WspółpracaWstecz

 

Wymiana polsko-niemiecka (Spangenberg'2007)

 

 

W dniach 20-26 maja 18 uczniów ZSP nr 1 w Pleszewie gościło w Spangenbergu (Niemcy), mieście partnerskim Pleszewa. Dzieci pojechały z rewizytą w ramach wymiany młodzieży ZSP nr 1 i Burgsitzschule w Spangenbergu. W ubiegłym roku szkolnym szkoły podpisały porozumienie o współpracy, której głównym celem jest właśnie wymiana młodzieży, doskonalenie umiejętności językowych oraz poznawanie kultury, obyczajów i historii obu krajów.

14 uczestników wyjazdu podejmowało gości z Niemiec już w ubiegłym roku szkolnym, natomiast dla 4 uczniów ( Katarzyna Włosik, Paulina Trzeciak, Sergiusz Cegielski i Krystian Świderski)  udział w wymianie był nagrodą za bardzo dobre wyniki w nauce i wzorowe zachowanie.

Młodzież przebywała u rodzin goszczących, natomiast w ciągu dnia brała udział w wielu bardzo ciekawych, wspólnych przedsięwzięciach.

Pierwszego dnia uczniowie zostali powitani przez dyrekcję Burgsitzschule w szkole, uczestniczyli w zajęciach językowych i zawodach sportowych,. Zwiedzili również miasto i zamek oraz poznali historię miasta Spangenberg.

Następnego dnia odbyła się wycieczka nad jezioro Edersee. Podczas dwugodzinnego rejsu statkiem można było podziwiać piękny górzysty krajobraz północnej Hesji. Ogromną frajdę sprawiły uczniom: wizyta w parku wodnym, pokaz ptaków drapieżnych, wizyta w małym ogrodzie zoologicznym.

W środę odbyła się piesza wędrówka drogą „Ars Natura” do Melsungen, podczas której uczniowie mogli podziwiać interesujące dzieła sztuki wykonane przez artystów z różnych zakątków świata. Wieczorem natomiast młodzież mogła poszaleć na dyskotece szkolnej, którą zorganizowano specjalnie dla polskich gości.

Kolejnego dnia uczestnicy wymiany udali się do Kassel, by tam zwiedzić zamek Wilhelmshöhe i pokonać 200 stopni na wieżę.

W piątek uczniowie wzięli udział w spotkaniu podsumowującym ich wzajemne przeżycia z wymiany, koncercie chóru szkolnego oraz pikniku z udziałem wszystkich rodziców.

Podobnie jak w ubiegłym roku pożegnanie w sobotni poranek nie obyło się bez łez i obietnic kolejnego spotkania. Uczestnicy wymiany pozostają w stałym kontakcie, a 6 uczniów z niemieckiej szkoły przyjeżdża już na tegoroczne Dni Pleszewa.

Foto: "Jedynka"