News Zobacz serwis  poświęcony 100-leciu "Jedynki" Zobacz
 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Sierpień 2015 Budżet obywatelski

 

Podaj swój PESEL i głosuj na zadanie nr 3:

"Wymiana stolarki okiennej w ZSP nr 1 w Pleszewie".

Od Ciebie zależy poprawa warunków nauki Twoich dzieci!

[Kliknij tutaj i glosuj]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2015 Zakończenie roku szkolnego

Rok szkolny 2014/2015 r. zakończony! W piątkowy poranek wielu uczniów pleszewskiej "Jedynki" mogło świętować duży sukces - ukończenie kolejnej klasy z wyróżnieniem. W sali sportowej, auli szkolnej i klasach lekcyjnych gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. Szczególne chwile przeżyli uczniowie klas III i VI SP oraz absolwenci gimnazjum, gdyż podsumowywali oni kolejny etap edukacyjny. Z okazji zakończenia roku szkolnego podziękowania odebrali także rodzice nagrodzonych uczniów. Wszystkim uczniom życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2015 Koncert charytatywny "Gramy dla Olka"

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2015 TRATWA'2015

W dniach 12-14 czerwca 2015 r. gościliśmy w naszej szkole uczestników Festiwalu TRATWA, który został zorganizowany przez grupę osób związanych z duszpasterstwem młodzieży w Pleszewie. W ciągu trzech dni młodzi ludzie uczestniczyli w różnorodnych warsztatach, spotkaniach z interesującymi postaciami (Natalia Niemen, Marzena Ugorna, MateO, Adam Szmal). W niedzielę odbył się duży koncert zespołu RAZ DWA TRZY. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2015 "Mój pokój, moje małe królestwo"

W czwartek 11 czerwca 2015r. w ZSP nr 1 został podsumowany projekt realizowany przez klasy II gimnazjum "Mój pokój, moje małe królestwo". Na prezentację zostali zaproszeni p. dyr. J. Lewandowski, nauczyciele oraz uczniowie realizujący projekt.
Młodzież realizując zadania, stworzyła plan swojego pokoju w skali, urządziła go oraz zrobiła wizualizację swojej pracy w postaci makiety lub prezentacji w wybranym przez siebie programie komputerowym.
Na auli zaprezentowano cztery makiety wykonane przez uczniów klas II oraz zaprezentowano prezentacje multimedialne.
Wykonując kolejne zadania projektowe, uczniowie uczyli się umiejętnego gospodarowania pieniędzmi podczas urządzania pokoju, poszukiwania niezbędnych, praktycznych informacji z różnych źródeł, porównywania kosztów w celu wyboru najbardziej atrakcyjnych ofert, ćwiczyli sprawność rachunkową podczas dokonywania koniecznych obliczeń, rozwijali wyobraźnię przestrzenną podczas planowania pokoju, poszukiwali kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań w projektowaniu pokoju oraz musieli uświadomić sobie celowość pracy zespołowej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2015 Sukces Jakuba Kujawińskiego i Marysi Mądrzak w Międzyszkolnym Konkursie Językowym

Jakub Kujawiński i Jacek Jędruszek zostali laureatami językowego konkursu gminnego. Organizatorami konkursu byli nauczyciele Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Gminny Konkurs z Języka Angielskiego i Niemieckiego odbył się we wtorek 9 czerwca 2015r. o godz. 10.00.
Organizatorami konkursu byli nauczyciele ZSP nr 1 w Pleszewie (Małgorzata Borowczyk, Anna Kostka, Paulina Sroczyńska i Katarzyna Mrowicka).
W konkursie wzięły udział 4 szkoły. Z językiem angielskim zmagało się 17 uczniów, a z językiem niemieckim 11.
Konkurs składał się z dwóch części – I część pisemna ( 60 minut) po czym do części ustnej przeszło 10 uczniów z języka angielskiego i 8 z języka niemieckiego- część ustna również trwała 60 minut.
Po przeprowadzeniu części ustnej, komisja wyłoniła następujących laureatów:
JĘZYK ANGIELSKI:
I miejsce: Jakub Kujawiński (ZSP nr 1 w Pleszewie)
II miejsce: Michał Matłoka (ZSP nr 3 w Pleszewie)
III miejsce: Maria Mądrzak (ZSP nr 1 w Pleszewie)
JĘZYK NIEMIECKI:
I miejsce: Jacek Jędruszek (ZSP nr 3 w Pleszewie)
II miejsce: Maciej Bystrzycki (ZSP nr 3 w Pleszewie)
III miejsce: Agata Jenerowicz (ZSP nr 3 w Pleszewie)
Organizatorzy podkreślają, że celem tego konkursu było zmotywowanie uczniów do rozwijania swojego talentu w kierunku języka angielskiego i niemieckiego.
- Uczniowie, którzy zajęli I, II oraz III miejsce prezentowali wysoki poziom wiedzy - podkreśla Małgorzata Borowczyk. Laureaci otrzymali wspaniałe nagrody m.in. językowe książki oraz inne gadżety. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2015 Konkurs Matematyczny o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew

Dnia 8.06.2015 r. uczniowie naszego gimnazjum brali udział w XIII Konkursie Matematycznym o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Tegoroczna edycja konkursu odbyła się w Gimnazjum w Taczanowie. W konkursie uczestniczyło 6 drużyn z gimnazjów należących do gminy Pleszew. Uczniowie rozwiązywali przez 90 minut zadania otwarte, a następnie przez 30 minut test zadań zamkniętych. Puchar Burmistrza zdobyli uczniowie Gimnazjum nr 3 w Pleszewie. Uczniowie naszego gimnazjum w składzie: Jeremi Groch (kl. IIIC), Michał Kujawski (kl. IIIC) i Jakub Kujawiński (kl. IIA) zdobyli drużynowo II miejsce oraz indywidualnie II miejsce dla Jakuba Kujawińskiego. Nauczycielkami uczniów, którzy reprezentowali szkołę są panie: Ilona Kubiak i Lucyna Maciąg. Gratulujemy kolejnego sukcesu!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Wycieczka w Tatry

W tym roku po raz dziesiąty dzieci z naszej szkoły wyjechały w góry, a ósmy w Tatry Polskie do miejscowości Murzasichle. Wszystkich było nas 50 w tym 6 opiekunów. Tym razem zwiedziliśmy Dolinę Białego, Dolinę Strążyską wodospad Siklawica, Halę Gąsienicową oraz schronisko Murowaniec i Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.
Serdeczne podziękowania dla Andrzeja i Weroniki właścicieli pensjonatu "U Teklorza". Do zobaczenia za rok. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Festyn Rodzinny "Jedynki" pod hasłem "Gramy dla Olka!"

W niedzielę 31 maja 2015 r. w pleszewskiej "Jedynce" odbył się już IV Festyn Rodzinny. Głównym organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Z JEDYNKĄ W PRZYSZŁOŚĆ. Największym zainteresowaniem oczywiście cieszyły się występy naszych maluszków z przedszkola oraz klas I - III. Z dużym aplauzem spotkał się pokaz mody EKO w wykonaniu uczennic klas III gimnazjum oraz pokazy strażackie i pierwszej pomocy przedmedycznej. W wolnej chwili można było zjeść lody, pyszny placek i pieczoną kiełbasę oraz napić się kawy lub herbaty w szkolnej kawiarence. Cały czas działało stoisko z Kołem Fortuny, a także punkt festynowego makijażu. W przerwach pomiędzy występami dzieci i młodzieży losowano atrakcyjne nagrody w loterii fantowej. Główną nagrodę (rower turystyczny) wygrał w tym roku Julek Sawada z klasy III c SP. Także na naszym nowym boisku wielofunkcyjnym odbył się turniej gier zespołowych.
Podczas festynu odbyła się zbiórka publiczna do puszek kwestarskich - zgłoszenie nr 2015/1743/OR Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji w Warszawie.
Całkowity dochód ze zbiórki oraz z dwóch loterii fantowych zostanie przeznaczony na pomoc finansową dla bardzo poważnie chorego Olka, ucznia naszej szkoły.
Olkowi życzymy dużo zdrowia i wytrwałości w walce z chorobą!!! Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim sponsorom, rodzicom naszych uczniów oraz nauczycielom, którzy czuwali nad atrakcyjnym i sprawnym przeprowadzeniem festynu. Do zobaczenia za rok! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Konkurs Edukacji Regionalnej

Konkurs Edukacji Regionalnej pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew odbyła się już po raz czwarty. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych najpierw przeszli eliminacje szkolne, by spotkać się w wielkim finale, który odbył się 29 maja w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Ich zadaniem było wypełnienie testu, który zawierał szereg pytań z zakresu historii Miasta i Gminy Pleszew, ale i czasów współczesnych.
Najlepiej z tym zadaniem poradzili sobie ze szkół podstawowych:
- Wiktoria Szyszka ze Szkoły Podstawowej w Sowinie Błotnej – I miejsce
- Izabela Furmankiewicz ze Szkoły Podstawowej w Lenartowicach – II miejsce
- Łukasz Sobczak ze Szkoły Podstawowej w Taczanowie Drugim – III miejsce
W kategorii szkół gimnazjalnych natomiast:
- Anna Wojciechowska z Gimnazjum nr 2 w Pleszewie – I miejsce
- Jeremi Groch z Gimnazjum nr 1 w Pleszewie – II miejsce
- Wiktoria Nowicka z Gimnazjum w Taczanowie Drugim – III miejsce
Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział w konkursie, a sześcioro laureatów uhonorowanych zostało dyplomami oraz nagrodami wręczanymi przez zastępcę burmistrza Andrzeja Jędruszka.
Konkursowi jak co roku towarzyszyła wystawa tematyczna prezentująca historię Pleszewa, jego zabytki i inne walory. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Dwa wieki Wielkopolski - inauguracja projektu edukacyjnego

19 maja 2015 r. w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się prelekcja dr. Andrzeja Szymańskiego dla uczniów Gimnazjum nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie pt. "Wielkopolska od drugiej połowy XVIII w.". Prelekcja ta zainaugurowała realizację projektu edukacyjnego "Dwa wieki Wielkopolski", który przygotowany został przez nauczycieli szkoły przy współudziale Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego, Muzeum Regionalnego w Pleszewie i ZHP. W ramach projektu uczniowie poznawać będą dzieje i współczesność Wielkopolski, ze szczególnym uwzględnieniem dziejów ziemi pleszewskiej. Zaplanowano m.in. rajdy, wycieczki szlakiem ziemiaństwa wielkopolskiego, happeningi z okazji rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego, prelekcje i warsztaty historyczne. Na szczególną uwagę zasługuje projekt opracowania e-booka pt. "Pleszewianki. Z albumu mojej prababci". Czas realizacji projektu - maj 2015 r. - maj 2016 r.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Konkurs Historyczno-Informatyczny

13 maja 2015 r. w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyło podsumowanie XI MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU HISTORYCZNO-INFORMATYCZNEGO dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. W konkursie wzięło 44 uczniów szkół gimnazjalnych i szkół podstawowych naszej gminy. Laureatami zostali:

Szkoła Podstawowa:
1.Filip Nowicki- I miejsce
2.Adam Grzesiński- II miejsce
3.Klaudia Czajka- III miejsce
Wyróżnienia:
1.Mateusz Krowiacz
2.Bartosz Skrzypniak
Gimnazjum:
1.Aleksandra Spychała- I miejsce
2.Piotr Błaszczak- II miejsce
3.Julia Mazurek- II miejsce
4.Aleksandra Pinkowska- III miejsce
Wyróżnienia:
1.Simon Kwieciński
2.Wiktoria Nowicka
3.Julia Kujawska
Nagrody zostały zakupione ze środków pozyskanych od sponsorów oraz Rady Rodziców ZSP nr 1 w Pleszewie. Koordynatorem konkursu była p. Iwona Tywanek. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Muzeum na kółkach

W dniach 4-6.05 2015 r. młodzież naszego gimnazjum wzięła udział w projekcie pt. "Muzeum na kółkach" organizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich oraz Muzeum Regionalne i Bibliotekę Publiczną w Pleszewie. W trakcie tego projektu uczniowie zwiedzili ekspozycję, która znajdowała się na Rynku, uczestniczyli w wypieku chałek żydowskich w Muzeum Piekarstwa, queście pod hasłem "Ocalić od zapomnienia. Śladami pleszewskich Żydów". Nasi uczniowie pod opieką p.I. Kowańskiej i p. D. Wabińskiego mieli okazję, wędrując po mieście, poznać miejsca związane z ludnością żydowską, która zamieszkiwała kiedyś w naszym mieście. Uczniowie otrzymali instrukcje dotyczące gry miejskiej, a  kierując się wskazówkami, docierali do różnych miejsc np. synagogi, kirkut itp. W trakcie wycieczek mieli okazję poznać historię i kulturę żydowską. Podsumowaniem projektu była debata historyczna pt. "Sąsiedzi" (O stosunkach polsko-żydowskich w XX w.) dla dorosłych mieszkańców miasta, która odbyła się 7 maja 2015 r. w auli naszej szkoły. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2015 Otwarcie nowego boiska wielofunkcyjnego!

Nasze nowe boisko wielofunkcyjne zostało otwarte! 4 maja 2015 r. o godz. 17 rozpoczęła się miła uroczystość otwarcie boiska, które zbudowane zostało w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku, ale ze względu na zimę czekało kilka miesięcy na uroczystą inaugurację. W poniedziałkowe popołudnie do pleszewskiej "Jedynki" przybyli przedstawiciele władz miasta Pleszewa, firmy FAMOT Pleszew (sponsora boiska) oraz uczniowie, ich nauczyciele oraz rodzice. Po części oficjalnej (przecięcie wstęgi, poświęcenie boiska) rozpoczęła się część sportowa - pokazy uczniów oraz mecz piłki nożnej FAMOT - Urząd Miasta i Gminy Pleszew. Po zaciętej walce i rzutach karnych zwycięstwo odniósł zespół FAMOT-u. Dzięki wspaniałej pogodzie piknik na naszym boisku wielofunkcyjnych - w powszechnej opinii - zakończył się dużym sukcesem. Mamy nadzieję, iż jest to dobry znak na przyszłość, a nasze boisko służyć będzie jak najlepiej pleszewskiej młodzieży! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Kwiecień 2015 IX Międzyszkolne Targi Edukacyjne

Po raz dziewiąty pleszewska "Jedynka" gościła 30 kwietnia 2015 r. przedstawicieli szkół ponadgimnazjalnych z terenu południowej Wielkopolski. W tradycyjnych Szkolnych Targach edukacyjnych wzięły udział szkoły z Kalisza, Ostrowa Wlkp., Jarocina, Przygodzic oraz szkoły działające na terenie naszego powiatu. Przybyli do "Jedynki" nauczyciele i uczniowie mieli okazję zaprezentować historię, osiągnięcia i ofertę edukacyjną swoich szkół. Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy prelekcji i obejrzeliśmy przygotowane prezentacje multimedialne. W targach uczestniczyli także uczniowie innych szkół gimnazjalnych z naszego miasta. Organizatorami Targów byli nauczyciele klas III naszego gimnazjum pod kierunkiem Pauliny Sroczyńskiej - nauczycielki języka niemieckiego. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2015 Powiatowy Turniej Języka Angielskiego - Macmillan Primary School Tournament

Finał Powiatowego Turnieju Języka Angielskiego odbył się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie 29 kwietnia 2015 r.
To już trzecia edycja przedsięwzięcia, któremu patronuje wydawnictwo Macmillan.
W turnieju wystartowało 9 szkół z naszego powiatu. Test okazał się umiarkowanie trudny dla uczniów, gdyż wielu z nich uzyskało bardzo wysoką punktację. - Turniej przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze - mówi nauczycielka języka angielskiego z ZSP nr 1 w Pleszewie, Małgorzata Borowczyk.
Głównym celem turnieju jest bowiem popularyzacja języka angielskiego oraz umożliwienie uczniom ćwiczeń swoich umiejętności płynnego porozumiewania się tym językiem.
Wśród dzieci klas 1-3 najlepszy okazał się Maksymilian Kula (SP w Czerminie), drugie miejsce przypadło Klaudii Kałużnej (SP nr 1 w Pleszewie), a na trzeciej pozycji znalazły się dwie osoby, gdyż uzyskały tę samą punktację: Wiktoria Jankowiak oraz Lena Michalak (SP w Gizałkach).
W drugiej kategorii wiekowej klas 4-6 pierwsze miejsce zdobyła Olga Jagielska (ZSP nr 2 Pleszew), drugie Łukasz Sobczak (SP w Taczanowie Drugim), a trzecie Michał Giza ( SP nr 2 w Pleszewie).
Konkurs zorganizowały nauczycielki z ZSP nr 1 Małgorzata Borowczyk oraz Anna Kostka, przy wsparciu wydawnictwa Macmillan, które reprezentowała Dorota Wysz.

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2015 XIV Konkurs Recytatorski dla uczniów kl. I – VI SP

W marcu 2015 r. Biblioteka Publiczna w Pleszewie ogłosiła regulamin XIV Konkursu Recytatorskiego dla uczniów klas I – VI Szkół Podstawowych, którego organizatorem, podobnie jak w ubiegłych latach jest również Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne oraz Dom Kultury w Pleszewie. W konkursie, który odbywał się pod hasłem:. „W 115 rocznicę urodzin Jana Brzechwy i 70 rocznicę urodzin Małgorzaty Musierowicz”, uczniowie przedstawiali jeden utwór poety oraz recytację fragmentu prozy poznańskiej pisarki. Uczestnicy prezentowali swoje interpretacje w trzech kategoriach: kat. 1: klasy I – II, kat. 2: kl. III – IV, kat. 3: kl. V – VI.

Nauczyciele języka polskiego we współpracy z nauczycielami bibliotekarzami ZSP nr 1 zakwalifikowali do eliminacji w bibliotece Publicznej następujących uczniów:

kat. 1: Laura Bartczak – kl. II A, opiekun p. Iwona Cierniak, kl. I B – Katarzyna Rzepka, opiekun p. Sławomira Madalińska, kl. I C – Jan Włodarczyk, opiekun p. Beata Adamkiewicz

kat. 2: Kacper Elias, Stanisław Fabisz, Julia Przybylska  -  kl. IV A, opiekun p. Edyta Hadrych

kat. 3: Zuzanna Janiszewska, Wiktoria Przywarciak, Łukasz Włosik – kl. VI B, opiekun p. Sylwia Sawada.

W eliminacjach powiatowych, które odbywały się 15 oraz 22 kwietnia 2015 r., w 1 kategorii uczniom naszej szkoły nie udało się zdobyć wyróżnień, w 2 kategorii nie przyznano wyróżnień, w kategorii 3 dwóch uczniów kl. VI B  –  Zuzanna Janiszewska oraz Łukasz Włosik przygotowani przez p. Sylwię Sawadę otrzymało wyróżnienia.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe, również dla opiekunów uczniów Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne ufundowało książki.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2015 Tydzień Obywatelski

W dniach od 13 do 17 kwietnia bieżącego roku po raz trzeci obchodziliśmy
w Pleszewie Tydzień Obywatelski. W tym roku skierowany był do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tydzień Obywatelski jest organizowany w ramach Wielkopolskich Dni Stop Uzależnieniom. Patronat honorowy nad TO objął Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, oraz Starosta Pleszewski Maciej Wasilewski.
Projekt został zrealizowany w partnerstwie:
- Powiatowa Świetlica Środowiskowa dla młodzieży dojeżdżającej - Lokalne Centrum Wolontariatu w Pleszewie
- Starostwo Powiatowe w Pleszewie
- UMiG w Pleszewie
- Fundacja św. Jadwigi Królowej Polski
- Fundacja Animacja
- Pleszewskie Stowarzyszenie Przeciwdziałania Narkomanii
- Dom Kultury w Pleszewie
Cele TO:
- promowanie wśród młodzieży aktywności społecznej i obywatelskiej,
- pokazywanie pozytywnych przykładów zaangażowania w działania na rzecz społeczności lokalnej,
- edukowanie młodzieży na temat możliwości rozwoju zawodowego i społecznego w III sektorze (organizacje pozarządowe),
- profilaktyka uzależnień poprzez wskazanie możliwości zagospodarowania czasu wolnego.
Pierwszy dzień, 13.04.2015r.Dzień o organizacjach pozarządowych.
Gościliśmy na terenie szkoły przedstawicieli Fundacji św. Jadwigi Królowej Polski.
Klasa IIa i IIb wzięły udział w pogadankach poświęconych III sektorowi.
Drugi dzień, 14.04.2015r. Dzień społeczników i samorządowców.
Na terenie szkoły odbyły się spotkania ze społecznikami i samorządowcami.
Klasa IIB spotkała się z panem Tomaszem Zawadą, prezesem Stali Pleszew,
a klasa IIC z panem Leopoldem Lisem, przewodniczącym Komisji Zdrowia , Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego, sekretarz Komisji Rewizyjnej.
Dzień trzeci, 15.04.2015r. Obywatelska Gra Miejska.
Obywatelska gra miejska odbyła się w kręgielni bowlingowej. Jej celem było zapoznanie młodzieży z lokalnymi instytucjami i organizacjami.
W grze wzięło udział 7 pięcioosobowych drużyn. Naszą szkołę reprezentowali:
-Agata Bizan
-Aleksandra Spychała
-Dominika Galbierska
- Julia Kujawska
- Norbert Rybarczyk.
Opiekun: pan Dominik Wabiński.
Drużyna naszej szkoły zajęła trzecie miejsce.
Dzień czwarty, 16.04.2015r.Debata wolnego krzesła
Temat debaty: Czy społecznicy zmieniają świat?
Głównym gościem debaty był Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Gośćmi debaty byli również:
- Maciej Wasielewski, Starosta Pleszewski,
- Arkadiusz Ptak, Wiceburmistrz Miasta i Gminy Pleszew,
- Sława Madalińska, Komendantka Hufca ZHP w Pleszewie, nauczycielka naszej szkoły,
- Grzegorz Jenerowicz, Lider Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność.
Moderatorem debaty była Lucyna Roszak,
Debata odbyła się w kinie Hel. Wzięła w niej udział klasa IIA. Młodzież miała możliwość zadawać pytania zaproszonym gościom.
Po południu z Rzecznikiem Praw Dziecka i pozostałymi gośćmi spotkały się samorządy uczniowskie szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali:
Jakub Ratajczak, Dobrawa Szymura i Miłosz Kolaszewski wraz z opiekunem, panią Danutą Wojcieszak.
Dzień piąty, 17.04.2015r. Koncert charytatywny na rzecz Olka Grabowskiego „Gramy dla Olka”.
Olek jest uczniem klasy Id naszej szkoły. Od kilku miesięcy zmaga się z chorobą nowotworową. Wielką niespodzianką była obecność Olka wraz z mamą i rodzeństwem na pierwszym koncercie. Publiczność i wykonawcy powitali wyjątkowych gości burzą oklasków. Całkowity dochód z koncertu zostanie przekazany jako wsparcie procesu leczenia Olka.
Zebraliśmy kwotę 1.516,15 złotych!!!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, dzięki którym doszło do zorganizowania koncertu, przede wszystkim panu Jackowi Mikule i wspaniałej pleszewskiej młodzieży. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2015 II Powiatowe Zawody Matematyczne dla klas IV- V

W czwartek 16 kwietnia 2015r. w Zespole Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie odbyły się II Powiatowe Zawody Matematyczne dla klas IV i V szkoły podstawowej. W konkursie wzięło udział 33 dzieci z 11 szkół. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie pięciu zadań zamkniętych i dziesięciu zadań otwartych. Zadania sprawdzały umiejętności operowania przez uczniów zdobytą wiedzę w rozwiązywaniu zadań nietypowych oraz problemowych o podwyższonym stopniu trudności. Każdy uczestnik otrzymał medal i dyplom za udział w konkursie, a nauczyciele podziękowania.  III miejsce indywidualnie i brązowy medal  otrzymała uczennica naszej szkoły Amelia Kubiak z klasy V a. Drużyna naszej szkoły w składzie: Amelia Kubiak, Jakub Ratajczak i Agata Urbaniak uzyskała drużynowo II miejsce. Uczniów do konkursu przygotowywali nauczyciele: Halina Rembowska i Lucyna Maciąg. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2015 Konkurs Czytelniczy ph. „Czytanie jest sztuką” dla uczniów Szkoły Podstawowej

W bieżącym roku szkolnym Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew zorganizowała po raz kolejny Konkurs Czytelniczy ph. „Czytanie jest sztuką”. Biblioteka ZSP nr 1 w Pleszewie ponownie włączyła się w realizację konkursu organizując we współpracy z nauczycielami języka polskiego eliminacje szkolne. Dn. 02. 2015 odbyły się w bibliotece szkolnej eliminacje dla uczniów klas I – III, w których wzięło udział 28 uczniów.
Do eliminacji miejsko – gminnych, które odbyły się w Bibliotece Publicznej dn. 11. 03. 2015 r . zostali zakwalifikowani uczniowie: Martyna Sierecka – kl II B, Klaudia Kałużna oraz Marceli Janiszewski z kl. III A, Aleksandra Dudkowiak, Filip Fabisiak, Lena Olejczuk oraz Julian Sawada z kl. III C.
Dn. 4.03. 2015 r. w bibliotece szkolnej odbyły się eliminacje szkolne konkursu dla uczniów klas IV – VI SP, w których wzięło udział 18 uczniów.
Wyróżnienia otrzymali i zostali zakwalifikowani do eliminacji miejsko – gminnych uczniowie: Kacper Elias – kl. IV A, Aleksandra Góralczyk – kl. V A, Zuzanna Janiszewska – kl. VI A Klaudia Czajka, Wiktoria Przywarciak, Anna Śliwa, Łukasz Włosik z kl. VI B. Wszyscy uczestnicy konkursu z klas I – VI otrzymali dyplomy oraz nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. W eliminacjach miejsko – gminnych naszym uczniom udało się zdobyć tylko dwa wyróżnienia - w kategorii klas I – III : Martyna Sierecka z kl. II B, która reprezentowała naszą szkołę podczas eliminacji powiatowych dn. 25. 03. 2015 r. W kategorii klas IV – VI SP - Łukasz Włosik, uczeń kl. VI B, który interpretował utwory Małgorzaty Musierowicz biorąc także udział 8. 04. 2015 w eliminacjach powiatowych.
Podczas tych eliminacji wyróżnienie otrzymała uczennica naszej szkoły Martyna Sierecka, otrzymując tytuł Mistrza Pięknego Czytania.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2015 Zapraszamy do eliminacji konkursu "Talent Show"

 

[Regulamin]  [Karta zgłoszenia]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Marzec 2015 "PRZEKŁADAMY WAGARY"...

...to koncert dla młodzieży, na który wybrały się klasy drugie gimnazjum wraz ze swoimi wychowawczyniami. Dzień wagarowicza tym razem wypadł w sobotę. Jednakże Filharmonia Kaliska przygotowała koncert w przeddzień tego szczególnego, dla uczniów, dnia w roku. Koncert odbył się 20.03.2015r. w Sali Koncertowej Filharmonii Kaliskiej, a mianowicie w Auli WPA UAM w Kaliszu. ALL THAT JAZZ to temat przewodni koncertu. Jak mówił prowadzący, a jednocześnie dyrygent Lechosław Nowak, gdzie klasyka, tam jazz. Pomiędzy znanymi utworami przedstawił nam także krótki zarys historii muzyki jazzowej. Opowiadał o znanych postaciach i utworach związanych z muzyką jazzową. Podczas koncertu mogliśmy posłuchać Marka Maciejewskiego, który grał na klarnecie oraz Dorotę Wróblewską - vocal. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej okazała się najlepszą na świecie orkiestrą muzyki jazzowej. Bardzo miło spędziliśmy ten dzień. W przyszłym roku planujemy spędzić ten dzień w podobny, kulturalny sposób. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Marzec 2015 Zwycięstwo w II Powiatowych Zawodach Matematycznych!

Dnia 16.03.2015 r. w Zespole Szkół Publicznych w Broniszewicach odbyły się II Powiatowe Zawody Matematyczne dla uczniów klas I i II gimnazjum. Nasze gimnazjum reprezentowała trzy osobowa drużyna w składzie: Martyna Sokołowska, Jakub Kujawiński i Michał Sopniewski – wszyscy z klasy IIA. W konkursie wzięło udział 36 uczniów z powiatu pleszewskiego. Uczeń naszego gimnazjum Jakub Kujawiński zajął I miejsce, a nasza drużyna III miejsce spośród 12 gimnazjów biorących udział w konkursie. Uczniów do konkursu przygotowała pani Lucyna Maciąg. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2015 Ferie zimowe rozpoczęte!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2015 Bal w stylu lat 60-tych

Tydzień przed feriami zimowymi obfitował w imprezy karnawałowe dla dorosłych i uczniów naszej szkoły. Najpierw bawili się rodzice i przyjaciele "Jedynki" na VI Balu Oficerskim oraz mieszkańcy Marszewa na wieczorku karnawałowym w nowo otwartej sali wiejskiej. Potem swe bale mieli przedszkolacy i uczniowie klas I - III SP. Punktem kulminacyjnym był bal w stylu lat 60-tych zorganizowany przez uczennice klasy IIIC Olgę Kaźmierską i Basię Sadowską. W przededniu walentynek w auli szkolnej przenieśliśmy się w minioną już epokę, by tańczyć w rytm utworów polskich i zagranicznych, których słuchali niegdyś nasi rodzice. W trakcie zabawy wybrano króla i królową balu - Olgę Kaźmierską i Jeremiego Grocha. Kilkudziesięciu uczniów - nie tylko z naszej szkoły, uznało, iż warto było przyjść do "Jedynki" w ten zimowy wieczór! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2015 VI Oficerski Bal Jedynki

Po raz szósty Rada Rodziców Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie zorganizowała  Bal Oficerski "Jedynki", na którym bawili się 7 lutego 2015 r. rodzice uczniów, przyjaciele szkoły oraz nauczyciele. Do tańca w sali restauracji BAX przygrywał zespół Domino, który starał się rozgrzać do białości bawiące się na parkiecie pary. Uczestnicy balu mieli także okazję wygrać atrakcyjne nagrody (telewizor LCD, rower, tablet, drukarkę, ławkę piwną oraz wiele innych) w loterii fantowej, z której zysk zostanie przeznaczony na zakup sprzętu sportowego. Ostatni uczestnicy balu opuszczali salę tuż przed godziną szóstą rano. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Styczeń 2015 Biwak zuchowy w pleszewskiej Jedynce

W niedzielę zuchy z 1 PGZ "Młode Wilki" wróciły z biwaku "Lot na Madagaskar". W ZSP nr 1 w Pleszewie (bo to właśnie tam odbywał się biwak) zgromadziło się w dn. 29-31 stycznia 8 gromad z Pleszewa i z Ostrowa. Wszyscy (również drużynowi gromad) podczas biwaku wcielili się w różne postacie z filmu „Madagaskar” i ze znanych wszystkim dzieciom „Pingwinów z Madagaskaru”. Cały biwak nastawiony był na dobrą zabawę: zuchy tańczyły na balu u króla Juliana, bawiły się z chustą Klanzy i odbyły tajne szkolenie pingwinich agentów. Na sam koniec król Julian odznaczył wszystkie zuchy złotym patentem i przyznał im sprawność „Przyjaciel Madagaskaru”. Zuchy świetnie się bawiły i już teraz szykują się na kolejny biwak…" [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Styczeń 2015 Wycieczka do teatru w Kaliszu

We wtorek 14 stycznia 2014 r. uczniowie IV b, V a i V b wraz z wychowawczyniami i nauczycielką języka polskiego panią Sylwią Sawadą, udali się do Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Celem wycieczki był spektakl pt." W pustyni i w puszczy" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Przygody Stasia i Nel opowiedzieli językiem teatru aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie. Spektakl był pełen emocji. Ciekawie pomyślana adaptacja utworu, z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi i stylowymi kostiumami, dopełniła przygodowy klimat opowieści. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Styczeń 2015 Próbne egzaminy z OKE

Po grudniowych próbnych egzaminach z OPERON-em w naszym gimnazjum odbyły się - zgodnie z harmonogramem - w ubiegłym tygodniu, tj. 7-9 stycznia 2015 r. próbne egzaminy, które przygotowane zostały przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Poznaniu. Wszystkie te działania mają na celu jak najlepsze przygotowanie naszych uczniów do wiosennych egzaminów gimnazjalisty.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2015 Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2015 r. po raz drugi w Pleszewie odbył się Orszak Trzech Króli, w którym uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców naszego miasta (w tym także uczniowie naszej szkoły). [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2014 Świąteczny konkurs plastyczny

20 grudnia 2014 r. w kinie "Hel" odbyło się podsumowanie i wręczenie nagród laureatom XVIII edycji Wielkopolskiego Konkursu Plastycznego na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Na tegoroczny konkurs wpłynęło 749 prac z 59 placówek z całego województwa. Wśród nich zostały docenione prace naszych uczennic. Wyróżnienie otrzymała Klaudia Czajka z klasy VIb, a nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Burmistrza Pleszewa Julia Mazurek z klasy IIA gimnazjum. Dziewczynki wykonały prace techniką druku wypukłego pod kierunkiem nauczycielki plastyki Małgorzaty Jenerowicz.
Gratulujemy uczennicom i życzymy kolejnych sukcesów.

 
 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2014 Dzień Świąteczny w "Jedynce"

Ostatni dzień zajęć dydaktycznych przed Bożym Narodzeniem jest tradycyjnie obchodzony w pleszewskiej "Jedynce" jako Dzień Świąteczny. W tym roku uczniowie i nauczyciele przygotowali mnóstwo atrakcji dla wszystkich dzieci i młodzieży gimnazjalnej. Świętowanie rozpoczęło się już w czwartkowy wieczór. W auli szkoły odbył się Koncert Świąteczny połączony z przedstawieniem teatralnym o tematyce bożonarodzeniowej. Odpowiedzialnymi za tę część uroczystości byli uczniowie klasy IIIC gimnazjum wraz z wychowawczynią Sylwią Sawadą oraz nauczycielem muzyki Michałem Koniecznym i plastyki Małgorzatą Jenerowicz. Po koncercie nauczyciele szkoły oraz zaproszeni goście wzięli udział w tradycyjnym spotkaniu opłatkowym.
Piątkowy ranek 19 grudnia 2014 r. rozpoczął się od wigilijnych spotkań w grupach przedszkolnych (także w Marszewie) i we wszystkich klasach szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Były więc życzenia, prezenty, dzielenie się opłatkiem a także... zajadanie się pysznymi słodkościami przygotowanymi przez rodziców. Po szkole krążył orszak św. Mikołaja, roznoszący życzenia i podarunki.
W auli szkoły co chwila zmieniały się grupy widzów, którzy mogli zobaczyć przedstawienie jasełkowe przygotowane przez s. Joannę Jasińską i dzieci z klas I - III, przedstawienie bożonarodzeniowe w języku angielskim (uczniowie gimnazjum pod opieką Małgorzaty Borowczyk i Annny Kostki) oraz Koncert Świąteczny, który w czwartek zobaczyli rodzice i nauczyciele. Dzięki temu cała szkoła tętniła muzyką, śpiewem i radością.
W tym czasie uczniowie klas IV - VI brali udział w Świątecznym Turnieju Sportowym w sali szkolnej. Różnorodne konkurencje dostarczyły uczestnikom nie tylko wiele emocji, ale także mnóstwo radości.
Punktem kulminacyjnym Dnia Świątecznego w gimnazjum był konkurs na najoryginalniejszą choinkę. Jak się okazało, każda z klas wykazała się pomysłowością, dzięki czemu powstały choinki z rękawiczek chirurgicznych, papieru toaletowego, lampionów itp. Była także "żywa" choinka. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez dyrektora szkoły.
W okresie przedświątecznym uczniowie naszej szkoły nie zapomnieli o potrzebujących: zorganizowali kiermasze, sprzedawali pierniki oraz zorganizowali zbiórkę karmy dla zwierząt a także starych kołder koców i ręczników dla kaliskiego schroniska. Uczestniczyliśmy również w akcji "Szlachetna paczka". [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2014 Zostań przyjacielem zwierząt!

Ze względu na nadchodzącą zimę w dniach od 10 do 16 grudnia 2014r. w ZSP nr 1 w Pleszewie odbędzie się zbiórka zbędnych, a zwierzętom potrzebnych rzeczy np.: KOCÓW, KOŁDER, RĘCZNIKÓW ORAZ KARMY, KONSERW itp.
Dary można składać w swoich klasach.

Ciepły koc ma moc!
Organizatorzy:
Pani Lidia Lewandowska wraz z klasą IIB

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Grudzień 2014 Egzamin z OPERON-em

W całej Polsce ruszyły próbne egzaminy gimnazjalne 2015 z Operonem. To sprawdzian dla gimnazjalistów przed przyszłorocznymi testami. Także w naszym gimnazjum uczniowie w ciągu trzech dni (9-11 grudnia) mogli sprawdzić swą wiedzę i umiejętności z kluczowych przedmiotów szkolnych. Mamy nadzieję, iż przygotowania zaowocują dobrym wynikiem na egzaminach w kwietniu 2015 r.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2014 Podsumowanie etapów szkolnych woj. konkursów przedmiotowych

W listopadzie 2014 r. odbywały się w naszej szkole eliminacje szkolne wojewódzkich konkursów przedmiotowych dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Tegoroczne zadania konkursowe okazały się dość trudne dla naszych uczniów. Do następnego etapu zakwalifikowali się:

J. polski (SP) - Zuzanna Janiszewska

Matematyka (SP) - Marek Kaźmierski, Wiktoria Przywarciak

J. polski (Gim) - Maria Mądrzak

Matematyka (Gim) -Jakub Kujawiński.

Uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Grudzień 2014 Podsumowanie akcji "Paczka dla psiaczka"

Przez parę tygodni dzieci z Przedszkola w Marszewie zbierały żywność dla zwierząt ze schroniska. Dziś (9 grudnia) odwiedziły nas panie wolontariuszki Gosia Borowczyk i Marta Kulesza, które opiekują się zwierzętami w pleszewskim schronisku. Zabrały ze sobą psiaka o imieniu "Rasti", który okazywał swoją radość, bawiąc się z nami i zajadając przygotowane smakołyki. Panie opowiedziały nam, na czym polega praca w schronisku i jak ważne jest, aby pomagać naszym czworonożnym przyjaciołom. Cieszymy się, że tym małym gestem mogliśmy wspomóc te biedne, bezdomne zwierzęta. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2014 Mikołajki w Jedynce

Święta już za pasem, o czym przypominają nam mikołajki. Tradycyjnie w naszej szkole odbywają się imprezy związane z pojawieniem się św. Mikołaja - biskupa, który kojarzy nam się ze słodkimi prezentami. 5 grudnia w Jedynce zorganizowany został konkurs na najładniejszą ozdobę (wieniec adwentowy), w którym można było wygrać talon na 100 zł, ufundowany przez dyrektora szkoły. Uczniowie gimnazjum zaprezentowali piękne kartki świąteczne, które będzie można wysłać najbliższym. Szczególnie wiele pracy w przygotowanie ozdób świątecznych włożyły dzieci z naszego przedszkola. Ich "dzieła" można było zakupić na pierwszym kiermaszu przedszkolnym. Oczywiście w dniu św. Mikołaja nie mogło zabraknąć orszaku Świętego, który odwiedził wszystkie klasy, wywołując uśmiech na twarzach uczniów i nauczycieli. W poniedziałek natomiast dzieci pod opieką p. Klaudii Janiak zaprezentowały przedstawienie świąteczne w języku angielskim. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Grudzień 2014 Świąteczne pomysły "Motyli" i "Biedronek"

Dwie grupy najstarszych przedszkolaków naszego przedszkola postanowiły złączyć swe siły i wspólnie zaprezentować na kiermaszu świątecznym swoje umiejętności artystyczno-techniczne, jakie nabyły w czasie uczęszczania do przedszkola. Najpierw opracowały plan działań. Była to dobra okazja do rozmowy dzieci o atrybutach świąt bożonarodzeniowych. Z wielu propozycji motylki wybrały te, których  naszym zdaniem nie powinno zabraknąć w świątecznym czasie u nikogo. są to bombki, kartki świąteczne, stroiki i pierniki. Biedronki zrobią aniołki, bombki, oryginalne świeczniki-stroiki. Obie grupy czeka dużo pracy, ale też wiele radości z wyzwalania swojej kreatywności. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Grudzień 2014 Wycieczka do Drezna - jarmark adwentowy

4 grudnia 2014r. odbyła się szkolna wycieczka do Drezna. Już po kilku godzinach jazdy znaleźliśmy się w środku barokowego miasta z obrazu Canaletta. Wielki panoramiczny obraz „Drezno 1756”, znajdujący się w okrągłym budynku starej gazowni, wywarł na nas ogromne wrażenie. Dzieło jest kombinacją fotografii, grafiki oraz rysunku. Mierzy 27 m wysokości oraz 100 m długości. Przedstawia pejzaż drezdeński z XVIII wieku z wszelkimi szczegółami i detalami. Panoramie towarzyszą dźwięki wydawane przez miasto i to w zależności od pory dnia. Bo ta się zmienia – najpierw widzimy starówkę budzącą się o wschodzie słońca do życia, później w pełnej krasie południa i o zmierzchu. Zmieniają się kolory domów, nieba, rzeki. W pewnej chwili z oddali słychać nawet burzę i widać błyskające pioruny.
Następną atrakcją był pobyt w Muzeum Higieny. Muzeum pełni funkcję informacyjną, edukacyjną i wychowawczą. Odwiedziliśmy wystawy poświęcone człowiekowi – jego cielesności, psychice. Za pomocą wielu interaktywnych rekwizytów mogliśmy poznać nasze najcieplejsze rejony ciała, dowiedzieć się, na ile kuszący jest nasz głos lub rozebrać ludzkie ciało na czynniki pierwsze. Porównywaliśmy również poziom spokoju naszych umysłów.
Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie najważniejszych zabytków Drezna. Były to: Zwinger – perełka saskiego baroku; budowla uznawana za jedną z najsłynniejszych w świecie, Hofkirche – kościół dworski – obecnie katolicki kościół katedralny biskupstwa drezdeńsko- miśnieńskiego, Frauenkirche – kościół ewangelicki, symbol odbudowującego się stale Drezna po bombardowaniu w czasie II wojny światowej, Brühlsche Terrassen – ogrody ministra finansów Augusta Mocnego Brühla – zwane balkonami Europy, Semperoper – jeden z piękniejszych budynków operowych na świecie wybudowany przez Gottfrieda Sempera w stylu późnego renesansu dworskiego.
Na koniec odwiedziliśmy najstarszy jarmark bożonarodzeniowy w Dreźnie. Drezdeńczycy nazywają go "Striezelmarkt", od słowa Striezel (strucla), czyli tradycyjnego wypieku świątecznego. W tym roku obchodzony jest po raz 580. Strucla, prażone kasztany, migdały, piernikowe serca, marcepan, precle, codzienne imprezy, morze świateł gwarantują świąteczną atmosferę…
Zgodnie stwierdziliśmy, że to miasto na Łabą kryje w sobie wiele uroku i na pewno warto byłoby kiedyś tu powrócić… [Zobacz więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Listopad 2014 Wycieczka do Poznania

W dniu 28 listopada 2014 r. odbyła się szkolna wycieczka do Poznania. Głównym organizatorem wyjazdu była p. Joanna Dudkowiak. Rolę opiekunów pełniły: p. Izabela Kowańska, p. Halina Rembowska i p. Paulina Sroczyńska. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klasy II B, III A, III B i III D. Podczas wyjazdu zwiedziliśmy katedrę na Ostrowie Tumskim. Z prawdziwym zaciekawieniem wysłuchaliśmy historii Poznania w Muzeum Brama Poznania. W Multikinie -Galeria Malta obejrzeliśmy film: „Igrzyska Śmierci – Kosogłos” . Wycieczka była udana, a u uczniów na twarzach było widać ciepły uśmiech i zadowolenie.
Uczniowie klasy II B, uczestnicy wycieczki – Magada i Jakub. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2014 Szkolne andrzejki

"Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.
Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.
W Szkocji, jako święto bankowe, hucznie obchodzony jest dzień świętego Andrzeja, tj. 30 listopada, tam czci się go hucznie jedząc i pijąc.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Frejra, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności". [Źródło:wikipedia.pl]
Andrzejkowe spotkania w naszej szkole i przedszkolu zaczęły się już 14 listopada, główne imprezy zorganizowano w ostatnim tygodniu listopada. Były więc klasowe spotkania z wróżbami, dyskoteki zorganizowane przez SU szkoły podstawowej i gimnazjum. Szczególnie atrakcyjnie prezentowały się wróżby andrzejkowe przygotowane przez p. Danutę Wojcieszak i uczniów SP. Ich koledzy ze wszystkich klas mogli wylosować ciekawe wróżby ukryte w pysznych ciasteczkach, dowiedzieć się, jaka przyszłość jest im pisana, wziąć udział w tradycyjnym laniu wosku. Wszystkie zabawy andrzejkowe sprawiły uczestnikom wiele radości. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2014 Dzień Pluszowego Misia

26 listopada w naszej szkole pojawili się niezwykli goście. W klasach mogliśmy spotkać niedźwiadki, pieski, koniki, kotki i inne pluszowe przytulanki. Podczas lekcji siedziały na stolikach swoich opiekunów i obserwowały ich pracę. W czasie przerw dołączyły do wspólnej zabawy. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Malujemy z "Plamką"

W każdy czwartek w naszej szkole odbywają się zajęcia kółka plastycznego "Plamka" dla uczniów gimnazjum, prowadzonego przez panią Małgorzatę Jenerowicz.

Na każdym ze spotkań mamy okazję poznać lub doskonalić już poznane techniki plastyczne. Ostatnio zajmowałyśmy się techniką filcowania na mokro. Większość z nas pierwszy raz miała do czynienia z tą techniką, jednak każdej z nas poszło świetnie. Z naszej pracy powstały ciekawe obrazy drzewa w jesiennych barwach (najczęściej), krajobrazy, zwierzęta, każde z nich różniło się od siebie. Była to niezwykle pasjonująca technika, wymagała wyobraźni i cierpliwości.

Na kolejnych zajęciach eksperymentowałyśmy z kredkami świecowymi, które rozpuszczałyśmy suszarką, aby stworzyły kolorowy deszcz. Część kartki zaklejałyśmy taśmą, żeby została ona biała, a na nią przyklejałyśmy wcześniej wyciętą z czarnego papieru sylwetkę człowieka.

Efekty naszej pracy można podziwiać na wystawach szkolnych oraz gazetce w klasie plastycznej. Było to ciekawe doświadczenie. Super zabawa. Czekamy na więcej;) [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Powstaje nawierzchnia nowego boiska

Prezentujemy kolejne etap prac przy budowie boiska wielofunkcyjnego. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Listopad 2014 Poezja i proza Jana Pawła II - konkurs recytatorski

Poezja i proza Jana Pawła II była tematem konkursu recytatorskiego zorganizowanego w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew.

 Organizatorami konkursu byli: Kuratorium Oświaty-Delegatura w Kaliszu, Dom Kultury w Pleszewie, Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne oraz Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew.

Jury konkursowe wyróżniło równorzędnymi nagrodami pięć recytatorek. Wyróżnienie otrzymała uczennica kl. III c Gimnazjum nr 1 w Pleszewie  Olga Kaźmierska. Serdecznie gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Listopad 2014 Nauka w przestrzeni

Uczniowie klas I, II i III Gimnazjum nr 1 w Pleszewie biorący udział w projekcie „Nauka w Przestrzeni” organizowanym przez Politechnikę Poznańską, stowarzyszenie Wędrowni Architekci oraz Fundację Twórców Architektury uczestniczyli 18 listopada 2014r w warsztatach przygotowanych i przeprowadzonych w pracowni plastycznej przez panią Violettę Tarkę i pana dr. hab. Radosława Barka wykładowcę Politechniki Poznańskiej.
Projekt „Nauka w Przestrzeni” ma za zadanie rozbudzenie w młodzieży idei pięknego, świadomego i harmonijnego kształtowanie przestrzeni, poznania zasad i praw w niej zachodzących z uwzględnieniem kontekstu różnych dziedzin nauki.
Tematem zajęć była: Elewacja i kompozycja – godło domu. Celem było zaprojektowanie i wykonanie odlewu godła domu. Uczniowie od dłuższego czasu przygotowywali się do warsztatów. W pierwszym etapie wykonali zdjęcia elewacji kamienic pleszewskich mających ciekawe elementy dekoracyjne znajdujące się na fasadach, następnie inspirowani swoimi odkryciami wykonali projekty znaku, godła domu. W czasie zajęć po krótkim wprowadzeniu przez panią Violettę Tarkę i prezentacji o elewacjach, elementach dekoracyjnych oraz zakomponowanej całości przez pana dr hab. Radosława Barka uczniowie przedstawili swoje propozycje projektów godła domu, a następnie wykonali formy z gliny, które zostały wypełnione masą gipsową. Prace zostały wykonane techniką reliefu wypukłego. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Listopad 2014 Już klasowe andrzejki!

W dniu 14 listopada 2014r. uczniowie klasy II B gimnazjum zorganizowali swoje klasowe „Andrzejki”. Była to ich pierwsza zabawa klasowa w gimnazjum. Głównymi organizatorami były dziewczyny, ale w przygotowaniu klasy, przed i po zabawie, pomagali wszyscy. Młodzież wspaniale bawiła się przez cały wieczór. Zosia i Magda prowadziły konkursy, wróżby i inne wymyślne zabawy, a Ola razem z Piotrem dbała o dobrą muzykę i oświetlenie. Był to cudowny wieczór dla mnie i myślę, że dla wszystkich, którzy wzięli udział w zabawie. Główną atrakcją wieczoru były rogaliki Zosi z wróżbami andrzejkowymi. Niech żałują Ci, którzy nie mogli lub po prostu nie chcieli przyjść, a zapewniam Was, że dla mnie były to najfajniejsze Andrzejki, jakie spędziłam z młodzieżą. Halina Rembowska – wych. kl. II B [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Burmistrz wręczył stypendia najlepszym uczniom

Wykorzystano zdjęcia z: pleszew.naszemiasto.pl

 

12 listopada 2014 r. w nowo otwartej sali sportowej przy ZSP nr 3 w Pleszewie odbyła sie miła uroczystość wręczenia stypendiów naukowych Burmistrza MiG Pleszew. Na uroczystości zgromadzili się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów, którzy zdobyli na świadectwach szkolnych średnią powyżej 5,4, oraz ich najbliżsi - rodzice, rodzeństwo i dziadkowie. Po części artystycznej burmistrz dr Marian Adamek w towarzystwie swych zastępców oraz dyrektorów szkół wręczył pamiątkowe dyplomy. Każdy wyróżniony uczeń otrzyma również nagrodę w wysokości 300 zł. Oto nagrodzeni uczniowie z pleszewskiej "Jedynki":

  • Klaudia Czajka

  • Wiktoria Gaedig

  • Zuzanna Janiszewska

  • Aleksandra  Jurga

  • Wiktor Klamecki

  • Amelia Kubiak

  • Wiktoria Przywarciak

  • Agata Urbaniak

  • Martyna Sokołowska

  • Aleksandra Spychała

Wszystkim uczniom i ich najbliższym serdecznie gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 "Dzień Biało-Czerwony w "Jedynce"

Bardzo uroczysty charakter miały uroczystości z okazji Narodowego Święta Niepodległości w pleszewskiej „Jedynce”. W piątek 7 listopada 2014 r. uczestniczyliśmy w happeningu na Rynku naszego miasta pod hasłem „Uczcijmy Święto Niepodległości – wywieśmy flagę”. Poniedziałek 10 listopada był natomiast Dniem Biało-Czerwonym. Pod tą nazwą kryły się różnorodne działania wychowawcze związane z polskimi symbolami narodowymi – barwami, godłem i hymnem.

Dzień Biało-Czerwony rozpoczął się uroczystym apelem, który odbył się w szkolnej sali sportowej, w trakcie którego uczniowie wnieśli sztandar „Jedynki”, odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego” (cztery strofy) oraz wysłuchali okolicznościowego przemówienia dyrektora, po czym wzięli udział w uroczystym wciągnięciu flagi biało-czerwonej na maszt.

Dla dzieci z klas I – III szkoły podstawowej wychowawczynie przygotowały cykl zajęć plastycznych, które odbywały się w klasach lekcyjnych oraz w sali sportowej. Efekty pracy uczniów można zobaczyć na wystawie znajdującej się w holu szkolnym.

Uczniowie klas IV – VI wzięli natomiast udział w koncercie o tematyce patriotycznej oraz śpiewie pieśni patriotycznych i żołnierskich. Bardzo ciekawą pogadankę na temat „Żołnierze 70 Pułku Piechoty w bitwie pod Monte Cassino” przygotowała i przedstawiła p. Danuta Basińska-Szablewska – córka jednego z bohaterskich żołnierzy walczących w 2 Korpusie WP we Włoszech.

Od kilku lat nasi gimnazjaliści obchodzą listopadowe święto, uczestnicząc w Festiwalu Niepodległości, w trakcie którego muszą wykazać się wiedzą na najróżniejsze tematy związane z historią i współczesnością naszego państwa i narodu. Jednym z zadań było także odśpiewanie znanej pieśni patriotycznej.

Na koniec uczniowie „Jedynki” otrzymali zadanie domowe – mają zachęcić wszystkich do wywieszenia biało-czerwonych flag na swoich domach zgodnie z hasłem „Uczcijmy Święto Niepodległości – wywieśmy flagę”. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Pasowanie na przedszkolaka w grupie Krasnali


W przededniu Święta Niepodległości grupa "Krasnali" (wych. Katarzyna Żurek) z przedszkola znajdującego się w pleszewskiej "Jedynce" została pasowana na przedszkolaka.
Dzieci od dawna przygotowywały się do tej uroczystości, dlatego wszystko musiało się udać perfekcyjnie. Swoim pierwszym występem dzieci z najmłodszej grupy udowodniły, że zasługują na miano przedszkolaka. Nawiązaniem do Święta Niepodległości była recytacja wiersza Wł. Bełzy "Polak mały".
Swoją uroczystą przysięgę złożyli także rodzice Krasnali, którzy licznie zgromadzili się w sali zajęć przedszkolnych i w wypiekami na twarzach obserwowali występy swych pociech. Pasowania dokonał dyrektor ZSP nr 1 w Pleszewie Janusz M. Lewandowski pięknym kolorowym lizakiem, wypowiadając słowa: "Pasuję Cię na przedszkolaka". Nowo pasowane przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz upominki. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 "Uczcijmy Święto Niepodległości - wywieśmy flagę"

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. W związku z tym zaplanowano w pleszewskiej "Jedynce" cykl działań związanych z jednym z najważniejszych świąt państwowych. Poniedziałek 10 listopada 2014 r. będzie Dniem Biało -Czerwonym. Natomiast dziś uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w happeningu pod hasłem "Uczcijmy Święto Niepodległości - wywieśmy flagę". W piątkowe pochmurne południe uczniowie zebrali się przed Ratuszem i rozdawali mieszkańcom chorągiewki, ulotki oraz kotyliony, przypominając o Święcie Niepodległości. Z młodzieżą z pleszewskiej "Jedynki" spotkał się wiceburmistrz MiG Pleszew dr Arkadiusz Ptak. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Kolejne zdjęcia z budowy boiska wielofunkcyjnego

Budowa nowego boiska wielofunkcyjnego, które powstaje jest przy pleszewskiej „Jedynce” wkracza w kolejną fazę. Kończą się właśnie prace ziemne - utwardzane jest miejsce przeznaczone pod boisko do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki oraz pod bieżnię i skocznię w dal. Instalowane jest również oświetlenie i monitoring. Już niebawem rozpocznie się montowanie ogrodzenia i układanie kostki brukowej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Przedstawienie z okazji Halloween

W przedstawieniu brała udział młodzież z klasy VI SP (Anna Śliwa, Julia Stencel, Zuzanna Janiszewska) oraz klas gimnazjum (Ia: Nicole Penkala, Zofia Anrzejewska, IIIb: Weronika Mann, Sandra Augustyniak, Kamila Szwałek, Paulina Kuźmik oraz IIId: Natalia Haak, Maria Mądrzak.
To właśnie oni w czwartek, 6 listopada straszyli w Jedynce koleżanki i kolegów na szkolnym korytarzu oraz podczas przedstawienia. Młodzież odwiedzała klasy, by przybliżyć wszystkim tradycje Halloweenowe. Ich stroje wprawiały jednocześnie w zachwyt, jak i osłupienie.
Każdy po krótkim przedstawieniu był bogatszy w wiedzę dotyczącą święta Halloween. Teraz dzieci i młodzież wiedzą już, że nazwa Halloween prawdopodobnie pochodzi od wyrażenia All Hallow′s Eve – co oznacza wigilia Wszystkich Świętych. Strasząc swoich widzów, młodzież recytowała wiersze. Nikt nie chciał ryzykować i się bać, więc po każdym występie "szkolne strachy i potwory" odchodziły z koszykiem pełnych słodyczy. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2014 Orszak Wszystkich Świętych

W sobotę 1 listopada 2014 r. po mszy św. o godz. 9:30 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie po raz pierwszy wzięli udział w Orszaku Wszystkich Świętych. Dzieci w kolorowych strojach przypominających świętych przemaszerowały wokół kościoła farnego w Pleszewie. Na zakończenie wszyscy radośnie odśpiewali znaną piosenkę religijną rozpoczynającą się od słów: "Taki duży, taki mały może świętym być". [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Sukces w pływaniu!

Dużym sukcesem uczniów Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie zakończyły się Powiatowe Mistrzostwa w Pływaniu Sztafetowym rozegrane na pływalni 25-metrowej Parku Wodnego Planty 28.10.2014 r. Zarówno w kategorii szkół podstawowych, jak i gimnazjów I miejsce zajęli uczniowie "Jedynki". W nagrodę młodzi pływacy zakwalifikowali się do mistrzostw wojewódzkich, które odbędą się w listopadzie w Poznaniu.
Wyniki:
SP:
1. Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie.
2. Szkoła Podstawowa nr 2 w Pleszewie.
3. Szkoła Podstawowa nr 3 w Pleszewie.
Gimnazja:
1. Gimnazjum nr 1 w Pleszewie.
2. Gimnazjum Dwujęzyczne w Pleszewie.
3. Gimnazjum nr 3 w Pleszewie.

Wszystkim naszym pływakom serdecznie gratulujemy! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Nowe zdjęcia z budowy boiska wielofunkcyjnego

Kończy się pierwszy miesiąc prac przy budowie boiska wielofunkcyjnego w pleszewskiej "Jedynce". [Zobacz zdjęcia]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Spotkanie z biskupem kaliskim

W poniedziałek 27 października 2014 r. gościem uczniów I nauczycieli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie był biskup kaliski Stanisław Napierała. Spotkanie odbyło się w szkolnej sali sportowej, a uczestniczyli w nim gimnazjaliści z „Jedynki”. Dyrektor szkoły, witając gościa, przedstawił historię placówki, jej współczesne działania oraz osiągnięcia uczniów. Podsumował również wszystkie imprezy I uroczystości, które zorganizowane zostały w 2014 r. W „Jedynce”, a związane były z kanonizacją Jana Pawła II – koncert pt. „Otwórzcie serca”, wystawę „Jan Paweł II – obywatel Pleszewa”, sesję popularnonaukową „Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat” I inne. Uczennice klasy III gimnazjum – uczestniczki konkursu recytatorskiego poświęconego poezji Karola Wojtyły – zaprezentowały fragmenty utworów naszego papieża. Po wystąpieniu biskupa kaliskiego rozpoczęła się rozmowa, w trakcie której zadano wiele interesujących pytań.
Po spotkaniu z gimnazjalistami biskup udał się do przedszkola, by zapoznać się z najmłodszymi członkami społeczności „Jedynki”, a następnie obejrzał wystawę zdjęć z imprez „papieskich”. Spotkanie biskupa Napierały z młodzieżą „Jedynki” związane było z wizytacją parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Październik 2014 Konkurs recytatorski

Konkurs recytatorski  Poznajemy twórczość Karola Wojtyły –świętego Jana Pawła II w roku kanonizacji  odbył się w szkolnej bibliotece 22 października 2014r. Celem konkursu była popularyzacja poezji i prozy  Karola Wojtyły, propagowanie wśród młodzieży wartości moralnych, uwrażliwienie młodego człowieka na najważniejsze wartości życiowe  poruszane przez twórczość Papieża Jana Pawła II, a także doskonalenie warsztatu artystycznego recytatorów. Komisja konkursowa w składzie: Urszula Frencel, Danuta Szablewska-Basińska i Sylwia Sawada wyłoniła do kolejnego-rejonowego etapu, uczennice:
I miejsce- Martyna Świderska kl. III c
II miejsce -Olga Kaźmierska kl. III c
III miejsce -Adriana Juszczak kl. III c
Gratulujemy ! [Zobacz więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Październik 2014 Nie zmarnuj swojego życia

"Już drugi rok Bęsiu (Łukasz Bęś) i Dj Yonas (Jonatan Blank) tworzący skład RYMcerze prowadzą pro­jekt „Nie Zmarnuj Swojego Życia”. Jest on skierowany do młodzieży od 12 do 19 r.ż.! 
Mają konkretny plan – przekazać młodym ludziom w swoim hip-hopie wartości uniwersalne, chrześcijańskie i wskazać drogę lepszego życia!

W roku szkol­nym 2013/2014 Bęsiu i Dj Yonas dotarli do ponad 60 tysięcy młodych ludzi w 107 szkołach w Polsce i za granicą. Ostrzegali uczniów przed próbowaniem używek, zachęcali do bycia sobą i rozwijania swoich pasji. To wielki sukces!"
24 października 2014 r. Rymcerze spotkali się z uczniami Gimnazjum nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie, w trakcie którego opowiadali młodzieży o zagrożeniach związanych z narkotykami i innymi uzależnieniami. [Zobacz zdjęcia z imprezy!]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2014 Mistrzostwa Wielkopolski w biegach przełajowych

W dn.17.10.14r. na terenie Hipodromu Wola w Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych.

Nasza drużyna zajęła 27 miejsce i zdobyła aż 13 pkt. do sportowego rankingu szkół woj. wielkopolskiego. Przygotowywaliśmy się do tych zawodów długo, bo już w tamtym roku, trenując nie tylko w szkole, ale w pleszewskich Plantach, Ogródku Jordanowskim i na stadionie. Treningi odbywały się ramach zajęć pozalekcyjnych. Jest to też jedno z większych osiągnięć sekcji l.a., którą w szkole prowadzi p.T.Grzesiak. Chociaż miejsce nie jest wysokie, cieszymy się z wyniku, tym bardziej, iż jest to pierwszy start sztafety Szkoły Podstawowej w finałach wojewódzkich od wielu lat.

Skład naszej drużyny: J. Marcisz, S. Marcisz, K. Czajka, K. Dziuba, A. Śliwa, Z. Janiszewska, W. Karolak, K. Niewiada, H.Solarczyk, N.Białas, G.Augustyniak,Ł.Włosik. Zawodników przygotował p.T. Grzesiak.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Październik 2014 Otrzęsiny i pasowanie gimnazjalistów

W środę 22 października 2014 r. w naszej sali sportowej odbyły się otrzęsiny i pasowanie na gimnazjalistę uczniów Gimnazjum nr 1 w Pleszewie. Klasy IA (wych. Edyta Hadrych) i IB (wych. Lidia Lewandowska) musiały wpierw wykazać się w konkurencjach sprawnościowych. Były więc biegi wahadłowe, rzuty do kosza, przeciąganie liny, które dostarczyły niemałych emocji obecnym na sali także starszym uczniom Gimnazjum. Właśnie starsi koledzy poprowadzili drugą część, tzn. otrzęsiny. Na koniec odbyło się część oficjalna, w trakcie której uczniowie klas I złożyli ślubowanie w obecności sztandaru szkoły. W swym przemówieniu dyrektor szkoły zwrócił uwagę na konieczność wspólnego działania dla dobra każdego ucznia i całej społeczności szkolnej. Ostatnim punktem były spotkania w klasach ze słodkościami, które przygotowali rodzice uczniów. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Wycieczka "Szlakiem 70 Pułku Piechoty"

15 października 2014 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pleszewie wzięli udział w wycieczce "Szlakiem 70 Pułku Piechoty". Wyjazd ten była zwieńczeniem półrocznej pracy w ramach projektu "70 Pułk Piechoty w 75. rocznicę bitwy nad Bzurą", który realizowany był w pleszewskiej "Jedynce", a jego
celem było przybliżenie uczniom historii sławnego pułku. Partnerami szkoły były: Pleszewski Towarzystwo Kulturalne, 13 Drużyna ZHP im. 70 Pułku Piechoty (przy ZSP1 w Pleszewie) oraz Grupa Rekonstrukcyjna im. 70 Pułku Piechoty i Muzeum Regionalne w Pleszewie. Od marca do września 2014 r. w ZSP nr 1 w Pleszewie odbyły się:
1. Wystawa w auli szkoły oraz prelekcja p. M. Kaczmarka na temat 70 Pułku Piechoty, projekcja filmu dokumentalnego o kampanii wrześniowej 1939 r.
2. Prezentacje na godzinach wychowawczych oraz w ramach zajęć z historii i regionalizmu prezentacji multimedialnych przygotowanych przez uczniów gimnazjum dotyczących 70 pp.
3. Prelekcja dr. A. Szymańskiego na temat udziału 70 Pułku Piechoty w bitwie nad Bzurą (dla uczniów kl. I-III Gimnazjum).
4. Projekcje filmu fabularnego „Eroica” A. Munka (nowela „Ostinato – Lugubre”).
5. Pokaz broni na boisku szkolnym przygotowany przez pleszewską grupę rekonstrukcyjną im. 70 pp (dla klas I – VI SP).
6. Konkurs plastyczny dla najmłodszych o tematyce związanej z patronem.
7. X Konkurs Historyczno-Informatyczny dla uczniów SP i Gimnazjum (jeden z tematów dotyczył historii 70 Pułku Piechoty).
8. Wystawa prac wykonanych na konkursy (prace laureatów i wyróżnionych osób).
9. Międzyszkolny Konkurs Regionalny współorganizowany przez UMiG Pleszew, ZSP nr 1, Muzeum Regionalne w Pleszewie (jeden z tematów: „Historia 70 Pułku Piechoty”).
10. Gra uliczna „Śladami 70 Pułku Piechoty” (we współpracy z 13 Drużyną ZHP).
11. Wycieczka dla uczniów gimnazjum szlakiem bojowym 70 Pułku Piechoty.
W czasie wycieczki "Szlakiem 70 Pułku Piechoty" pleszewska młodzież zwiedziła Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą, które mieści się w klasycystycznym budynku ratusza w Sochaczewie z lat 30. XIX w. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. w ratuszu mieścił się punkt dowodzenia obroną miasta. Uczestnicy wycieczki mieli okazję wysłuchać bardzo interesującej opowieści o bitwie nad Bzurą oraz obejrzeć artefakty wydobyte z ziemi także wiele lat po zakończeniu II wojny światowej.
Ważnym punktem było zwiedzanie cmentarza wojskowego, na którym znajdują się szczątki żołnierzy z pleszewskiego 70 Pułku Piechoty. Opiekunami młodzieży byli nauczyciele historii z pleszewskiej "Jedynki" - Izabella Kowańska i Dominik Wabiński oraz Iwona Sroczyńska.

Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły nam w realizacji projektu "70 Pułk Piechoty w 75. rocznicę bitwy nad Bzurą". [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 "Miasto 44" - uczniowie Gimnazjum nr 1 w kinie "Hel"

W poniedziałek 13.10. 2014 r. i czwartek 16.10.2014 r. ponad 190 uczniów Gimnazjum nr 1 w Pleszewie obejrzało najgłośniejszy obecnie film o tematyce wojennej "Miasto 44" w reż. Jana Komasy. Młodzież w skupieniu i z dużym zainteresowaniem śledziła losy rówieśników, którzy w czasie Powstania Warszawskiego stanęli do walki o wolność swojego miasta. Projekcja tego filmu była prawdziwą lekcją historii Polski.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Stowarzyszenie "Z Jedynką w przyszłość" - konkurs!

Uwaga!!!

Stowarzyszenie "Z JEDYNKĄ W PRZYSZŁOŚĆ" ogłasza konkurs. Można już na terenie szkoły zakupić kalendarze na rok 2015 w cenie 9,50 zł za egzemplarz

Należy pobawić się w małych przedsiębiorców – sprzedawców.

Klasa, której uczniowie sprzedają największa ilość egzemplarzy (jednak nie mniej niż 11 kalendarzy), otrzyma nagrodę  - 100 zł, którą będzie mogła przeznaczyć na dowolny cel klasowy. Dla jednej osoby, która kupi największą ilość egzemplarzy lub wykaże się największą kreatywnością w sprzedaży, zostanie ufundowana dodatkowa nagroda.

Zarząd stowarzyszenia

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Ruszyła budowa boiska wielofunkcyjnego

W pierwszych dniach października ruszyła budowa naszego boiska wielofunkcyjnego usytuowanego na terenie przylegającym do hali sportowej zakupionego kilka lat temu przez UMiG w Pleszewie. Środki na budowę boiska wygospodarowane zostały z budżetu miasta. Inwestycja realizowana jest także dzięki pleszewskiej firmie „Famot”, która zaoferował wsparcie finansowe w wysokości 100 tys. euro. W ramach inwestycji powstanie wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią tartanową, ławkami, oświetleniem i ogrodzeniem. Boisko będzie miało wymiary 28 na 44 m. Z uwagą będziemy obserwować postępy prac.

[Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2014 Dzień Nauczyciela'2014

14 października 2014 r. w auli szkoły odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, w trakcie której podziękowano nauczycielom za wkład pracy w działalność pedagogiczną. W koncercie swoim nauczycielom zaśpiewali: Ania Śliwa, Ada Ratajek i Maksymilian Sadowski. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2014 Rozmawiamy o Powstaniu Warszawskim

Na 13 października 2014 r. zaplanowaliśmy wyjście do pleszewskiego kina "Hel" na film "Miasto 44". Film ten powstał z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii naszego państwa i narodu. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944 r., a upadło po 63 dniach krwawych walk (3 października 1944 r.). Przygotowując uczniów do obejrzenia filmu "Miasto 44", nauczyciele historii naszego gimnazjum wraz z dyrektorem szkoły zorganizowali pogadankę połączoną z projekcją filmu dokumentalnego pt. "Bitwa o Warszawę". Młodzież miała zatem okazję poznać przyczyny, przebieg i skutki sierpniowego zrywu, wysłuchać wspomnień uczestników walk, dowiedzieć się informacji o losie ludności cywilnej miasta.
Pan Dominik Wabiński podkreślił bezprzykładne bohaterstwo powstańców, zwrócił także uwagę na konsekwencje, jakie miał rozkaz dowództwa AK o rozpoczęciu walk dla warszawiaków i całego naszego kraju. [Zobacz materiały promocyjne]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Wrzesień 2014 Rozmawiamy o ekologii

Dzisiaj 25 września 2014 r. klasa II a rozmawiała o ekologii. Dowiedzieliśmy się jak należy segregować odpady. Szkło, plastik, metal i papier wkładamy do oznakowanych pojemników. Wiele śmieci, które wyrzucamy, można jeszcze wykorzystać. Postanowiliśmy zrobić Śmieciowego potwora. Oto efekty naszej pracy. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 Sukces w biegach przełajowych - awans do mistrzostw województwa wielkopolskiego!

Świetnie spisali się najmłodsi lekkoatleci, zajmując I m w Mistrzostwach Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych w kategorii szkół podstawowych. Wynik ten dał naszym zawodnikom awans do Mistrzostw Województwa Wielkopolskiego, które odbędą się w dn.17.10.14 r. w Poznaniu. Gratulujemy naszym zawodnikom i liczymy na dobry wynik w Poznaniu. Bardzo dobrze spisali się także uczniowie Gimnazjum. Chłopcy zajęli II m, a drużyna dziewcząt była III. Zawody odbyły się na terenie pleszewskich Plant w dn.30.09.14 r. Opiekunami zawodników byli Ł. Ratajczyk i T. Grzesiak.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 Szkolenie dla moderatorów Szkoły z Klasą 2.0 edycja 2014/2015

Ruszyła już kolejna edycja działań w ramach tego programu. To kompleksowy program wsparcia całej szkoły: nauczycielom proponuje ciekawe metody nauczania, a dyrektorów wspiera w procesie wprowadzania zmian. U uczniów rozwija m.in. umiejętność weryfikacji informacji, pracy zespołowej, współpracy ze społecznością lokalną czy wystąpień publicznych. Zapisy szkół do kolejnej edycji już trwają!  Do pracy w charakterze moderatorów w ramach Szkoły z Klasą 2.0 zostali zaproszeni nauczyciele naszej szkoły p. Ilona Kubiak i p. Halina Rembowska, które w poprzednim roku szkolnym 2013/2014  zdobywały dobre praktyki, a dla szkoły tytuł Szkoły Eksperckiej. W nagrodę za swoją pracę w tej edycji Szkoły z Klasą 2.0 będą wspierać i komentować pracę innych uczestników programów –  nauczycieli i koordynatorów szkolnych. W dniach 25 – 28 września 2014r. uczestniczyły one w szkoleniu, które odbyło się w Warszawie. Warsztaty te na pewno wzbogaciły warsztat pracy nauczycieli o nowe narzędzia np.  lekcja odwrócona, uczymy innych, UFONY, praca w chmurze Google Apps. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 Debata historyczna PTK w "Jedynce"

25 września 201 4 r. w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie obyła się debata historyczna pod tytułem "Bić się czy nie bić?" Jej organizatorem było Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne oraz Zespół Szkół Publicznych w Pleszewie. Spotkanie poświęcone było dyskusji wokół głośnych w ostatnim czasie książek Piotra Zychowicza ("Pakt Ribbentrop-Beck", "Obłęd 44") oraz R. Ziemkiewicza "Jakie piękne samobójstwo". Uczestnicy debaty odnieśli się także do tekstu Janusza M. Lewandowskiego "Nigdy więcej Westerplatte" opublikowanego na stronie PTK. W gorącej atmosferze pleszewscy historycy, poloniści i zaproszeni goście zastanawiali się nad sensem i konsekwencjami powstań narodowych, sojuszami Polski w ostatnich dwóch wiekach naszych dziejów, charakterem narodowym determinującym postępowanie polityków, żołnierzy a także zwykłych członków naszej wspólnoty. Ważnym wątkiem dyskusji była próba odpowiedzi na pytanie: W jaki uczyć historii? Szczególnie wiele miejsca poświęcono Powstaniu Warszawskiemu, jego przyczynom, przebiegowi, konsekwencjom oraz obrazowi prezentowanemu w mediach.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 VI Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata

W dniach 20-21 września 2014 roku odbyły się VI Kaliskie Dni Modelarza i Pasjonata, tym razem połączone z I Szkolnym Konkursem Modelarskim. Miejscem imprezy była hala "Arena" oraz tereny przyległe, w tym ZSP nr 9. Podobnie jak w latach poprzednich impreza ściągnęła wielu amatorów modelarstwa wszelkich maści. Nie zabrakło także pojazdów zabytkowych, tych cywilnych i wojskowych, które prezentowano na placu parkingowym przed halą. Atrakcją, szczególnie dla młodszych gości, było stoisko przygotowane przez Tomasza Klauzę właściciela i animatora muzeum "Gwiezdnych Wojen" z Witaszyc. Na imprezie bardzo licznie stawiły się także grupy rekonstrukcji historycznej, od średniowiecznych wojów począwszy na współczesnych formacjach komandosów skończywszy. Należy wspomnieć, że ideą przewodnią tegorocznej VI edycji Kaliskich Dni Modelarza i Pasjonata była promocja lotnictwa i przemysłu lotniczego z którym wiąże Kalisz nie byle jaka tradycja. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Kalisza.

Sam szkolny konkurs modelarski zakończył się sukcesem uczniów z naszego Uczniowskiego Klubu Modelarskiego "Pantera". Większość trofeów zdobyli nasi chłopcy w kategorii diorama (praca zespołowa) oraz w kategorii pojazd (praca indywidualna). Pierwsze miejsce "Jedynka" zdobyła także w klasyfikacji szkół. Bardzo pięknym elementem był dla mnie fakt udziału w imprezie wszystkich aktualnych członków klubu w towarzystwie rodziców. Dla samych uczniów zetknięcie się z tak różnorodną prezentacją świata modelarskiego jest wprost nieocenione i może wróżyć na przyszłość jeszcze większe zaangażowanie w realizację kolejnych prac zespołowych i indywidualnych. Opiekun UKM "Pantera" Dominik Wabiński.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 Ślubowanie pierwszoklasistów

18 września 2014 r. w sali sportowej naszej szkoły odbyła sie piękna uroczystość ślubowania i pasowania dzieci klas I SP na uczniów pleszewskiej "Jedynki". Uroczystość ta została przygotowana przez wychowawczynie  pierwszaków przy współudziale pleszewskich harcerzy. Więcej można zobaczyć na blogu klas I-III SP. Zapraszamy. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2014 Inauguracja roku szkolnego w "Jedynce"

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 Zakończenie roku szkolnego w "Jedynce"

Nadszedł czas na podsumowanie i podziękowania. Niech każdy z Was zastanowi się, jak wykorzystał

mijający rok szkolny. Wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły życzę udanego wypoczynku!

Dyrektor szkoły

[Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 Nagrody Burmistrza dla gimnazjalistów

W środę 25 czerwca 2014 r. w pleszewskim kinie "Hel" odbyło się spotkanie władz miasta z najlepszymi gimnazjalistami z pleszewskich szkół. W gronie 80 osób byli także uczniowie pleszewskiej "Jedynki", którzy uzyskali średnia ocen powyżej 4,80. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! [Zobacz więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 "Stuprocentowa" gimnazjalistka

Znamy już wyniki sprawdzianu i egzaminów gimnazjalnych. Szczególną radość może odczuwać uczennica klasy IIIC gimnazjum Ludwika Wieczorek, która zdobyła 100% punktów z egzaminów z języka angielskiego (część podstawowa i rozszerzona). Gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 Sportowy sukces naszej szkoły

Duży sukces odniosły nasze szkoły w sportowej rywalizacji szkół województwa Wielkopolskiego. Gimnazjum zostało sklasyfikowane na 22 m, a Szkoła Podstawowa na 28 m. Punkty dla naszych szkół w rywalizacji sportowej zdobywali głównie uczniowie klas sportowych, ale w rywalizacji brali udział także
uczniowie innych klas. Należy wyróżnić ucznia naszego Gimnazjum M. Maniaka, który startował w wielu dyscyplinach sportowych, będąc czołowym zawodnikiem.
Najwięcej punktów zdobyto w koszykówce i siatkówce, a więc w dwu wiodących w naszej szkole dyscyplinach sportowych. Punktowały także inne dyscypliny sportowe: biegi na orientację, unihokej, pływanie, aerobic, lekka atletyka, badminton, biegi przełajowe. Cieszy także fakt, iż nasi uczniowie startowali w zawodach rangi wojewódzkiej (lekka atletyka, pływanie, biegi na orientację), zdobywając punktowane miejsca. W. Trybulska zajęła IX m w biegu na 100 m ppł. na Wielkopolskiej Gimnazjadzie w L.A.
Jest to wspólny wysiłek naszych uczniów i nauczycieli wychowania fizycznego, dlatego cieszymy się z uzyskania tak dobrego wyniku. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Festiwal Nauki Szkoły z klasą 2.0 w Centrum Kopernik

Każdy uczeń jest samotną wyspą!!! To motto przewodnie tegorocznego Festiwalu Szkoły z klasą 2.0, który odbył się w dniach 17 i 18 czerwca 2014r. w Warszawie.  Spośród 350 zgłoszonych szkół, do Centrum Nauki Kopernik zostało zaproszonych 50 szkół z całej Polski. Wśród wyróżnionych znalazło się nasze Gimnazjum nr 1 w Pleszewie. Całoroczna praca w programie Szkoła z klasą została uwieńczona wielkim sukcesem, bo realizowany projekt W poszukiwaniu symetrii przez nauczycieli: Halinę Rembowska, Ilonę Kubiak i Violettę Tarkę oraz uczniów klas I i II gimnazjum,  został zaprezentowany na tym właśnie festiwalu. Czy symetria jest nam potrzebna? Gdzie można ją dostrzec? Realizując nasz projekt, odnaleźliśmy ciekawe przykłady symetrii osiowej i środkowej w przyrodzie, odkryliśmy symetryczne budowle  w architekturze lokalnej i światowej, zaprojektowaliśmy i stworzyliśmy „Miasto symetrii”, znaleźliśmy także przykłady wykorzystania symetrii w sztuce. Nasz projekt był wyjątkowo symetryczny! Podczas festiwalu pokazaliśmy prezentacje multimedialne wykonane w programach: PowerPoint, Prezi i Glogster oraz film. Z dumą przedstawiliśmy efekty naszej pracy: suknie wykonane z papieru, kalejdoskopy oraz makiety Miasta symetrii. Pokazaliśmy, że bawiąc się matematyką, można lepiej ją zrozumieć i zapamiętać. Honorowy patronat nad festiwalem objęła Małżonka Prezydenta RP Pani Anna Komorowska.  Dyplom uznania otrzymaliśmy z rąk eksperta, który odwiedził nasze stanowisko p. dr  Katarzyny Winkowskiej – Nowak z Katedry Psychologii Różnic Indywidualnych Wydziału Psychologii SWPS, która  w tym roku została laureatką Społecznego Nobla Ashoki w dziedzinie edukacji. Partnerami głównymi Festiwalu była firma: Intel, Samsung, Google, a organizatorem: Centrum Nauki Kopernik, Centrum Edukacji Obywatelskiej i Gazeta Wyborcza. Nasz projekt zaprezentowały uczennice pracujące na blogu Jedyneczki http://blogiceo.nq.pl/jedynkapleszew/   Agata Bizan, Zofia Karolak i Martyna Sokołowska z I A i B gim., a mentorem i opiekunem była Halina Rembowska – nauczyciel matematyki.  Pozostało mnóstwo zdjęć, pamiątek i wspaniałe wspomnienia, które pozostaną na zawsze w pamięci uczestników  festiwalu. Było to możliwe dzięki wsparciu, które  udzieliła Rada Rodziców przy Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, która sfinansowało wyjazd oraz zakup festiwalowych koszulek. Bardzo dziękujemy!!! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Czerwiec 2014 Festyn Rodzinny Jedynki już za nami. Było świetnie!

W niedzielę 15 czerwca 2014r. w pleszewskiej Jedynce  było słonecznie i wesoło. W  tym dniu odbył się Festyn Święto Jedynki, na którym świetnie bawiły się dzieci i dorośli.  Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie  Z JEDYNKĄ W PRZYSZŁOŚĆ, które od stycznia tego roku jest Organizacją Pożytku Publicznego. Status ten uzyskała dzięki swojej działalności na rzecz dzieci i młodzieży . Podczas Festynu odbyły się dwie loterie fantowe Koło fortuny i Święto Jedynki. Na przeprowadzenie tych loterii Stowarzyszenie uzyskało pozwolenie Urzędu Celnego w Kaliszu i w Warszawie. Głównymi sponsorami nagród w tych loteriach byli: rodzice, uczniowie pleszewskiej Jedynki oraz przyjaciele pleszewskiej Jedynki.  Największą atrakcją były jednak występy przedszkolaków oraz dzieci z klas młodszych. To ich występy były najbardziej oklaskiwane. Podczas festynu czynna była kawiarenka.  Atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i kolorowy tor przeszkód na małej sali. Dużą radość sprawiły wszystkim zawody zorganizowane przez Pleszewską Zawodową Straż Pożarną.  Cały czas podczas festynu trwała zbiórka pieniędzy do puszek kwestarskich. Zezwolenie na zbiórkę publiczną zostało  wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, numer: Ob.5311.7.2014. Dzięki hojności uczestników festynu zebrano do puszek: 1873,70 zł. Cały dochód zostanie przekazany na zakup sprzętu nagłośniającego do auli szkolnej.  

Szczególne podziękowania składamy przyjaciołom pleszewskiej Jedynki, którzy z wielkim entuzjazmem wsparli nasz festyn: firma „Drewko” – p. Żarnowski, Firma Buchwald – p. Tomasz Buchwald, Auto – Centrum – Rystal , p. Piotr Kujawski, firma FLORENTYNA -  p. Mateccy, sklep Aniołek – p. K. i R. Kubiakowie;  ZEP – Jendrasiak,  p. Tomasz Witczak, Pleszewska Zawodowa Straż Pożarna, nauczyciele i pracownicy szkoły. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 W pracowni plastycznej

12 czerwca 2014 r. w czwartek na dodatkowych zajęciach artystycznych gościliśmy Radę Rodziców i pana dyrektora Janusza Lewandowskiego. Goście mieli okazję zobaczyć, jak pracują nasi gimnazjaliści na zajęciach prowadzonych przez panią Violettę Tarkę. W czasie zajęć uczniowie korzystali z nowego sprzętu do malowania (sztalug z wyposażeniem), które zostały ufundowane do pracowni plastycznej przez Radę Rodziców i pana Dyrektora. Prace powstawały w technice akrylowej. Uczniowie są bardzo zadowoleni z tego, że mogą poczuć się jak w prawdziwej pracowni malarskiej. Uczestnicy zajęć wraz z opiekunem bardzo dziękują sponsorom za sztalugi i sprzęt do malowania. Zastosowanie profesjonalnego sprzętu na zajęciach artystycznych podnosi poziom pracy uczniów, wprowadza nowe doświadczenie, jest pouczające, ponieważ uczniowie muszą nauczyć się właściwego obchodzenia ze sprzętem, oraz motywujące do pracy twórczej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Czerwiec 2014 Wycieczka do Krakowa

12 i 13 czerwca 2014 r. uczniowie klas V i VI wraz ze swoimi wychowawczyniami: Sylwią Depą, Iloną Kubiak oraz Lidią Lewandowską uczestniczyli w wycieczce turystyczno-krajoznawczej do Krakowa. Przy pięknej wiosennej pogodzie, w doskonałych nastrojach i z ochotą do poznawania uroków naszego kraju uczestnicy wycieczki zwiedzili m.in. zamek w Pieskowej Skale, byłą kopalnię soli w Wieliczce, królewski Wawel oraz krakowski Rynek. Wycieczka była okazją do zapoznania się z przeszłością i współczesnością Polski. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Żołnierze Wyklęci - prelekcja dla gimnazjalistów

9 czerwca 2014 r. w naszej szkole odbyła sie prelekcja, której tematem było działalność podziemia niepodległościowego z lata 1944-1963. Historię żołnierzy, którzy po zakończeniu działań wojennych kontynuowali walkę z nowym okupantem, przedstawił w interesujący sposób p. Janusz Waliszewski - nauczyciel historii w ZST w Pleszewie. Dzieje konspiracji niepodległościowej na terenie Wielkopolski starał się przybliżyć p. Maciej Grzesiński - badacz historii regionalnej. Uczniom zaprezentowano również e-booka pt. "Żołnierze czasu chaosu", który można przeczytać na stronie Pleszewskiego Towarzystwa Kulturalnego.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Ku przestrodze - spotkanie z ludźmi walczącymi z uzależnieniami

Ku przestrodze – to prelekcja Młodzieżowej Rady Miejskiej przy ZSP nr 1  poświęcona problemowi narkotyków wśród młodych ludzi. Odbyła się ona 9 czerwca w auli naszej szkoły. Wzięli  w niej udział gimnazjaliści - uczniowie klas drugich.

Na prezentację tematu składały się:  film, który delegaci nagrali podczas wizyty w Ośrodku Monar, wywiad z pacjentami, sonda wśród gimnazjalistów ze wszystkich gimnazjów miasta i gminy Pleszew,  film o dopalaczach. Gośćmi tego dnia  byli pacjenci z Monaru i ks. Marek Muzyka-terapeuta. Udowadniali oni, jak  destrukcyjny wpływ  wywierają środki uzależniające na organizm młodych ludzi. „Żywym” przykładem tego spustoszenia  był Kaczor- Andrzej Kaczkowski, który przez  narkotyki porusza się na wózku inwalidzkim.

Powodów, by zacząć brać, jest wiele: ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego czy próba poradzenia sobie z problem. Ogromną rolę odgrywa również środowisko, w którym obracają się młodzi ludzie. Presja rówieśników, znajomych, bo inni już spróbowali, a ja nie. Jest to obawa przed kpiną, krytyką i ewentualnym brakiem akceptacji przez pozostałych.  Pacjenci Ośrodka Monar opowiedzieli historie swojego życia jako przestrogę przed skutkami brania narkotyków. Mieszkańcy Monaru zapewniali, że Monar to ich dom, to miejsce, z którym wiążą nadzieję na wyjście z nałogu, na „normalne” życie,  ale  to  miejsce, do którego nikt nie chciałby trafić.

 Młodych ludzi, którzy są ciekawi narkotyków, od pomysłu  próbował  odwieść  ks. Marek.  Czynił to tak niezwykle interesująco, iż zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem słuchali jego słów. By nie trzeba szukać  uniesień, euforii , „świata na różowo” w „ćpaniu”,  postawił na przyjaźń. Bo  najważniejsze, by nikt nie był  SAM.

Była to lekcja, którą pleszewscy gimnazjaliści zapamiętają na długo. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Konkurs Języka Angielskiego i Niemieckiego

Gminny Konkurs z Języka Angielskiego i Niemieckiego odbył się w naszej szkole 6.06.2014 r. Organizatorami konkursu byli nauczyciele ZSP nr 1 w Pleszewie (Małgorzata Bandosz, Anna Kostka, Paulina Sroczyńska, Katarzyna Mrowicka i Agnieszka Łukowska). W konkursie wzięło udział 5 szkół. Liczba uczniów, która przystąpiła do konkursu: 16 (j. angielski) 13 (j. niemiecki). Konkurs rozpoczął się częścią pisemną ( słuchanie, gramatyka, słownictwo, rozumienie tekstu) o godz. 9:00 i trwał 45 minut. Do kolejnego etapu (ustnego) zakwalifikowało się 7 uczniów (j. angielski) oraz 10 uczniów (j. niemiecki).

Po przeprowadzeniu części ustnej, komisja wyłoniła następujących laureatów:

JĘZYK ANGIELSKI:

I miejsce: Fatima Mościpan (ZSP w Kowalewie)

II miejsce: Oliwia Janczewska (ZSP nr 2 w Pleszewie)

III miejsce: Maria Burchardt (ZSP nr 3 w Pleszewie)

JĘZYK NIEMIECKI:

I miejsce: Sara Skowrońska (ZSP nr 3 w Pleszewie)

II miejsce: Julia Kocemba (ZSP w Kowalewie)

III miejsce: Klaudia Winiecka (ZSP nr 1 w Pleszewie)

Celem tego konkursu było zmotywowanie uczniów do rozwijania swojego talentu w kierunku języka angielskiego i niemieckiego. Uczniowie, którzy zajęli I, II oraz III miejsce prezentowali wysoki poziom wiedzy. Otrzymali wspaniałe nagrody m.in. w postaci słowników, językowych książek, opowieści, również w formie CD, fiszki językowe oraz wiele innych ciekawych gadżetów. Uczniowie wyrazili zadowolenie i chęć udziału w konkursie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 XIV Bieg Mikołajczykowski w Dobrzycy

Dobrze wypadli nasi młodzi lekkoatleci na rozgrywanych w Dobrzycy biegach ulicznych ku czci Stanisława Mikołajczyka (polityk PSL, premier rządu RP). Czterech naszych zawodników zajęło miejsca na podium:

- W.Karolak-VIm (kl.IV)

- K.Niewiada-IVm (kl.V)

- Ł.Włosik-VIm (kl.V)

- J.Czajka-VIm (kl.IG)

Startowali również: S.Marcisz(VIIm), J.Marcisz (XIm), K.Czajka (IXm), A.Śliwa (Xm), K.Dziuba (XVm), J.Olejczuk (IXm),W.Olenderek (XXXIII m).

Zawody odbyły się 7.06.14 r. Trenerem zawodników jest p. T. Grzesiak.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Podsumowanie projektu "Poezja w muzyce, muzyka w poezji"

Dnia 5 czerwca 2014 odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego kl.II gim. pod nazwą "Poezja w muzyce, muzyka w poezji'. W ciągu całego roku szkolnego uczniowie klas II gim. uczestniczyli w różnorodnych działaniach związanych z projektem. Każda z klas II miała do wykonania określone zadania i przedsięwzięcia, ich realizacja widoczna była w postaci np. przygotowywanych prezentacji, organizowanych konkursach, wykonywaniu plakatów i wielu innych działaniach. Na koniec rezultaty pracy zostały scalone w pewną całość i zaprezentowane podczas podsumowania projektu np. w formie prezentacji multimedialnych: o budowie instrumentów, o rozchodzeniu się dźwięku w przestrzeni, o rozwoju muzyki na przestrzeni epok. Miał również miejsce występ uczniów z recytacją wierszy w gwarach, przeprowadzono konkurs związany ze znajomością poezji śpiewanej, zaprezentowano stare instrumenty oraz te wykonane przez uczniów na jeden z konkursów. Na zakończenie dokonano podsumowania poszczególnych konkursów i wręczono dyplomy oraz nagrody. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Czerwiec 2014 Sukces w konkursie "4 czerwca 1989.Zaprojektuj plakat wyborczy"

Dnia 4.06.2014 r. Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu ogłosił wyniki Regionalnego Konkursu Historycznego pod hasłem "4 czerwca 1989. Zaprojektuj plakat wyborczy". Nasza uczennica Anastazja Osuch z kl.IIA gimnazjum znalazła się w pięcioosobowym gronie laureatów, zajmując czwartą lokatę. Gratulujemy!!!.Uczennica przygotowała ciekawy plakat zachęcający do udziału w wyborach 4 czerwca 1989 r. Opiekunem uczennicy była p. I. Kowańska.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2014 Szkoła z klasą - Szkolny Festiwal Nauki

Wraz z początkiem roku szkolnego nasze Gimnazjum przystąpiło do projektu Szkoła z klasą 2.0. Chęć udziału zadeklarowało 8 nauczycieli: Małgorzata Bandosz, Ilona Kubiak, Agnieszka Łukomska, Lucyna Maciąg, Halina Rembowska, Violetta Tarka, Iwona Wabińska, Dominik Wabiński na czele z dyrektorem Januszem Lewandowskim.
Pierwszym zadaniem szkoły było opracowanie, przetestowanie i wprowadzenie w życie zasad korzystania z technologii komunikacyjno-informacyjnych w nauczaniu i uczeniu się czyli Kodeksu 2.0. W II semestrze nauczyciele i uczniowie realizowali projekty edukacyjne: W poszukiwaniu symetrii, Nie tylko Skłodowska i Kopernik, Gry matematyczne, Na naukę nigdy nie jest za późno.
Projekty zakończyły się szkolnym Festiwalem Nauki 2.0, który odbył się w dniu 2 czerwca 2014 r. Był on podsumowaniem pracy szkoły w programie. To właśnie na nim zespoły uczniowskie zaprezentowały rezultaty swoich projektów edukacyjnych realizowanych z wykorzystaniem TIK. W trakcie trwania Festiwalu uczniowie, rodzice, dyrekcja i nauczyciele oglądali: kalejdoskopy, suknie z papieru oraz inne prace plastyczne i makiety „Miasta symetrii”. Grali w grę komputerową Minecraft Program Symetria oraz w matematyczne gry planszowe, które samodzielnie wykonali. Oglądali ciekawe prezentacje multimedialne. Uczniowie, którzy brali udział w projektach cieszyli się, że ich praca została doceniona przez społeczność uczniowską. Mieli możliwość pochwalenia się swoimi umiejętnościami. Młodzież świetnie się bawiła, a przy tym wiele się nauczyła. Rodzice, którzy przybyli byli zachwyceni pracami, które wykonały ich dzieci. Z dużym zainteresowaniem uczestniczyli w prezentacjach.
Prowadzeniem bloga Jedyneczka, zajęła się Halina Rembowska oraz wspaniałe blogerki: Zosia Karolak, Natalia Olenderek, Ola Jankowska, Agata Bizan, Martyna Sokołowska. Osobą wspomagającą była Ilona Kubiak.
Nasze działania zostały docenione przez moderatorów Szkoły z klasą - zdobyliśmy tytuł SZKOŁY EKSPERCKIEJ, a uczennice – blogerki wraz z opiekunem Haliną Rembowską, jako wyróżniony zespół, pojadą z projektem „W poszukiwaniu symetrii” na Festiwal Nauki do Centrum Kopernik do Warszawy.
Dzięki programowi w przyszłym roku szkolnym, szkoła będzie pracować z e – dziennikiem. Pomysłodawcą przystąpienia do projektu była Ilona Kubiak. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Święto Patrona

31 maja 2014 r. w naszej szkole odbyły się dwie uroczystości: Święto Patrona oraz Dzień Dziecka. Z tej okazji o godz. 8:00 na płycie boiska odbył sie krótki apel, wciągnięcie flagi na maszt oraz przydzielenie zadań każdej klasie - plutonowi do wykonania wraz z wychowawcami. Po określonym czasie uczniowie poszczególnych grup wiekowych udali się do Ogródka Jordanowskiego i na boisko Orlik przy LO. Najmłodsi pozostali w szkole, gdzie uczestniczyli w grach sportowo-sprawnościowych. Impreza zakończyła się o godz. 11:30 podsumowaniem dla każdej z grup. Rada Rodziców natomiast ufundowała dla dzieci i młodzieży słodkości, aby w czasie przerwy mogli oni nabrać sił do udziału w konkurencjach sprawnościowych. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Maj 2014 Szkoła z klasą 2.0 - nasz projekt zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki w Centrum Kopernik w Warszawie

Projekt "W poszukiwaniu symetrii" - przygotowany przez uczniów naszego gimnazjum - został zakwalifikowany do Ogólnopolskiego Festiwalu Nauki, który odbędzie się w Centrum Kopernik w Warszawie w ramach programu "Szkoła z klasą 2.0". Szczegółowe informacje na stronie: http://blogiceo.nq.pl/jedynkapleszew/

 

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Maj 2014 Klasa IB w Dobrzycy

Dla uczniów klasy I B gimnazjum czwartek 29 maja 2014r. był dniem wyjątkowym, pełnym przygód i niespodzianek. Zaczęło się od deszczowego poranka, który nas nie przestraszył. Wszyscy spotkaliśmy się przed godziną 9.00 na boisku szkolnym. Było mokro, pochmurnie i bardzo zimno. Całą noc i dzień wcześniej lał deszcz. My jednak na przekór pogodzie powiedzieliśmy sobie, że nikt ani nic nie jest w stanie nam zepsuć tego dnia. Zgodnie z programem wycieczki najpierw zwiedziliśmy Muzeum Ziemiaństwa. Poznaliśmy dzieje pałacu od XVII w. do czasów współczesnych. Z wielkim zaciekawieniem słuchaliśmy tej bardzo kształcącej lekcji historii Polski. Po opuszczeniu przepięknych wnętrz pałacowych, przez godzinę uczniowie podzieleni na trzyosobowe zespoły wykonywali grę na terenie parku. Najpierw mieli zaznaczyć na mapie przedstawione na zdjęciach miejsca w parku. Każda drużyna po zrobieniu pierwszego zadania wykonywała drugie, o wiele trudniejsze. Tym razem ich zadanie polegało na znalezieniu miejsca po jego fragmencie. Należało to miejsce odszukać i zaznaczyć na mapie. Niektóre zdjęcia pokazywały np. fragment schodów, inne kawałek charakterystycznej lampy lub były odbiciem fragmentu Monopteru w wodzie. Pierwsi mistrzowie orientacji otrzymali słodkie nagrody. Następne grupy zrobiły to równie sprawnie i szybko jak pierwsza drużyna. Po sesji zdjęciowej w parku i spacerze po Dobrzycy wróciliśmy autobusem do Pleszewa. Fajnie jest przeżyć coś innego i niepowtarzalnego, bo do takich należała na pewno ta wycieczka. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Sukcesy sportowe Weroniki Trybulskiej

Uczennica naszego Gimnazjum Weronika Trybulska (klasa IC) zajęła IX m w biegu na 100 m przez płotki na rozgrywanej w Lesznie Wielkopolskiej Gimnazjadzie Młodzieży w Lekkiej Atletyce. Jest to bardzo dobry wynik, zważywszy, iż startowała ona z dziewczętami z kl.II i III. Ponadto o 2 s. poprawiła swój rekord życiowy, uzyskując czas 17,58,który rokuje sukces na przyszłość. Należy także podkreślić, iż są to już trzecie w tym roku zawody rangi wojewódzkiej, na których Weronika reprezentowała naszą szkołę. Wcześniej były Mistrzostwa Województwa LZS w Biegach Przełajowych (VII m), następnie startowała na Mistrzostwach Wielkopolski w Biegach Przełajowych w Żerkowie (punktowane miejsce), no i Gimnazjada. Zawody odbyły się 27.05.04 r. Trenerem zawodniczki jest p.T.Grzesiak.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 GeoGebra - szkolenie w Kowalewie

W dniach 24-25 maja 2014 r. w Gimnazjum w Kowalewie odbyła się już po raz drugi Konferencja ROSE i GeoGebry. W konferencji brali udział także nauczyciele pleszewskiej Jedynki: Lucyna Maciąg, Iwona Wabińska, Sylwia Depa i Ilona Kubiak.

Tegoroczna konferencja przebiegała pod hasłem „Innowacyjny nauczyciel”, a jej głównym celem było  pokazanie zastosowań różnych narzędzi informatycznych w nauczaniu przedmiotowym oraz pokazanie innego podejścia nauczyciela do edukacji, a tym samym wypracowanie innowacyjnych metod nauczania. Podczas Konferencji odbywały się wykłady i warsztaty, na których zaprezentowano między innymi pracę w chmurze oraz wykorzystanie narzędzi Google w nauczaniu na różnych przedmiotach, możliwości zastosowania w szkole systemu Linux oraz oprogramowania open source. Przedstawiono także możliwości aplikacji LearningApps do wykorzystania w edukacji na każdym poziomie nauczania, a także pokazano zastosowanie dynamicznego programu GeoGebra, który wspomaga rozumowanie matematyczne i myślenie problemowe. Nie zabrakło również demonstracji innych programów do innowacyjnego podejścia do edukacji, a mianowicie: Prezi, Movie Maker itd. Wykłady prowadzili: dr Katarzyna Winkowska Nowak – matematyk, prezes Warszawskiego Centrum GeoGebry, dr Krzysztof Winnicki – nauczyciel informatyki i mgr Agata Matuszczak.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 III Konkurs Edukacji Regionalnej

23 maja 2014 roku o godzinie 9.00 rozpoczął się w naszej szkole finał III edycji Konkursu Edukacji Regionalnej. Wydarzenie to  patronatem objął Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew. Był on także fundatorem nagród.

Komisja po sprawdzeniu prac ustaliła, że  w kategorii szkoły podstawowe: 
I miejsce  zajęła Wiktoria Szyszka 
II miejsce zajął Filip  Nowicki 
III miejsce zajął Hubert Barański 
w kategorii gimnazja: 
I miejsce zajęła Oliwia Piasecka 
II miejsce zajęła Magdalena Szczepaniak 
III miejsce zajął Filip Włosik.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a zwycięzcom gratulujemy! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Maj 2014 Sukces Weroniki Trybulskiej w lekkoatletyce

Pięcioro uczniów naszego gimnazjum startowało w Mistrzostwach Rejonu Kaliskiego w L.A., które odbyły się w dn.15.05.2014 r. w Ostrzeszowie.

Bardzo dobry wynik uzyskała Weronika Trybulska, która zajęła I m w biegu na 100 m przez płotki i będzie reprezentowała nasze gimnazjum na Mistrzostwach Wielkopolski w L.A., które odbędą się w Lesznie. Startowali również: M.Każmierski w skoku wzwyż, M.Szczepaniak w rzucie oszczepem, G.Gorzaniak w pchnięciu kulą i J.Czajka w skoku wzwyż. Opiekunem zawodników jest p.T.Grzesiak.

POWIATOWE ZAWODY W LEKKIEJ ATLETYCE

Dobrze spisali się nasi lekkoatleci na Powiatowych Zawodach w Lekkoatletyce, które odbyły się w dn.08.05.2014 r. na stadionie OSiR w Pleszewie.

Oto miejsca naszych zawodników:

- W. Trybulska - I m w biegu na 100m przez płotki

-W. Trybulska - II m w biegu na 100 m

- M. Każmierski - II m w skoku wzwyż

- J. Czajka - II m w skoku wzwyż

Zawodnicy ci będą reprezentować naszą szkołę na zawodach rejonowych, które odbędą się w Ostrzeszowie. Trenerem zawodników jest p.T.Grzesiak

 

AKTUALNOŚCI SP1

Maj 2014 Nowości w edukacji wczesnoszkolnej

Konkurs matematyczny, test trzecioklasisty, przegląd twórczości dziecięcej - zobacz, co dzieje się w klasach I-III szkoły podstawowej. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Przedszkolaki w Westernlandzie!

Mróweczki wraz z Biedronkami odwiedziły 21 maja Wioskę Indiańską w Józefowie koło Chocza. Pogoda nas nie zawiodła. Warunki do zwiedzania, a przede wszystkim do dobrej zabawy były wręcz idealne. Atrakcji było co niemiara. 23 maja w Westernlandzie były także dzieci z oddziału nasze przedszkola z Marszewa. One również wróciły do domu pełne wrażeń! [Foto1] [Foto2]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Marszew - kolejne zdjęcia z remontu

W Marszewie trwa remont budynku, w którym znajduje się nasze przedszkole. Dziś publikujemy kolejne zdjęcia z remontu. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Młodzież z Pleszewa adoruje Krzyż ŚDM

9 maja 2014 r. pleszewska młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyła w uroczystości adoracji Krzyża Światowych Dni Młodzieży, który nawiedza wszystkie parafie naszej kaliskiej diecezji. Na uroczystości były także maluchy z naszego przedszkola. [Zobacz więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2014 Podsumowanie  X Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

8 maja 201 4 r. w auli ZSP nr 1 w Pleszewie odbyła sie uroczystość podsumowania X Międzyszkolnego Konkursu Historyczno-Informatycznego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu miasta i gminy Pleszew. W konkursie wzięło udział 40 uczniów, którzy przygotowali prezentacje multimedialne związane z jednym z kilku tematów dotyczących ważnych wydarzeń z naszej historii. Najwięcej prac prezentowało sylwetkę i działalność papieża-Polaka Jana Pawła II, który został  ogłoszony świętym 27.04.2014 r. Szczegółowe podsumowanie konkursu [Zobacz] [Foto]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2014 Wystawa "Jan Paweł II - obywatel Pleszewa"

Z okazji kanonizacji papieża Jana Pawła II w auli szkolnej 23 kwietnia br. odbyła się uroczysta sesja popularnonaukowa „Jan Paweł II – człowiek, który zmienił świat”. O różnych aspektach tego niezwykłego pontyfikatu naszego wielkiego rodaka mówili: dr Andrzej Szymański, ks. prałat Henryk Szymiec oraz dyrektor Janusz M. Lewandowski. Licznie zgromadzeni goście usłyszeli bardzo ciekawe wystąpienia na temat wpływu pontyfikatu Jana Pawła II na bieg wydarzeń historycznych, o zmianach zachodzących w kościele podczas tego pontyfikatu oraz o roli mediów - w różny sposób dokumentujących pontyfikat Jana Pawła II - ilustrowany dodatkowo przykładami filmowymi.
Sesji towarzyszyła wystawa „Jan Paweł II – honorowy obywatel Pleszewa” zorganizowana przez nauczycieli „Jedynki”: Danutę Basińską –Szablewską, Urszulę Frencel, s. Joannę Jasińską,, Małgorzatę Jenerowicz, Violettę Tarkę, Dominika Wabińskiego. Na wystawie zgromadzono różnorodne materiały związane z Janem Pawłem II: książki, artykuły prasowe, fotografie , portrety papieża, różne pamiątki ze spotkań z papieżem podczas jego pielgrzymek w ojczyźnie i za granicą, różańce, medaliony, a nawet znaczki pocztowe . Są encykliki papieża, jego poezje, złote myśli. Na szczególną uwagę zasługuje replika krzyża Jana Pawła II, przy którym modlił się podczas swojej ostatniej Drogi Krzyżowej w 2005 roku oraz piękne popiersie papieża. Obydwa te cenne eksponaty udostępniono dzięki uprzejmości pp. Kwiecińskich z ich pracowni artystycznej.
Warto zobaczyć też liczne fotografie ukazujące pamiętne spotkanie delegacji pleszewian z Janem Pawłem II, kiedy otrzymał tytuł „Honorowego Obywatela Pleszewa”. Inne fotografie przedstawiają występy znanych artystów w kościele św. Jana Chrzciciela i Domu Parafialnym podczas obchodów dni papieskich w naszym mieście m. in.: Annę Seniuk, Krzysztofa Kolbergera, Emilię Krakowską, Jacka Wójcickiego, kapelę góralską Trebunie – Tutki. Ciekawostką na wystawie jest czapka pleszewianina, którą nosił jako wolontariusz podczas spotkania papieża z młodzieżą w Toronto w Kanadzie.
Na wystawie pokazano też prace uczniów „Jedynki” związane z Janem Pawłem II. Wystawa potrwa do połowy maja. Wszystkich chętnych do zwiedzenia serdecznie zapraszamy!!!
Na zdjęciach: klasa VI b na lekcji muzealnej z wych. L. Lewandowską. [Zobacz] [Zobacz2]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2014 Koncert papieski "Otwórzcie serca"

Wspaniały koncert z okazji kanonizacji Jana Pawła II zorganizował Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie 26.04.2014 r. w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. Czuwanie modlitewne nosiło tytuł "Otwórzcie serca", a zostało przygotowane przez uczniów, nauczycieli i przyjaciół pleszewskiej "Jedynki". W czasie koncertu wykonano wiele pieśni i piosenek o wolności, miłości i modlitwie, wartościach, które szczególnie bliskie były naszemu papieżowi. W powszechnej opinii zebranych w kościele św. Jana koncert godnie uczcił najważniejsze wydarzenie dla Kościoła katolickiego w 2014 r.  [Foto1] [Foto2]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2014 Sesja popularnonaukowa "Jan Paweł II - człowiek, który zmienił świat"

23 kwietnia o godz. 17 w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie odbyła się sesja popularnonaukowa "Jan Paweł II - człowiek, który zmienił świat", która zorganizowana została przez ZSP nr 1 w Pleszewie, Pleszewski Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne. Spotkanie to było jednym punktów obchodów w Pleszewie uroczystości kanonizacji Jana Pawła II. Prelegentami w czasie sesji byli: dr Andrzej Szymański - "Jan Paweł II i historia", ks. prałat Henryk Szymiec - "Zmiany w Kościele w czasie pontyfikatu Jana Pawła II" oraz Janusz M. Lewandowski - "Jan Paweł II a media". W trakcie spotkania zaprezentowano także materiały filmowe przedstawiające pontyfikat papieża-Polaka. Sesji popularnonaukowej towarzyszyła wystawa "Jan Paweł II - obywatel Pleszewa". Po zakończeniu części oficjalnej uczestniczy mogli wymienić swe opinie w czasie spotkania towarzyskiego przy kawie. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2014 "Czytanie jest sztuką"

Dn. 16 oraz 23 kwietnia 2014 r. Biblioteka Publiczna w Pleszewie zorganizowała eliminacje powiatowe konkursu promującego czytanie ph. "Czytanie jest sztuką" .
Konkurs był przeznaczony dla uczniów szkół podstawowych.
Naszą szkołę w kategorii klas I - III reprezentowali uczniowie:
Aleksandra Dudkowiak - kl. II C , wych. p. Jolanta Robaczyk
Amelia Frąckowiak - kl. III A, wych. p. Izabela Wojtkowska
Michał Spalony, wych. p. Beata Adamkiewicz
Klasy IV - VI reprezentowali uczniowie:
Aleksandra Góralczyk - kl. IV A
Wiktor Klamecki - kl. VI A, nauczyciel języka polskiego - p. Hanka Grzadzielewska
Uczniowie podczas eliminacji powiatowych losowali teksty - fragmenty prozy pisarzy polskich, m. in. M. Musierowicz, E. Nowak, D. Wawiłow, G. Kasdepke. Mieli czas 15 min. na przygotowanie tekstu do prezentacji.
W kategorii klas IV - VI uczniowie ZSP nr 1, Aleksandra Góralczyk oraz Wiktor Klamecki otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2014 Życzenia świąteczne

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2014 Zapraszamy na koncert pt. "Otwórzcie serca"

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2014 Kółko plastyczne "Plamka" w pracowniach pleszewskich artystów

1.04.2014 r. mimo, że to był dzień wolny od zajęć lekcyjnych (bo nasi młodsi koledzy pisali sprawdzian szóstoklasisty) wybrałyśmy się z panią Małgorzatą Jenerowicz w ramach zajęć Kółka Plastycznego Plamka na niezwykłą wycieczkę. Pogoda była słoneczna, humory dopisywały – a to już połowa sukcesu. Dzięki uprzejmości państwa Barbary i Juliusza Kwiecińskich, właścicieli pracowni Brązart mogłyśmy zobaczyć warsztat, bacznie obserwować całą drogę przygotowania i powstawania rzeźb z brązu. Dowiedziałyśmy się, że odlewy wytwarzane są dwoma technikami: formowania w pisaku oraz techniką traconego wosku. Zaskoczyło nas, że w taki sposób można tak dokładnie odwzorowywać drobne szczegóły. Poznałyśmy także wiele urządzeń niezbędnych w procesie produkcji rzeźby. Wrażenia niesamowite. I wiedzy dużo przybyło w tym temacie. Podziwiałyśmy prawie już gotowe rzeźby Jana Pawła II – ogromnych rozmiarów, pomnik Miry Zimińskiej – Sygietyńskiej i wiele innych. Ciekawe jest też to, że odlewnia artystyczna państwa Kwiecińskich jest znana nie tylko w Polsce, ale także w wielu innych krajach. Wie o niej niewielu pleszewian.

To nie koniec atrakcji. Trochę spacerku i jesteśmy przed niezwykłym domem i pracownią pana Andrzeja Wieruszewskiego. Kolejna porcja wrażeń artystycznych, tym razem dotyczących malarstwa sztalugowego i ikon. Pan Andrzej opowiedział nam i pokazał etapy malowania ikony i obrazu olejnego. Obejrzałyśmy też w domu właściciela pracowni wiele skarbów z przeszłości – stare zegary, płaskorzeźby, żelazka z duszą, medaliony, lampy naftowe i wiele innych pięknych rzeczy. Elewacja domu wykonana przez pana Andrzeja Wieruszewskiego też zrobiła na nas ogromne wrażenie. Wróciłyśmy pełne wrażeń i pomysłów do pracy. Jeszcze raz dziękujemy państwu Barbarze i Juliuszowi Kwiecińskim oraz panu Andrzejowi Wieruszewskiemu za poświęcony nam czas i miłe przyjęcie. (z relacji uczestniczek wycieczki  Martyny, Oli i Agaty). [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2014 Macmillan Primary School Tournament – II Powiatowy Turniej Języka Angielskiego

Finał Powiatowego Turnieju Języka Angielskiego odbył się w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie 04. 04.2014 r. To druga edycja przedsięwzięcia, któremu patronuje wydawnictwo Macmillan.
W turnieju wystartowało 7 szkół z naszego powiatu. Uczniowie stwierdzili, iż niektóre zadania nie należały do najłatwiejszych. Turniej przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze. Głównym celem Turnieju jest bowiem popularyzacja języka angielskiego oraz umożliwienie uczniom ćwiczeń swoich umiejętności płynnego porozumiewania się tym językiem.
Wśród dzieci klas 1-3 najlepsza okazała się Aleksandra Gmyrek (ZSP nr 3 Pleszew ), drugie miejsce przypadło Aleksandrze Wojtczak (SP Kwileń) a na trzeciej pozycji znalazła się Magdalena Pera (ZSP nr 3 Pleszew).
W drugiej kategorii wiekowej klas 4-6 pierwsze miejsce zdobył Michał Matłoka ( ZSP nr 3 Pleszew), drugie Olga Jagielska (ZSP nr 2 Pleszew), a trzecie Stanisław Zdunek ( SP Kowalew).
Organizatorzy konkursu:

ZSP nr 1: mgr Agnieszka Łukowska, mgr Małgorzata Bandosz oraz mgr Anna Kostka
Wydawnictwo Macmillan : Dorota Wysz [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2014 Grupa rekonstrukcyjna 70 Pułku Piechoty - pokaz strzelecki

Gośćmi naszej szkoły byli 3 kwietnia 2014 r. członkowie pleszewskiej Grupy rekonstrukcyjnej 70 Pułku Piechoty, którzy zaprezentowali uczniom broń strzelecką z czasów II wojny światowej. Dzieci mogły także obsługiwać replikę ckm. Pokaz był częścią projektu "70 Pułk Piechoty w 75 rocznicę bitwy nad Bzurą". [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2014 Sprawdzian szóstoklasisty już za nami!

1 kwietnia 2014 r. 52 uczniów klas VI Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie wzięło udział w teście sprawdzającym wiedzę i umiejętności przede wszystkim z języka polskiego i matematyki. Sprawdzian trwał 60 minut (w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania sprawdzianu, czas ten mógł zostać przedłużony o 50%). Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 40 punktów.
Arkusze sprawdzianu szóstoklasisty zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a ich wyniki będą ogłoszone 18 czerwca 2014 r. Po wyjściu z sal egzaminacyjnych nasi uczniowie byli raczej zadowoleni z testów. Nie narzekali ani na zadania z matematyki, ani też na temat wypracowania ("Co dwie głowy, to nie jedna. Opowiadanie, którego bohaterowie rozwiązują jakiś problem"). Trzymamy za Was kciuki! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 VIII Międzyszkolne Targi Edukacyjne w "Jedynce"

 

28 marca 2014 r. w naszej szkole odbyły się Międzyszkolne Targi Edukacyjne, w których uczestniczyli przedstawiciele szkól ponadgimnazjalnych z terenu południowej Wielkopolski:

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Przygodzicach

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie

"Cosinus" Sp. z o.o. Sieć Szkół Ponadgimnazjalnych  w Kaliszu

Zespół Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim

II Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Reymonta w Ostrowie Wielkopolskim

Technikum Leśne w Miliczu
Zespół Szkół Usługowo – Gospodarczych w Pleszewie
Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie
I Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica w Pleszewie
Zespół Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie

Przedstawiciele tych szkół mieli okazję przedstawić swą ofertę edukacyjną dla młodzieży gimnazjalnej, która zadawała wiele ciekawych i ważnych pytań. Targi przygotowali uczniowie klas III naszego gimnazjum pod kierunkiem wychowawców: E. Hadrych, P. Sroczyńskiej i I. Wabińskiej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Z dziejów 70 Pułku Piechoty - prelekcja dr. Andrzeja Szymańskiego

Kolejnym etapem projektu edukacyjnego "70 Pułk Piechoty w 75 rocznicę bitwy nad Bzurą", który realizowany jest w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie, była prelekcja dr. Andrzeja Szymańskiego pt. "Z dziejów 70 Pułku Piechoty - udział pułku w wojnie obronnej 1939 r." Na prelekcji obecni byli uczniowie najstarszych klas Gimnazjum nr 1 w Pleszewie, które nosi imię właśnie 70 pp. Dr Szymański w sposób niezwykle plastyczny przybliżył młodzieży trudną, ale chwalebną drogę pleszewskich żołnierzy, której zwieńczeniem była bohaterska walka w bitwie nad Bzurą. Wykorzystując dostępne środki multimedialne, przedstawił kolejne fazy największej i najbardziej krwawej bitwy polskiego września 1939 r. Po prelekcji młodzież wychodziła zafascynowana sposobem prezentacji zagadnień historycznych prezentowanych przez p. A. Szymańskiego. [Zobacz]

 

 AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Najlepsi w gminie z matematyki!

14 marca 2014 r. w ZSP nr 2 w Pleszewie odbyły się I Powiatowe Zawody Matematyczne dla uczniów kl. IV i V szkół podstawowych. W  konkursie matematycznym udział wzięło 10 drużyn. Nasza szkołę reprezentowali uczniowie: Klaudia Czajka, Wiktoria Przywarciak i Maksymilian Sadowski, którzy drużynowo zajęli II miejsce. Od zwycięskiej drużyny z Chocza dzieliło nas zaledwie 1,5 punktu. Uczniów do konkursu przygotowywała Sylwia Depa.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Dziecięcy Pchli Targ w Pleszewie

Dzieci uczą się przedsiębiorczości 

Wymień  lub sprzedaj swoje zabawki!

 

       Przyjdź 6 kwietnia br.  na nowe  targowisko przy ul.  Ogrodowej  i przynieś ze sobą zabawki, które Tobie już się znudziły, a innym dzieciom wciąż mogą sprawić przyjemność.

       Zabawa polega na samodzielnej wymianie lub sprzedaży towaru na  stanowisku targowym  (pomoc w przygotowaniu stoiska – Młodzieżowa Rada Miejska)

Zmień się w prawdziwego handlarza lub handlarkę!

       Do wymiany możesz przynieść wszystkie zabawki, które są sprawne  także książki i płyty z filmami, karty z piłkarzami itp. Upewnij się, że gry i puzzle zawierają wszystkie elementy.

Każde dziecko musi znajdować się pod opieką osoby dorosłej .

Aby wziąć udział  w wydarzeniu, należy zgłosić się do wychowawcy klasy

do dn. 20 marca br.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Remont w Marszewie

Trwa remont budynku, którym funkcjonuje nasze przedszkole. Poniżej publikujemy zdjęcia wykonane w piątek 14 marca 2014 r.

[Zobacz więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2014 Drzwi otwarte dla pierwszoklasistów - 13.03.2014 r., godz. 17

Rodzicu! Zapoznaj się z prezentacją dotyczącą przyjęcia dzieci do klas pierwszych szkoły podstawowej. Pobierz wnioski i oświadczenia z naszej strony internetowej. Zapisz swoje dziecko do "Jedynki". Serdecznie zapraszamy!

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2014 Czytanie jest sztuką - eliminacje miejsko-gminne

Dn. 12. 03. 2014 r. w Bibliotece Publicznej w Pleszewie odbyły się eliminacje miejsko - gminne konkursu ph. "Czytanie jest sztuką" dla uczniów I - III SP. Uczestnicy ze szkół miasta i gminy Pleszew przedstawiali fragmenty prozy autorów polskich, m. in. Grzegorza Kasdepke, Hanny Ożogowskiej, Katarzyny Nowackiej oraz innych. ZSP nr 1 reprezentowało 7 uczniów, którzy zwyciężyli podczas eliminacji szkolnych.

Do eliminacji powiatowych, które odbędą się 16 kwietnia 2014 r. zakwalifikowali się uczniowie:

1/ Aleksandra Dudkowiak - kl. II C

2/ Amelia Frąckowiak - kl. III A

3/ Michał Spalony - kl. III B

Uczniom serdecznie gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Otwarcie wystawy - "Z historii 70 Pułku Piechoty"

10 marca 2014 r. w auli Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie otwarta została wystawa "Z historii 70 Pułku Piechoty" przygotowana przez autora książek oraz popularyzatora wiedzy o tej jednostce Michała Kaczmarka przy współpracy nauczycieli naszej szkoły Izabeli Kowańskiej i Dominika Wabińskiego. Wystawa ta zainaugurowała realizację projektu "70 Pułk Piechoty w 75. rocznicę bitwy nad Bzurą", który przygotowany został przez ZSP nr 1 w Pleszewie, Pleszewskie Towarzystwo Kulturalne, 13 Drużynę Harcerską ZHP we współpracy z Grupą rekonstrukcyjną 70 Pułku Piechoty i Muzeum Regionalnym w Pleszewie. Celem tego projektu - obejmującego różnorodne działania skierowane do młodzieży szkoły podstawowej i gimnazjum - jest poszerzanie wiedzy uczniów o naszym patronie, prezentowanie nieznanych epizodów z naszej historii regionalnej oraz rozwijanie postaw patriotycznych.
Na wystawie w pleszewskiej Jedynce gościliśmy delegacje dyrektorów,
nauczycieli i przede wszystkim uczniów wszystkich szkół z terenu miasta i gminy Pleszew. Mogli oni obejrzeć film dokumentalny o bitwie nad Bzurą, posłuchać bardzo interesującej prelekcji o udziale naszego pułku w największej bitwie kampanii wrześniowej 1939 r., którą przygotował i wygłosił współautor wystawy Michał Kaczmarek. Zebrani mieli także okazję zobaczyć pełne umundurowanie i wyposażenie ówczesnego żołnierza. Wśród eksponatów znalazło się wiele unikatowych zdjęć, dokumentów oraz innych artefaktów zgromadzonych przez p. Michała przez wiele lat.
Wystawa będzie czynna przez cały najbliższy tydzień tak, aby mogło ją zwiedzić jak najwięcej uczniów z pleszewskich szkół. Kolejnym etapem naszego projektu są prelekcje dr Andrzeja Szymańskiego - autora publikacji "Z dziejów 70 pułku piechoty", na które zapraszamy 27 marca 2014 r. [Zobacz]

 

 AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Konkurs "Czytanie jest sztuką"

W Bibliotece Szkolnej 6 i 7 marca br. odbyły się eliminacje szkolne Konkursu Czytelniczego dla uczniów Szkoły Podstawowej pod hasłem „Czytanie jest sztuką”.  W eliminacjach wzięło udział ogółem aż 40 uczestników z klas I – VI wyróżnionych w przeprowadzonych wcześniej eliminacjach  klasowych. Zadaniem każdego uczestnika konkursu było piękne przeczytanie dowolnie wybranego fragmentu książki polskiego autora. Komisja złożona z nauczycieli języka polskiego i nauczycieli bibliotekarzy oceniała występy uczniów punktowo w trzech kategoriach: dobór tekstu, kultura słowa, interpretacja.

 

W kategorii klas I – III największą ilość punktów zdobyli:

  Klaudia Kałużna z kl. II a

Michał Spalony z kl. III b

Anna Sitnicka z kl. III a

Katarzyna Wasiewicz z kl. III b

Antoni Boroch z kl. III a

Aleksandra Dudkowiak z kl. II c

Amelia Frąckowiak z kl. III a

 

W kategorii klas IV – VI laureatami zostali:

 Łukasz Włosik z kl. V b

Anna Śliwa z kl. V b

Tymoteusz Janos z kl. VI b

Aleksandra Góralczyk z kl. IV a

Zuzanna Janiszewska z kl. Va

Wiktor Klamecki z kl. VI a

Mikołaj Szkudlarek z kl. VI b

Wyżej wymienieni uczniowie będą reprezentować naszą szkołę na eliminacjach miejsko – gminnych. Uroczyste podsumowanie szkolnego konkursu odbyło się we wtorek, w Bibliotece Szkolnej. Pan dyrektor, zachęcając do czytania, pogratulował uczestnikom i życzył powodzenia wyróżnionym uczniom w dalszych zmaganiach konkursowych. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Przypominamy, że eliminacje miejsko – gminne dla kl. I – III odbędą się 12 marca o godz. 9.00 , dla kl. IV – VI  26 marca b. r. o godz.  w.9.00 w Bibliotece Publicznej w Pleszewie. Gratulujemy i trzymamy kciuki za naszych reprezentantów! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Szkoła z klasa 2.0 - szkolenie dyrektorów

Od 6 do 9 marca w Warszawie odbyło się szkolenie dla dyrektorów szkół biorących udział w projekcie "Szkoła z klasą 2.0". W trakcie szkolenia omówiona następujące zagadnienia:

Budowanie zespołów.
Prowadzenie skutecznego nauczania i uczenia się.
Przywództwo w kierunku szczęścia i dobrostanu.
Rozwijanie szkół i klas integracyjnych.
Głos uczniowski.
Szkolenie poprowadził doświadczone trenerki panie Dana Ross-Wawrzyński i Pam Butterfield. Było ono także okazją do wymiany doświadczeń w kierowaniu szkołami.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2014 Zebranie MRM

Dnia 4 marca br. odbyło się w naszej szkole spotkanie delegatów i opiekunów Młodzieżowej Rady Miejskiej  Pleszewa. Celem spotkania było ustalenie działań i przydział zadań związanych z organizacją VI EDYCJI TALENT SHOW. [Regulamin TalentShow] [Karta zgłoszenia]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty/marzec 2014 Matematyczne zmagania - z sukcesami!

W dniu 19 lutego 2014 roku w Zespole Szkół Publicznych w Kowalewie odbył się coroczny Konkurs  matematyczny  o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Nasza drużyna w składzie: Katarzyna Jankowska (IIIa), (opiekun p. L. Maciąg), Michał Kujawski (IIc), (opiekun - p. I. Kubiak) oraz Jakub Kujawiński (Ia) (opiekun - p. L. Maciąg) zdobyła drużynowo III miejsce, natomiast indywidualnie Jakub Kujawiński zdobył miejsce II. Serdecznie gratulujemy zwłaszcza Jakubowi Kujawińskiemu, gdyż jest uczniem klasy I i pokonał wielu uczestników konkursu z klas III.

W piątek 7 marca 2014r. w Gimnazjum w Broniszewicach odbył się Powiatowy Konkurs Matematyczny dla klas I i II gimnazjum. Naszą szkołę reprezentowali: Jakub Kujawiński (Ia), (opiekun - p. L.Maciąg), Julia Kałużna (IIc), (opiekun - p. I. Kubiak), Sebastian Doliński (IId), (opiekun - p. I. Wabińska).  Indywidualnie - Jakub Kujawiński zdobył I miejsce. Drużyna - II miejsce - na 10 startujących gimnazjów powiatu pleszewskiego. Gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 MRM - Ku przestrodze!

Ku przestrodze – to  sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej poświęcona problemowi narkotyków wśród młodych ludzi. Przygotowali ją delegaci pleszewskiej Jedynki.

Powodów, by zacząć brać, jest wiele: ciekawość, chęć spróbowania czegoś nowego czy próba poradzenia sobie z problem. Ogromną rolę odgrywa również środowisko, w którym obracają się młodzi ludzie. Presja rówieśników, znajomych, bo inni już spróbowali, a ja nie. Jest to obawa przed kpiną, krytyką i ewentualnym brakiem akceptacji przez pozostałych.  Pacjenci Ośrodka Monar opowiedzieli historię swojego życia jako przestrogę przed skutkami brania narkotyków. Obaj są mieszkańcami Monaru, jednego z tych miejsc, do którego nikt nie chciałby trafić.

„Dziś zazdroszczę wam, że nie jesteście skażeni. Macie swój kapitał, ja już  go nie mam” – wyznaje jeden z narkomanów. Młodych ludzi, którzy są ciekawi narkotyków, od pomysłu  próbował  odwieść  ks. Marek.  Czynił to tak niezwykle interesująco, że zgromadzeni z ogromnym zainteresowaniem słuchali jego słów. By nie trzeba szukać  uniesień, euforii , „świata na różowo” w „ćpaniu”,  postawił na pasję!

Była to lekcja, którą pleszewscy gimnazjaliści zapamiętają na długo.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 Koncert walentynkowy

Pomimo że święto zakochanych jest  w Polsce stosunkowo nowe, to już dość mocno wrosło w naszą kulturę. Jest to niewątpliwie miły i uroczy zwyczaj, pozwalający sprawić przyjemność osobie ukochanej lub po prostu tej, którą bardzo lubimy. W naszej szkole postanowiliśmy uczcić ten dzień, organizując  koncert piosenek.  Klasowi zakochani zaśpiewali najpiękniejsze piosenki o miłości.
„Klasową miłość” wyrażoną w piosence oceniała  komisja konkursowa. Po wykonaniu utworu „artyści” otrzymali pytania, a za odpowiedź na nie komisja przyznawała dodatkowe  punkty. Uczniowie doskonale wiedzieli, komu patronuje św. Walenty, jak nazywają  się najsławniejsi kochankowie z Werony. Dokończenie powiedzenia czy cytatu o miłości nie sprawiało im również najmniejszego problemu.

Wykonawcy, wyrażający swoje uczucia w piosenkach, mogli liczyć na wsparcie publiczności, która doskonale się bawiła. O swojej miłości do tańca przekonywała nas Marta Krzykos wykonująca zumbę. Organizatorzy dziękują wszystkim uczniom za aktywny udział, dostarczenie dobrej rozrywki publiczności  i już teraz zachęcają do wzięcia udziału w kolejnym koncercie. Bo przecież…. śpiewać  każdy może, jak mówią słowa piosenki Jonasza Kofty. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2014 Zabawa karnawałowa w kl. Va

W środę 26 lutego odbyła się dyskoteka karnawałowa klasy 5a. Zabawie towarzyszyły tańce i  konkursy sprawnościowe.  Dominowała muzyka taneczna, przy której uczniowie doskonale się bawili. Pod koniec dyskoteki odwiedziła nas klasa 5b. Razem zatańczyli nie tylko jeden taniec! Cieszy nas, że klasy potrafiły się zintegrować . Mamy nadzieję, że takich inicjatyw będzie jeszcze więcej. Organizatorką zabawy była p. Ilona Kubiak.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 Gramy z sercem dla Tomka!

 

W poniedziałek, 24 lutego 2014 r. uczniowie klas IB, IC i IIA naszego gimnazjum wzięli udział w wyjątkowym przedsięwzięciu w Domu Kultury - w widowisku muzyczno-kabaretowym, w którym zaprezentowali się uczniowie i nauczyciele ZST w Pleszewie oraz gościnnie uczniowie Gimnazjum nr 2 w Pleszewie.Wyjątkowy był cel tego widowiska. Całkowity dochód z koncertów będzie przeznaczony na III operacji serca .Tomka Ferenca.

Tomek Ferenc należy do fundacji na rzecz dzieci z wadami serca Cor Infantis, która gromadzi pieniądze na operacje. Ponieważ potrzebne są duże pieniądze, a czas nagli, każda kwota przeznaczona na leczenie małego pleszewianina jest na wagę złota.W poniedziałkowych koncertach, które odbyły się w DK i w ZST, udało się zebrać 1937,71 zł.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 V Oficerski Bal Jedynki za nami!

Jeszcze nie opadły emocje związane z V Oficerskim Balem Jedynki, a my publikujemy relację zdjęciową z tej sympatycznej imprezy. 22 lutego w restauracji "Bax" w Pleszewie gościliśmy przyjaciół pleszewskiej Jedynki, którzy w miłej atmosferze spędzili jedną z ostatnich już sobót karnawału. Wszystkie fundusze, które pozyskane zostaną z tego Balu wykorzystane będą na dalszą informatyzację szkoły - wprowadzenie E-dziennika i zakup sprzętu komputerowego. Dziękujemy organizatorom, a szczególnie Państwu Elżbiecie Kwiecińskiej, Jolancie Molskiej i Pawłowi Bogaczowi. [Zobacz] [Zobacz] [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 Tajne nauczanie w czasie okupacji hitlerowskiej

W bieżącym roku obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji, a także w ramach projektu "Szkoła z klasą 2.0", w której bierzemy udział, p. Halina Rembowska przygotowała krótką prezentację o tajnym nauczaniu w Pleszewie w czasie okupacji niemieckiej w latach 1939-45. Zapraszamy do jej obejrzenia.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 Najlepsi czytelnicy w I okresie w naszej bibliotece

Biblioteka szkolna z przyjemnością ogłosiła listy uczniów, którzy w I okresie najczęściej nas odwiedzali i wypożyczali książki. Rok 2014 jest Rokiem Czytelnika, zachęcamy zatem wszystkich uczniów do jak najczęstszych odwiedzin biblioteki. Czytajcie, czytajcie,  bo „kto czyta, żyje wielokrotnie”. A oto najlepsi czytelnicy w Szkole Podstawowej i Gimnazjum nr 1 w Pleszewie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2014 Konkurs czytelniczy dla uczniów szkół podstawowych „Czytanie jest sztuką” w Roku Czytelnika 2014
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów klas I – VI Szkoły Podstawowej do udziału w Konkursie „Czytanie jest sztuką” ph. „Kto czyta, ten wie, umie i rozumie”. Konkurs jest organizowany przez Bibliotekę Publiczną we współpracy z Bibliotekami Szkolnymi. Konkurs przypada w Roku Czytelnika.. Co to znaczy? Otóż 650 lat temu w dokumencie z 12 maja 1364 roku Kazimierz Wielki powołał dożycia Akademię Krakowską i wymienił zawód stacjonariusza – osoby, która była odpowiedzialna za wytwarzanie ksiąg, ich sprzedaż oraz udostępnianie czytelnikom w bibliotece. Dzisiaj „wytwarzaniem” ksiąg zajmują się wydawcy i drukarze, sprzedażą księgarze, a wypożyczaniem bibliotekarze. I to właśnie organizacje zrzeszające bibliotekarzy, księgarzy, wydawców i drukarzy postanowiły, ze rok 2014 będzie Rokiem Czytelnika.
Nasza Biblioteka szkolna także włącza się w obchody Roku Czytelnika. Będziemy popularyzować czytelnictwo i czytelników. Weź udział w konkursie! Każdego uczestnika obowiązuje piękne przeczytanie dowolnego fragmentu prozy z literatury polskiej. Czas wystąpienia nie może przekroczyć 3 min. Najpierw odbędą się eliminacje klasowe, później szkolne (6-7.03.2014) i miejsko – gminne (12 – 23.03.2014) Eliminacje odbędą się w II kategoriach wiekowych : kl I – III oraz kl. IV – VI.. O szczegóły konkursu pytaj swojego nauczyciela języka polskiego lub w bibliotece szkolnej. ZAPRASZAMY !!!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2014 Koncert Noworoczny "Jedynki"

Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie
„W ten wieczór otwiera się wnętrze ziemi i jasnym płomieniem świecą ukryte w nim skarby.
Nawet martwe kamienie ożywają […] przez całą przyrodę przebiega dreszcz tajemnicy
i wszystko zlewa się w mistycznym zapamiętaniu.”


Noworoczny Koncert Jedynki odbył się 29 stycznia br. w auli naszej szkoły. Adresowany był dla rodziców, nauczycieli i przyjaciół pleszewskiej Jedynki. Występowali uczniowie ze wszystkich etapów edukacyjnych: i przedszkolaczki, i uczniowie klas I-VI, i gimnazjaliści. Podczas koncertu uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności instrumentalne i wokalne. Nastrojowe występy muzyczne przeplatały się z recytacją wierszy. Był one formą noworocznych życzeń.
Przygotowanie: Anna Pluta-Dąbrowska, Michał Konieczny, Sylwia Sawada.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Styczeń 2014 Konkurs Informatyczno-fotograficzny

Dnia 23.01.2014 r. w naszym gimnazjum odbyło się podsumowanie konkursu fotograficzno-informatycznego pod hasłem "Jedynka-nasza szkoła". Celem konkursu było m.in. przybliżenie młodym ludziom-gimnazjalistom historii naszej szkoły oraz zachęcenie ich do zastosowania w praktyce umiejętności, które zdobyli na zajęciach informatyki tj. projektowania i wykonywania widokówki. Dodatkowo organizatorzy: p. I. Tywanek i p.dyr. J.Lewandowski chcieli  też  zachęcić uczniów do wykonywania fotografii, które mogą okazać się doskonałą pasją, dając satysfakcję i przyjemność tym, którzy je wykonują. Jury konkursu postanowiło przyznać wyróżnienia sześciu osobom, których prace okazały się najciekawsze. Wśród laureatów znaleźli się: Maria Mądrzak, Inez  Jędrzejak,  Albert Bandzwołek, Łukasz Matłoka , Jeremi Groch, Sebastian Doliński. W planach na przyszłość jest wykorzystanie umiejętności wykonywania fotografii przez naszych gimnazjalistów w kolejnym konkursie jeszcze w tym roku. Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Styczeń 2014 "W pustyni i w puszczy" w teatrze

We wtorek 14 stycznia 2014 r. uczniowie IV b, V a i V b wraz z wychowawczyniami i nauczycielką języka polskiego panią Sylwią Sawadą, udali się do Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Celem wycieczki był spektakl pt." W pustyni i w puszczy" na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza. Przygody Stasia i Nel opowiedzieli językiem teatru aktorzy Teatru Współczesnego w Krakowie. Spektakl był pełen emocji. Ciekawie pomyślana adaptacja utworu, z niekonwencjonalnymi rozwiązaniami przestrzennymi i stylowymi kostiumami, dopełniła przygodowy klimat opowieści. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Styczeń 2014 "Szkoła z klasą" - Kodeks 2.0

Od początku bieżącego roku szkolnego pracujemy nad naszym Kodeksem postępowania w czasie korzystania z Internetu oraz innych nowoczesnych technologii informacyjnych i informatycznych. Zapraszamy do odwiedzenia naszego bloga, na którym publikujemy wspólnie wypracowany dokument. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2014 Orszak Trzech Króli

Reportaż z Pierwszego Orszaku Trzech Króli w Pleszewie.
Materiał filmowy jest własnością Telewizji Niezależnej VictoriaTV.

6 stycznia 2014 r. przemaszerował po raz pierwszy ulicami Pleszewa Orszak Trzech Króli. W tej sympatycznej uroczystości uczestniczyły całe rodziny wraz z dziećmi, które przebrały się w odpowiednie stroje. Po mszy św., która odbyła się w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie o godz. 9:30, uczestnicy pochodu udali się na pleszewski rynek, gdzie przy żłóbku ks. prałat H. Szymiec pobłogosławił  i poświęcił zgromadzonych. Następnie wszyscy skierowali się do kina "Hel", gdzie odbyło się spotkanie kolędowe. Dużą grupę uczestników stanowili uczniowie i nauczyciele ZSP nr 1 w Pleszewie. opiekunką dzieci były p. U. Frencel i s. Joanna Jasińska. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2013 Rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

W ten piękny grudniowy dzień, gdy mamy tyle wolnego czasu, wspomnijmy choć przez moment najbardziej chlubne chwile z historii naszego regionu. 27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Starannie przygotowany zryw narodowowyzwoleńczy jest jedynym zwycięskim powstaniem w dziejach naszego narodu. Zadecydował on, że Wielkopolska stała się ponownie częścią nowo powstałego państwa polskiego. Bohaterom Powstania Wielkopolskiego – dziękujemy! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2013 Dzień Świąteczny w Jedynce

20 grudnia 2013 r. po raz ósmy obchodziliśmy w Jedynce Dzień Świąteczny. Pod tą nazwa kryje się cykl imprez związanych tematycznie ze świętami Bożego Narodzenia. W tym roku spotkania przedświąteczne rozpoczęły się już w czwartek - przedszkolaki z Marszewa i Pleszewa zaprosiły swych rodziców na jasełka, które zaszczycił swą obecnością także tradycyjny Gwiazdor. Były prezenty, życzenia i wiele radości. [Zobacz] W piątek od rana wigilijne wieczerze przygotowali uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Po przełamaniu się opłatkiem była okazja do obdarowania koleżanek i kolegów upominkami, wspólnego ucztowania oraz kolędowania. W tym czasie po szkole przechadzali się kolędnicy, którzy z muzyką i śpiewem składali życzenia uczniom i nauczycielom. Rozstrzygnięto także konkurs na najładniej udekorowaną klasopracownię. Po spotkaniach klasowych uczniowie mogli zakupić ozdoby świąteczne wykonane na zajęciach plastycznych oraz zobaczyć jasełka przygotowane przez dzieci z klas II i III szkoły podstawowej. Podopieczni p. Elżbiety Borowiak i siostry Joanny Jasińskiej przedstawili nie tylko historię Narodzenia Pańskiego, ale także sceny z Edenu. W sali sportowej rozegrano natomiast świąteczny turniej piłki siatkowej. Wielkie emocje wzbudził występ Marty Krzykos i Natalii Wąsali, które tańczyły zumbę. Dziewczynom gratulujemy. [Zobacz]
Podsumowaniem uroczystości były: koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli naszej szkoły oraz spotkanie opłatkowe dla pracowników szkoły. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Grudzień 2013 Klasa VIb na lodowisku i w kinie 3D w Kaliszu

W czwartek 12 grudnia 2013 r. klasa VIb wraz z wychowawczynią p. Lidią Lewandowską i p. Iwoną Oleszyńską wybrała się na mikołajkową wycieczkę do Kalisza. Głównym punktem wyjazdu był kilkugodzinny pobyt na krytym lodowisku. Niektórzy założyli łyżwy po raz pierwszy w życiu, a inni rozegrali mały mecz w hokeja. Po dwóch godzinach wzajemnej nauki i świetnej zabawy wszyscy udali się na ciepły posiłek i do kina 3D na piękną opowieść o miłości pt. "Kraina lodu". Było zimowo, ale gorąco i wesoło! [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2013 Wycieczka do Berlina

5 grudnia 2013 roku po raz drugi uczniowie kl. I i II Gimnazjum nr 1 w Pleszewie wybrali się na wycieczkę do Berlina. Uczestnicy wycieczki zwiedzili siedzibę parlamentu Niemiec - Reichstag. Stojąc na górze gmachu, ze szklanej kopuły mogli podziwiać najważniejsze zabytki i panoramę stolicy Niemiec. Spacerując aleją Unter den Linden przeszli pod Bramę Brandenburską nazwaną Bramą Pokoju i Wolności. Odwiedzili także Pomnik Ofiar Holocaustu. Ważnym punktem programu była wizyta w Muzeum Sztuki Starożytnej - Pergamonmuseum. Muzeum Pergamońskie stanowi część Wyspy Muzeów - jednego z najsłynniejszych na świecie kompleksów muzealnych. Gimnazjaliści mogli tu podziwiać prawdziwą perłę muzealnej ekspozycji, ołtarz z Pergamonu - Wielki Ołtarz Zeusa oraz słynną babilońską Bramę Isztar. Na zakończenie wycieczki uczniowie i nauczyciele udali się na Jarmark Bożonarodzeniowy - Weihnachtsmarkt. Po zrobieniu świątecznych zakupów i degustacji tradycyjnych, niemieckich specjałów kulinarnych, wszyscy udali się do autokaru. Wycieczka była bardzo udana. Opiekunami grupy byli nauczyciele: p. Paulina Sroczyńska, p. Katarzyna Mrowicka, p. Sylwia Sawada i p. Izabella Kowańska.

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Grudzień 2013 Remont w Marszewie

W Marszewie trwa remont budynku, w którym znajduje się nasze przedszkole. Tworzona jest sala wiejska z zapleczem  kuchennym oraz sanitarnym. Wymienione są okna i instalacja elektryczna. Wiosną zaplanowano termomodernizację całego budynku, remont dachu oraz stworzenie placu zabaw. Tymczasem publikujemy zdjęcia z remontu obiektu. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Grudzień 2013 Mikołaj w przedszkolu w Marszewie

Słowami piosenki powitaliśmy dziś naszego gościa z dalekiej Laponii. Był bardzo zmęczony rozwożeniem prezentów, więc odpoczął , a my zaśpiewaliśmy mu piosenkę. Mikołaj poczęstował nas cukierkami, a następnie z czerwonego worka wyciągał słodkie upominki. Każdy z nas podchodził do Niego i opowiadał o sobie. Mikołaj był bardzo wesoły i wcale się Go nie baliśmy. Byliśmy tylko trochę zdziwieni, jak dużo o nas wie. Od dziś postanawiamy, że będziemy starali się zachowywać jeszcze lepiej, aby nie zasmucać Mikołaja. DO ZOBACZENIA ZA ROK!!! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Grudzień 2013 Wycieczka do Poznania

3 grudnia 2013 r. uczniowie pierwszych i drugich klas gimnazjum wyruszyli na swoją pierwszą w tym roku szkolnym wycieczkę autokarową do Poznania. Przy wspaniałej, słonecznej i prawdziwie jesiennej pogodzie zwiedzili pałac w Winnej Górze i muzeum gen. J. H. Dąbrowskiego. W Poznaniu odwiedzili katedrę na Ostrowie Tumskim i poznali miejsce pochówki pierwszych Piastów, a następnie wraz z przewodnikiem zwiedzili Stare Miasto. Ważną lekcją historii było zwiedzanie Muzeum 56 roku. Była to nauka szacunku do dóbr kultury. Jednak głównym celem wycieczki było obejrzenie przedstawienia teatralnego Orfeusz w piekle w Teatrze Muzycznym. Opiekunami grupy byli nauczyciele: Małgorzata Rembiasz i Halina Rembowska. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2013 Basia Sadowska mistrzynią świata w karate!

W dniach 29 XI-01 XII 2013 w C.O.S. w Wałczu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich odbyły się V Mistrzostwa Świata Karate Fudokan do których kwalifikację uzyskało dziesięciu zawodników Pleszewskiego Klubu Karate. Kwalifikację do Reprezentacji Polski uzyskała między innymi Barbara Sadowska srebrna medalistka Mistrzostw Europy w Karate Fudokan z Włoch.

Zawody zostały rozegrane pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Basia spisała się bardzo dobrze i godnie reprezentowała Polskę, zdobywając tytuł indywidualnej Mistrzyni Świata w Karate Fudokan w kategorii kadetów w kumite wolnym !!!

Poza tym zdobyła jeszcze srebrny medal w konkurencji drużynowej kadetek w kumite wolnym. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2013 Andrzejki w klasach I-III SP

Jak co roku we wszystkich klasach odbyły się zabawy andrzejkowe. Oczywiście wszyscy świetnie się bawiliśmy, co widać na fotkach. Fantastyczna muzyka zachęcała nas do tańca. Nie zabrakło też andrzejkowych wróżb. Rzucaliśmy groszem na szczęście, nakłuwaliśmy serduszka, losowaliśmy imiona przyszłych mężów i żon. Były też wróżby z butami i tradycyjne lanie wosku. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2013 Andrzejki w klasie V

Dnia 27 listopada klasa 5a wraz z wychowawcą Iloną Kubiak tradycyjnie obchodziła Andrzejki. Były wróżby, gorące krzesła, tańce-połamańce i inne konkursy muzyczne. Wszyscy wyśmienicie się bawili. Sami uczniowie przygotowali nagrania i poczęstunek. Finałem imprezy, stojąc w kręgu słowami „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech powróci do mych rąk” wychowawca zakończył zabawę.

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Listopad 2013 Andrzejki u "Motyli"

Cztery andrzejkowe wróżby były atrakcją w przedszkolu w Pleszewie. Grupa "Motyli" wraz z p. Zosią Meller kultywowała tradycje związane z dniem św. Andrzeja. Wszystkich zapraszamy do odwiedzenie bloga naszych przedszkolaków. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2013 Sprawozdanie z Debaty Szkolnej w ramach projektu "Szkoła z klasą 2.0"

27 listopada 2013 r. o godzinie 13.30 odbyła się w naszej szkole debata dotycząca wykorzystania Internetu i nowoczesnych technologii informatycznych i informacyjnych, którą zorganizowano w ramach realizacji projektu "Szkoła z klasą 2.0".  Debatę przygotowali uczniowie pod kontrolą koordynatora.  Na debatę zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Rodziców wraz z dyrektorem Januszem Lewandowskim, nauczyciele, którzy zgłosili się do projektu oraz przedstawiciele klas I, II i III gimnazjum. Debata trwała półtorej godziny. Otworzył ją i prowadził szkolny koordynator przy pomocy uczniów. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gim1

Listopad 2013 "Szkoła z klasą 2.0" - szkolenie w Warszawie

24 listopada 2013 r. nauczycielki Gimnazjum nr 1 w Pleszewie Ilona Kubiak i Iwona Wabińska pojechały do Warszawy na konferencję połączoną z warsztatami zorganizowanymi przez CEO. Warsztaty były przeznaczone dla koordynatorów i nauczycieli, którzy przystąpili do programu Szkoła z Klasą 2.0. Spotkanie trwało od godz. 10.30 – 16.00 w siedzibie Gazety Wyborczej we Warszawie przy ulicy Czerskiej. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2013 Święto Niepodległości

Święto Niepodległości to najważniejsze święto, jakie obchodzimy w całym roku! 11 listopada czcimy tych wszystkich, którzy przed blisko wiekiem walczyli o naszą wolność. W 1918 r. nasza ojczyzna znów stała się niezależnym państwem, odzyskała swą godność, a jej obywatele mogli czuć się dumni ze swoich osiągnięć. Obchody 95 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uczciliśmy w sposób podniosły, organizując Festiwal Niepodległości (Gimnazjum) i uroczysty apel (Szkoła Podstawowa), w czasie których odpowiadaliśmy na pytania dotyczące naszej historii i współczesności oraz śpiewaliśmy pieśni narodowe, legionowe i patriotyczne.[Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Stypendia burmistrza Pleszewa wręczone!

W środę 30 października 2013 r. w sali Domu Parafialnego w Pleszewie odbyła się miła uroczystość wręczenia stypendiów naukowych burmistrza Miasta i Gminy Pleszew za rok szkolny 2012/2013. Nagrody te otrzymało 16 uczniów pleszewskiej Jedynki. O stypendia mógł ubiegać się uczeń spełniający co najmniej jeden z poniższych warunków:
1) uzyskał średnią ocen co najmniej 5,4 i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania na koniec roku szkolnego,
2) zdobył co najmniej 95% punktów:
a) ze sprawdzianu poziomu opanowania umiejętności dla klasy szóstej szkoły podstawowej,
b) z egzaminu obejmującego wiadomości i umiejętności z zakresu przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych i języka obcego nowożytnego dla klas trzecich gimnazjum.
3) jest laureatem lub finalistą co najmniej wojewódzkiego konkursu interdyscyplinarnego, przedmiotowego lub tematycznego organizowanego przez Kuratorium Oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej, z wyłączeniem konkursów (zawodów) sportowych.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy! [Lista nagrodzonych]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Święto Zmarłych

W związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych uczniowie "Jedynki" odwiedzili groby poległych żołnierzy oraz zasłużonych pleszewian, uczcili ich pamięć minutą ciszy oraz zapalili znicze. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Halloween w Jedynce

W przedstawieniu brała udział młodzież z II klas gimnazjum (IIb: Weronika Mann (czarownica), Sandra Augustyniak (diabeł), Kamila Szwałek (duch), Klaudiusz Czech (mumia) oraz IIc: Jeremi Groch (Lincoln), Olga Kaźmierska (Wampir), Wiktoria Koza (dynia), Michał Kujawski (wampir), Gosia Politowicz (pomoc przy sprzęcie), Basia Sadowska (czarny kot), Patryk Solarczyk (pomoc przy sprzęcie), Ola Szymczak (zombie), MartynaŚwiderska (Frankenstein).
To właśnie oni w środę, 30 października, w wigilię Halloween, straszyli koleżanki i kolegów na szkolnym korytarzu oraz podczas przedstawienia. Młodzież gimnazjalna odwiedzała każdą z klas, by przybliżyć wszystkim tradycje halloweenowe. Ich stroje wprawiały jednocześnie w zachwyt i osłupienie. Starsi koledzy i koleżanki zazdrościli pomysłu, zaangażowania i zdolności, za to młodsi bali się i trzęśli się z przerażenia. Każdy po krótkim przedstawieniu był bogatszy w wiedzę dotyczącą święta Halloween. Teraz dzieci i młodzież, jeśli nie orientowały się wcześniej, wiedzą już, że nazwa Halloween prawdopodobnie pochodzi od wyrażenia All Hallow′s Eve – co oznacza wigilia Wszystkich Świętych. Strasząc swoich widzów, młodzież recytowała teksty. Nikt nie chciał ryzykować i się bać, więc po każdym występie "gimnazjalne strachy i potwory" odchodziły z kieszeniami pełnych słodyczy. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 31.10.2013 r. - dzień wolny od zajęć!

 

Dyrektor ZSP nr 1 w Pleszewie informuje,

iż czwartek 31.10.2013 r.

jest dniem wolnym od zajęć dydaktycznych w SP i Gimnazjum.

Przedszkole i świetlica szkolna działają zgodnie z planem.

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Sukces pływaków

Wspaniale zaprezentowali się nasi uczniowie ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w dniu 21 października na terenie Parku Wodnego Planty, na którym odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Sztafetowe w Pływaniu. W skład sztafet wchodziło 5 dziewcząt i 5 chłopców, którzy mieli do pokonania w Szkole Podstawowej 10×25m, natomiast w Gimnazjum 10×50m.
Nasi młodsi pływacy z Podstawówki z czasem 3:34,70 zajęli drugie miejsce przegrywając jedynie o 58 setnych sekundy z Dwójką. Natomiast klasą dla siebie byli pływacy z Gimnazjum, którzy z przewagą ponad 1 minuty nad drugim zespołem zajęli pierwsze miejsce z czasem 6:27,71.
Obydwie nasze sztafety awansowały do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 15 listopada na Kompleksie Sportowo Rekreacyjnym Termy Maltańskie w Poznaniu. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2013 Pasowanie pierwszaków

18 października w auli naszej szkoły odbyło się uroczyste ślubowanie klas pierwszych szkoły podstawowej. Pierwszaki ślubowały, że będą dobrze się uczyć, wzorowo zachowywać, żeby godnie reprezentować naszą szkołę. Pan Dyrektor osobiście pasował każdego na ucznia. Pierwszaki pięknie śpiewały i deklamowały wiersze. Każdy otrzymał pamiątkowy dyplom i słodki prezent od kolegów i koleżanek z klas drugich oraz wspaniałą słodką niespodziankę od Rodziców. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2013 Dzień Papieski w "Jedynce"

Z okazji Dnia Papieskiego uczniowie kl. I a i V b Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie przygotowali, pod kierunkiem I. Cierniak, program artystyczny poświęcony Janowi Pawłowi II. Podczas programu widzowie obejrzeli fragment filmu pt. „Jan Paweł II – DROGA DO ŚWIĘTOŚCI”, ukazujący dzieciństwo i lata młodzieńcze Karola Wojtyły. Następnie uczniowie przypomnieli kilka scen z życia tego wielkiego Polaka. Śpiewali pieśni i recytowali wiersze poświęcone Papieżowi. Podczas uroczystości nie zabrakło również ulubionej pieśni Jana Pawła II- Barki. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali List do Ojca Świętego napisany przez Dzieci. Z okazji Dnia Papieskiego odbył się również konkurs plastyczny „Jan Paweł II w oczach dzieci”, przygotowany i przeprowadzony przez I. Cierniak Podczas uroczystości zostały przedstawione wyniki konkursu. Dyrektor Szkoły wręczył laureatom konkursu pamiątkowe dyplomy i nagrody. Laureaci konkursu : Marcin Antczak, Julia Styś, Daria Druciarek, Adrian Szkudlarek, Mateusz Kuczkowski, Anna Kiernowicz, Aleksandra Kapałka, Laura Bartczak, Aleksandra Stefaniak, Katarzyna Kłakulak, Sandra Kuchcińska, Karolina Gluba, Anna Vogt, Martyna Sierecka, Michał Sierecki. Program artystyczny został również zaprezentowany rodzicom oraz gościom.

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Październik 2013 Pasowanie gimnazjalistów

We wtorek 15.10.2013 w naszym gimnazjum miała miejsce uroczystość ślubowania klas I gimnazjum. Impreza została przygotowana przez Samorząd Uczniowski gimnazjum pod kierunkiem p.I.Kowańskiej i p.D.Wabińskiego. Uroczystość rozpoczęło pasowanie młodzieży klas I gimnazjum, którego dokonał p.dyr. J.Lewandowski. W dalszej części uczniów czekał udział w konkurencjach specjalnie przygotowanych dla nich o charakterze sportowo-zabawowym. Po zakończonej rywalizacji każda klasa otrzymała pamiątkowy dyplom i nieco słodkości. Rodzice uczniów klas I gim. przygotowali również dla nowych gimnazjalistów słodki poczęstunek. Od wtorku grono naszych gimnazjalistów powiększyło się, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Dzień Nauczyciela'2013

Po raz kolejny społeczność szkolna pleszewskiej "Jedynki" uczciła święto nauczycieli. Były więc kwiaty i serdeczne życzenia od dzieci i młodzieży oraz ich rodziców, nagrody dyrektora szkoły oraz burmistrza MIG Pleszew. Była też niespodzianka: w trakcie spotkania, które odbyło się w restauracji Akwador, wysłuchaliśmy koncertu w wykonaniu naszej koleżanki - Małgorzaty Bandosz. W br. nagrody otrzymało 25 nauczycieli Jedynki. [Lista nagrodzonych]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Sukces w biegach przełajowych

Sukcesem naszych uczniów zakończyły się Mistrzostwa Powiatu w Biegach Przełajowych, które odbyły się w Dobrzycy. Uczeń V klasy Łukasz Włosik zajął w swoim biegu III m, a Weronika Trybulska zajęła II m w biegu na 1000 m dziewcząt z Gimnazjum. Uczniowie ci awansowali do finału wojewódzkiego. Awans uzyskali także: K.Czajka -VI m. i J.Czajka - V m. Opiekunem zawodników był p.T.Grzesiak.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 „Biblioteki szkolne – bramy do życia”

W miesiącu październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W bieżącym roku pod hasłem: „Biblioteki szkolne – bramy do życia”. Celem tych obchodów jest podkreślenie ważnej roli, którą spełnia biblioteka w szkole wspierając edukację uczniów i przygotowując ich do życia.

Nasza biblioteka także włącza się w obchody tego święta. Jak zdążyli zapewne zauważyć nasi stali czytelnicy, od początku roku szkolnego biblioteka uruchomiła elektroniczny system wypożyczeń i można już wypożyczać książki komputerowo! To wynik żmudnej komputeryzacji szkolnych zbiorów, ale dzięki temu zrobiliśmy krok do przodu i jesteśmy pierwszą skomputeryzowaną biblioteką szkolną w szkole podstawowej i gimnazjum w Pleszewie! Zapraszamy zatem do korzystania z naszych zbiorów. Weźcie też udział w akcji „Honorowi dawcy książek”! Jeśli posiadasz w domu książkę, z której już nie korzystasz, a którą mogliby przeczytać inni, przynieś ją do biblioteki ! To może być bajka, powieść fantastyczna, książka młodzieżowa, lektura. Pozostawisz po sobie ślad i wzbogacisz zbiory biblioteki.

Zapraszamy również do udziału w rankingu na najciekawszą książkę miesiąca października. Swój głos można zostawić w bibliotece. Na razie wśród uczniów szkoły podstawowej prowadzą „Dzieci z Bullerbyn”, a wśród gimnazjalistów sensacyjna powieść Agnieszki Błotnickiej „Kiedy zegar wybije dziesiątą.”

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Październik 2013 Bezpieczeństwo w sieci internetowej

"Internet daje wiele możliwości zdobywania wiedzy, tworzenia treści i współpracy. Aby jednak w pełni je wykorzystać, trzeba pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. W sieci zdarzają się różne rodzaje przestępstw. Cyberprzestępca może próbować zdobyć dostęp do Twoich danych, np. do hasła do poczty e-mail, informacji o koncie bankowym czy numeru PESEL. Aby osiągnąć cel, przestępca stara się zainstalować na Twoim komputerze złośliwe oprogramowanie, włamać się na Twoje konto lub podstępnie namówić Cię do przekazania danych. Potem może okraść Twoje konto bankowe, podszywać się pod Ciebie, a nawet sprzedać Twoje dane temu, kto zapłaci najwięcej. Przestępca może też wykorzystać Internet, by Cię oszukać, sprzedać Ci podróbki lub nakłonić do zrobienia czegoś, co narazi Cię na straty finansowe. Niekiedy, podobnie jak rabuś, który kradnie samochód i ucieka nim po napadzie, chce przejąć Twój komputer lub stronę, by użyć jej do popełnienia innego cyberprzestępstwa". W związku z tym w naszej szkole prowadzimy akcję uświadamiającą uczniów o zagrożeniach występujących w sieciach komputerowych. Wychowawcy klasy II gimnazjum - p. I. Tywanek i p. J. Dudkowiak, zaprosiły na godzinę wychowawczą przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie na pogadankę nt. "Bezpieczeństwo w sieci komputerowej". Panie w przystępny sposób omówiły najważniejsze problemy, zwracając szczególną uwagę na zagadnienia prawne. Kolejne spotkania już niebawem! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2013 Projekt "Sport to zdrowie" - IV edycja

Ruszyła IV edycja projektu edukacyjnego ,,Sport to zdrowie". W ramach projektu prowadzona jest nauka pływania na basenie Planty Pleszew. W zajęciach uczestniczy 25 uczniów z klas I-IV Szkoły Podstawowej. Lekcje pływania prowadzone są w dwóch grupach-grupa pierwsza to początkujący (wtorek) i grupa druga to zaawansowani (piątek). Zajęcia mają na celu naukę i doskonalenie trzech technik pływackich: kraula na piersiach i grzbiecie oraz żabki. Organizatorem zajęć jest p.T.Grzesiak, który także prowadzi zajęcia. W prowadzeniu zajęć pomaga p.P.Szczepaniak, który jest instruktorem pływania na basenie Planty Pleszew .Już wkrótce pierwsza relacja z realizacji projektu.

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Październik 2013 Dzień Chłopca

2 października 2013 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopca. Dziewczynki ze wszystkich klas zrobiły niespodzianki swoim kolegom. W nietypowy spsób to święto obchodziła klas IB Gimnazjum. Dla uczniów klasy I B gimnazjum, ta środa była dniem wyjątkowym, udanym i niepowtarzalnym. Cała klasa wraz z wychowawcą i p. K. Mrowicką o godz. 9 była już w parku w Gołuchowie. Było chłodno, ale najważniejsze świeciło słońce. Na początek uczniowie w dwuosobowych grupach rozwiązywali gołuchowskie questy i szukali skarbu ukrytego w parku. Ważnym i bardzo przyjemnym punktem wycieczki było zwiedzenie Oficyny i Dybulu, należących do OKL Gołuchów. Ciekawostki opowiadane przez panią przewodnik bardzo spodobały się uczniom i nam opiekunom. Po złożeniu życzeń i wręczeniu chłopcom upominków był czas na ciepłą herbatę i chwilę ogrzania się w zaciszu restauracji położonej w parku. Kolejnym punktem wycieczki był udział uczniów w grze plenerowej pt. „Znajdź i zaznacz miejsce przedstawione na zdjęciu”. Łącznie osiem grup przystąpiło do pracy. Każda miała 6 zdjęć przedstawiających fragmenty terenów zielonych lub budynków znajdujących się na terenie parku gołuchowskiego. Pierwsi mistrzowie orientacji wykonali zadanie w ciągu 35 minut. Następne grupy zrobiło to równie sprawnie i szybko jak pierwsza drużyna. Uczniowie otrzymali nagrody w postaci słodyczy. Po krótkiej sesji zdjęciowej autobusem liniowym wróciliśmy do Pleszewa. Fajnie jest przeżyć coś innego i niepowtarzalnego, bo do takich należała na pewno ta wycieczka. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2013 Wycieczka do Gołuchowa

Dnia 1 października z okazji Dnia Chłopca klasa Va wraz z wychowawczynią Iloną Kubiak i p. Violetą Tarką udała się autobusem do Gołuchowa. Ich celem był zamek. Grupa zwiedziwszy ten wspaniały obiekt, spacerem przeszła do zagrody żubrów. Znajdowały się tam również dziki, daniele i konie. Po obserwacji zwierząt klasa została podzielona na dwie grupy aby pobawić się w podchody. Wyznaczając trasę z zadaniami zwiedziliśmy resztę parku: mauzoleum, oficynę przy której znajdowały się pawie i odpoczęliśmy w kawiarence zamkowej. Każdy uczestnik na końcu otrzymał kartę pracy, którą musiał uzupełnić w domu. Dotyczyła ona historii zamku oraz parku i żubrów. W ten sposób dzieci poszerzyły sobie wiedzę o naszej małej ojczyźnie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2013 Deutsch-Wagen-Tour, czyli kolorowy niemiecki z dostawą do ucznia

Dnia 30 września br. Zespół Szkół Publicznych nr 1 odwiedziły lektorki języka niemieckiego, które przeprowadziły niezwykle ciekawe lekcje języka niemieckiego w formie warsztatowej. Nauka niemieckiego poprzez zabawę sprawiła uczniom ogromną przyjemność i wiele radości.

„Deutsch-Wagen-Tour” jest projektem edukacyjnym realizowanym przez Goethe-Institut 
w Warszawie od kwietnia 2009 roku. Celem projektu „Deutsch-Wagen-Tour” jest promowanie w nietuzinkowy sposób języka i kultury Niemiec, zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych oraz zainspirowanie nauczycieli do zastosowania nowoczesnych metod nauczania. W celu osiągnięcia wyznaczonych celów animatorzy projektu podróżują po całej Polsce, odwiedzając szkoły, przedszkola oraz uczelnie wyższe. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów wszystkich rodzajów szkół, studentów, rodziców, nauczycieli, ale też dyrektorów szkół oraz instytucji odpowiedzialnych za edukację. O wyjątkowości „Deutsch-Wagen-Tour” stanowi przede wszystkim pięć kolorowych, specjalnie wyposażonych samochodów, które na co dzień stacjonują w pięciu miastach Polski: Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Lublinie i Olsztynie. To właśnie dzięki nim lektorzy projektu docierają z nowatorskimi metodami nauczania języka niemieckiego. Te niekonwencjonalne zajęcia z użyciem  różnorodnych animacji językowych  prowadzone przez profesjonalnie przygotowane  moderatorki pozostaną na długo w pamięci uczniów. Lektorki DWT przybyły na zaproszenie nauczycielek języka niemieckiego Pauliny Sroczyńskiej i Katarzyny Mrowickiej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2013 Wycieczka szlakiem 70 Pułku Piechoty

Foto: Irena Kuczyńska

29 września odbyła się wycieczka w rejon bitwy nad Bzurą, którą zorganizował p. Michał Kaczmarek – miłośnik historii 70 Pułku Piechoty. Wzięli w niej udział także uczniowie Gimnazjum nr 1 w Pleszewie pod opieką p. Dominika Wabińskiego. Uczestnicy zwiedzili muzea bitwy nad Bzurą w Kutnie i w Sochaczewie. Grupa zwiedzających udała się również na cmentarze, na których spoczywają żołnierze 70 pułku piechoty. Pierwszy znajduje się w Łęczycy, tam też spoczywa największa liczba poległych pleszewskich żołnierzy 70 pp – 74. W Łęczycy znajduje się również tablica upamiętniająca 70 Pułk Piechoty. Inne cmentarze, które odwiedzą uczestnicy wycieczki znajdują się w: Kiernozi, Budach Starych oraz w Sochaczewie, na którym spoczywa ponad 3500 żołnierzy, z czego zidentyfikowanych jest zaledwie ok. 500. Ważnym punktem wycieczki było zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2013 Europejski Dzień Języków Obcych

26 września uczniowie z ZSP nr 1 w Pleszewie obchodzili Europejski Dzień Języków. Uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście zostali przywitani w różnych językach, m.in. Good morning! Guten morgen! Bonjour! Buenos dias! W święto byli zaangażowani zarówno uczniowie, jak i nauczyciel. Najmłodszych poproszono o przygotowanie flag poszczególnych krajów europejskich, natomiast młodzież o wyszukanie ciekawostek z życia obcokrajowców oraz uzupełnianie węża wyrazowego, który można było uzupełniać na korytarzu szkolnym. W ten sposób, uczniowie z całej szkoły wzięli udział w tym święcie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Wrzesień 2013 Wybory do SU i Rady Młodych

Dnia 26.09 2013 odbyły się w naszym gimnazjum wybory do SU gim. oraz do Rady Młodych. W wyborach wzięli udział uczniowie gimnazjum. W szranki stanęli kandydaci z poszczególnych klas gimnazjalnych. Wybory zostały przygotowane przez uczniów pod kierunkiem p.S.Sawady, p.I.Kowańskiej oraz p.D.Wabińskiego. Po zakończeniu głosowania komisja podliczyła głosy i podała komunikat o wynikach. Przewodniczącym SU gim. został Patryk Topp, z-cą Anna Kierzek, sekretarzami Marianna Glapińska oraz Kacper Gil, skarbnikami Dominika Pomiecińska i Karolina Przodaszek. Nowym członkiem Rady Młodych został Jeremi Groch, a Anna Śmigielska, Magdalena Rybak i Grzegorz Gorzaniak będą kontynuowali pracę w radzie. Życzymy owocnego działania !

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2013 Jedynka w projekcie "Szkoła z klasą 2.0"

"Szkoła z Klasą to ogólnopolska akcja edukacyjna prowadzona od 2002 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej i „Gazetę Wyborczą”. W naszej kampanii wzięło już udział ponad osiem tysięcy szkół, ponad 100 tysięcy nauczycieli i ponad milion uczniów. Od początku trwania akcji wspólnie z nauczycielami, dyrektorami i ekspertami staramy się promować i współtworzyć szkołę, która przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie i wychowuje młodych ludzi na aktywnych obywateli, którzy chcą i potrafią stale się uczyć i podejmować nowe wyzwania. Od września 2010 roku w ramach kolejnej odsłony akcji, Szkoły z Klasą 2.0, skupiamy się na mądrym wprowadzaniu i wykorzystywaniu nowych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w codziennej pracy szkolnej".

W kolejnej edycji projektu "Szkoła z klasą" postanowili wziąć udział nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Pleszewie. Zaczynamy więc wytężoną pracę, by upowszechniać "wśród uczniów wiedzę i postawy potrzebne we współczesnym świecie, pomagać rozwijać umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosować nowe technologie do uczenia się a nie tylko rozrywki, odpowiedzialnie korzystać ze źródeł, stosować szkolną wiedzę w praktyce, bezpiecznie korzystać z Internetu".

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2013 Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

I znów jesteśmy w szkole! Po dwóch miesiącach wspaniałych, pogodnych i wesołych wakacji czas na naukę, zdobywanie wiedzy i umiejętności w szkole podstawowej i gimnazjum. Pleszewska "Jedynka" zainaugurowała kolejny rok szkolny 2 września 2013 r. o godz.8:00. Przedtem nasi uczniowie, ich rodzice i nauczyciele wzięli udział w mszy św., która została odprawiona w kościele pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela. W trakcie uroczystości, która miała miejsce w hali sportowej naszej szkoły dyrektor Janusz M.Lewandowski powitał wszystkich przybyłych, życzył wytrwałości w osiąganiu coraz lepszych wyników w nauce i sporcie. Przedstawił społeczności szkolnej nowego wicedyrektora. Został nim p. Jacek Wypuszcz - nauczyciel wychowania fizycznego, trener pływania, a prywatnie biegacz długodystansowy. Dyrektor podziękował także wszystkim pracownikom administracji i obsługi za duży wkład pracy w przygotowanie szkoły do nowego roku szkolnego. Po części oficjalnej przedszkolaki, uczniowie klasy I-VI SP i Gimnazjum spotkali się ze swoimi wychowawcami w klasach. [Foto]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Sierpień 2013 Komunikaty. Ważne!

 

Dowozy uczniów SP nr 1 w Pleszewie w dn. 02.09.2013 r.
PRZYWÓZ:

Trasa : Grodzisko - Pleszew - wyjazd z przystanku koło kościoła w Grodzisku o godz. 7:30

Trasa : Pardelak - Pacanowice - Prokopów- Marszew - wyjazd z Pardelaka o godz. 7:30

ODWÓZ :

Odjazd z boiska szkolnego o godz. 9:20

Kierownik świetlicy: D. Stachowska

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Sierpień 2013 Komunikaty. Ważne!

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

2 września 2013 r. o godz. 8:00 w sali sportowej ZSP1 w Pleszewie,

ul. Szkolna 5

Msza św. w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela - godz. 7:00

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Sierpień 2013 Komunikaty. Ważne!

 

Posiedzenie Rady Pedagogicznej

29 sierpnia 2013 r. godz. 10:00 w auli szkoły

 

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2013 Nagrody dla laureatów konkursów przedmiotowych

21 czerwca 2013 r. na terenie Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie przy ul. Zielonej 3 odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla 53 laureatów konkursów przedmiotowych organizowanych przez ODN w Pleszewie. Wśród zaproszonych uczniów było 6 przedstawicieli ZSP nr 1 w Pleszewie. Z rąk przedstawicieli starosty pleszewskiego oraz wiceburmistrza MiG Pleszew otrzymali oni nagrody i podziekowania. Poniżej publikujemy listę naszych laureatów:
X Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów klas IV – VI szkół podstawowych
I m. - Jakub Kujawiński Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
II m. - Aleksandra Antczak Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
VII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV – V szkół podstawowych
I m. Jan Olejczuk Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
X Powiatowy Konkurs Ortograficzny dla uczniów gimnazjum
III m. - Małgorzata Urbaniak Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
I Powiatowy Konkurs z Fizyki dla uczniów gimnazjum
I m. - Adam Krzysztof Karczewski Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
I m. - Michał Mastalerek Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
IV Powiatowy Konkurs „Człowiek – anatomia, fizjologia, zdrowy styl życia” dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych
w kategorii gimnazja
III m. - Adam Krzysztof Karczewski Gimnazjum nr 1 w Pleszewie.
Uczniom i ich nauczycielom serdecznie dziękujemy i gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Czerwiec 2013 Międzyszkolny Konkurs Językowy

19 czerwca odbył się w naszej szkole doroczny gminny konkurs językowy. W tym roku w szranki stanęło blisko 40 gimnazjalistów z terenu naszego miasta i gminy. 23 osoby wybrały język angielski, pozostałe próbowały swoich sił w języku Goethego, czyli niemieckim. Walka była bardzo zacięta. Po trwającym 60 minut teście pisemnym, sprawdzającym znajomość słownictwa, gramatyki a także umiejętności pracy z tekstem słuchanym i czytanym, nastąpiła część ustna, do której przystąpili uczniowie, którzy osiągnęli minimum 75% punktów z części pisemnej.
Zwycięzcami w kategorii j. angielski zostali:
I – Małgorzata Urbaniak – Gimnazjum nr 1
II – Emilia Nowacka – Gimnazjum nr 2
III – Mieszko Pinczewski – Gimnazjum nr 3
W kategorii j. niemiecki laureatami zostali:
I – Klaudia Kocemba – Gimnazjum w Kowalewie
II – Sara Skowrońska – Gimnazjum nr 3
III – Jakub Szablewski – Gimnazjum w Kowalewie
SERDECZNIE GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!!! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2013 Festyn edukacyjny "Spotkanie z lasem"

14 czerwca 2013 roku podczas festynu edukacyjnego "Spotkanie z lasem" Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie podsumowano rejonowy konkurs plastyczny pt. "Las zaprasza nas". Dwie uczennice naszej szkoły zostały laureatkami konkursu. Agata Urbaniak z klasy III podstawowej otrzymała wyróżnienie, a Sandra Augustyniak z klasy I gimnazjum zdobyła III miejsce.

Na laureatów konkursów, które towarzyszyły festynowi jak i dla wszystkich tego dnia przybyli do gołuchowskiego parku czekało wiele atrakcji. Agata i Sandra miały okazję czerpać papier, stworzyć piękne gliniane naczynia na kole garncarskim, upleść z wikliny ozdobny wóz do kwiatów oraz stworzyć jedyną, niepowtarzalną biżuterię z rzemieni. Dopełnieniem tych atrakcji było wręczenie przez dyrektora OKL w Gołuchowie Pana Roźmiarka nagród i dyplomów.
Uczennice oraz ich opiekunki, panie Ania Pluta - Dąbrowska oraz Małgorzata Jenerowicz, wróciły pełne wrażeń i nowych artystycznych doświadczeń. Jeszcze raz gratulujemy uczennicom. [Zobacz]
 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2013 Festyn rodzinny w Jedynce

W niedzielne popołudnie 16 czerwca 2013 r. w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie było słonecznie i wesoło. Organizatorem imprezy pod hasłem "Festyn rodzinny Jedynki" było Stowarzyszenie „ Z JEDYNKĄ W PRZYSZŁOŚĆ”, które uzyskało pozwolenie Urzędu Celnego w Kaliszu i w Warszawie, na przeprowadzenie dwóch loterii fantowych: Święto Jedynki i Koło fortuny. Głównymi sponsorami nagród w tych loteriach byli: rodzice i uczniowie pleszewskiej Jedynki.  Podczas festynu czynna była świetnie zaopatrzona kawiarenka. Atrakcją dla dzieci było malowanie twarzy i robienie tatuaży. Wszyscy chętni mogli zrobić sobie zdjęcie z lewkiem lub w przebraniu za wybraną postać z bajki. Dużą radość sprawiły wszystkim zawody zorganizowane przez Pleszewską Zawodową Straż Pożarną.  Nie zabrakło również dzieci na sali sportowej, gdzie pod opieką dorosłych pokonywały kolorowy tor przeszkód. Cały czas podczas festynu trwała zbiórka pieniędzy do puszek kwestarskich. Zezwolenie na zbiórkę publiczną zostało  wydane przez Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, numer: OB. 5311.4.2013. Dzięki hojności uczestników festynu zebrano do puszek: 1603,83 zł. Cały dochód zostanie przekazany na zakup materiałów edukacyjnych do świetlicy szkolnej, z której korzystają przede wszystkim najmłodsi uczniowie. 
Szczególne podziękowania składamy przyjaciołom pleszewskiej Jedynki, którzy z wielkim entuzjazmem wsparli nasz festyn: FLORENTYNA – p. M. Matecki – p. J. Matecki;  Drewko – p. Żarnowski;  s.j. Delta – panowie Jankowski, Pluciński, Zawada; Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska - Kowalew; Firma Buchwald – p. T. Buchwald; ogrodnictwo p. W. Cholewa; Ośrodek Kultury Leśnej – Gołuchów;  Zakład Optyczny – p. A. Rożek; sklep Aniołek – p. K. i R. Kubiakowie; Rada Rodziców ZSP nr 1 w Pleszewie;  ZEP – Jendrasiak;  p. F. Nowicki; Brązart – p. B. i J. Kwiecińscy; Pleszewska Zawodowa Straż Pożarna, nauczyciele i pracownicy szkoły. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Czerwiec 2013 Wariacje z Tuwimem w Jedynce

W czwartek 12 czerwca 2013 r. w ZSP nr 1 w Pleszewie bohaterem dnia był Julian Tuwim. Na wszystkich lekcjach i przerwach uczniowie, nauczyciele i rodzice mieli okazję przypomnieć sobie najwspanialsze wiersze dla dzieci, jakie stworzył mistrz z Łodzi. Było więc czytanie wierszy Juliana Tuwima przez uczniów podstawówki dla klas I-III gimnazjum („Mali - Dużym”). Prezentowanie utworów poety w formie teatralnej („Tuwim na deskach” - klasy IV-VI).  Wspólne czytanie wiersza „Lokomotywa”  na dziedzińcu  szkoły. Inscenizacja wiersza pt. "Rzepka" prezentowana w wybranych klasach SP i Gimnazjum. Na koniec wspólny taniec na boisku szkolnym. Mistrz Tuwim na pewno byłby zadowolony z takiej formy popularyzacji jego twórczości. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Czerwiec 2013 Wycieczka do Torunia

Klasy IV a, IVb i Vb były 5 czerwca na wycieczce szkolnej w Toruniu - mieście Mikołaja Kopernika i piernika. Chociaż było pochmurno, to w sercach gościła radość. Zwiedzając miejsca, gdzie przebywał Kopernik, każdy z nas mógł poczuć się jak słynny astronom. Dom, gdzie mieszkał, wraz z makietą miasta, seans o układzie słonecznym w Planetarium, ćwiczenia w Orbitarium. Z wieży kościelnej mogliśmy podziwiać panoramę miasta i mogliśmy też prześledzić losy zamku krzyżackiego, po którym zostały tylko ruiny. Na koniec posmakowaliśmy prawdziwych toruńskich pierników i wróciliśmy szczęśliwi do domu z mnóstwem pamiątek. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2013 Kolejny sukces Nicoli Kaczmarek!

Nicola Kaczmarek uczennica naszej szkoły po raz kolejny sięgnęła po złoto w Nidzicy na V Technicznych Mistrzostwach Polski o Puchar Prezesa Polskiego Związku Taekwondo Olimpijskiego, okazała się bezkonkurencyjna w kategorii dziewcząt 11-12 lat, również zdobyła złoto ze swoim kolegom klubowym Bartkiem, w parze mieszanej w poomsae synchronicznym w grupie wiekowej 11-14 lat.

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Maj 2013 Miejsko-Gminny Konkurs Edukacji Regionalnej w "Jedynce"

24 maja 2013 roku w naszej szkole odbył się miejsko – gminny konkurs edukacji regionalnej.
Laureaci etapów szkolnych z miasta i gminy Pleszew zmierzyli się z zestawem pytań przygotowanych przez komisję konkursową w składzie: pan Adama Staszak, Witold Hajdasz, Sebastiana Kończak, pani Anna Bogacz.
Najlepsi w kategorii klas szkoły podstawowej okazali się:
1.Sara Piotrowska – Szkoła Podstawowa Lenartowice
2.Bartłomiej Gościniak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Pleszewie
3.Simon Kwieciński – Szkołą Podstawowa nr 1 w Pleszewie

W gimnazjum:
1.Jeremi Groch – Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
2.Anna Dzierla – Gimnazjum nr 3 w Pleszewie
3.Wiktoria Nowicka – Gimnazjum w Taczanowie Drugim
Laureatom oraz ich opiekunom gratulujemy! Wszyscy uczestnicy konkursu oraz przybyli goście mieli okazję obejrzeć prezentacje multimedialne dotyczące Powstania Wielkopolskiego, 70 Pułku Piechoty oraz miasta Pleszewa przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Konkursowi towarzyszyła również wystawa prac wykonanych podczas realizacji zajęć edukacji regionalnej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Maj 2013 Basia Sadowska wicemistrzynią Europy w karate!

Uczennica klasy IC (z rozszerzonym programem wychowania fizycznego) Barbara Sadowska zajęła II miejsce na Mistrzostwach Europy w karate fudokan, które odbyły się we włoskim mieście Caorle w dniach 16-19.05.2013 r. Jesteśmy dumni z osiągnięć naszej uczennicy i życzymy jej dalszych sukcesów sportowych.
 

AKTUALNOŚCI ZSP 1

Maj 2013 Wojewódzki Turniej w Aerobiku Sportowym

15 maja 2013 r. w hali sportowej ZSP nr 1 w Pleszewie został rozegrany XIII Wojewódzki Turniej w Aerobiku Sportowym, którego organizatorem jest ZSP nr 2 w Pleszewie. Na doroczne zawody zjechały się drużyny reprezentujące miasta z całej Wielkopolski. W doborowej stawce uczestniczek nasza drużyna ze szkoły podstawowej (opiekun S. Jopp-Bugajna) zajęła VI miejsce (najlepsze spośród pleszewskich szkół). Mamy nadzieję, iż w latach następnych nasze dziewczęta odnosić będą sukcesy na wszystkich zawodach w aerobiku. Gościnnie w trakcie zawodów wystąpił zespół z klas III naszej podstawówki. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP 1

Maj 2013 IX Międzyszkolny Konkurs Informatyczny

14 maja 2013 r. w naszej szkole odbyło się podsumowanie IX edycji Międzyszkolnego Konkursu Informatycznego dla uczniów Szkół Podstawowych i Gimnazjów. Głównymi celami konkursu było: rozwijanie wiedzy informatycznej wśród młodzieży, doskonalenie wypowiedzi pisemnych, pogłębianie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Tegoroczne tematy konkursowe związane były – już tradycyjnie- z przypadającymi w bieżącym roku kalendarzowym rocznicami literackimi i historycznymi, a także z historią naszego regionu. Zadaniem, które stanęło przed uczestnikami konkursu było samodzielne wykonanie pracy w postaci prezentacji multimedialnej lub strony internetowej. W trakcie uroczystości zakończenia konkursu wręczono uczestnikom i laureatom dyplomy i upominki. Wystąpiła również klasa Vb, która przestawiła fragment spektaklu pt. "Duch analfabety". Organizatorem konkursu była p. Iwona Tywanek, a nagrody ufundował BS w Pleszewie. [Zobacz] [Podsumowanie - wyniki]

 

AKTUALNOŚCI ZSP 1

Kwiecień 2013 Obchody Święta Konstytucji

Dnia 30 kwietnia br. w bardzo uroczysty sposób uczczono kolejną rocznicę uchwalenia konstytucji 3 Maja. Wpierw w auli szkolnej zebrali się uczniowie szkoły podstawowej. Klasa VIa zaprezentowała montaż słowno-muzyczny poświęcony Konstytucji oraz dążeniom Polaków do utrzymania, a później odzyskania niepodległości. Po nim wszyscy zebrani śpiewali pieśni patriotyczne i wojskowe. Uroczystość dla uczniów SP przygotowali D. Wojcieszak oraz M. Konieczny.
Po dwóch godzinach miała miejsce uroczystość związana z obchodami kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja dla gimnazjalistów. Uczniowie klasy I D oraz przedstawiciele SU przygotowali uroczystą akademię dla młodzieży naszego gimnazjum. W trakcie uroczystości młodzi ludzie mieli okazję przypomnieć sobie, jak doszło do tego ważnego wydarzenia w historii naszego narodu. Poza tym zostały również wspomniane inne wydarzenia i postacie z tego istotnego dla Polaków okresu np. rozbiory Polski, postać naszego ówczesnego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i inne.
Uczniów do występu przygotowała I. Kowańska. Oprawą muzyczną zajął się M. Konieczny, a cały wystrój plastyczny to dzieło M. Jenerowicz.

3 maja 2013 r. przedstawiciele naszej szkoły wraz ze sztandarem wzięli natomiast udział w mszy św. za ojczyznę, którą odprawiono w kościele pw. ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP 1

Kwiecień 2013 Wręczono nagrody najlepszym uczniom z języka angielskiego w powiecie pleszewskim

W dniu 18.04.13 dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie uroczyście wręczył nagrody 6-ciu najlepszym uczniom I Powiatowego Turnieju Języka Angielskiego, nad którym patronat objęło wydawnictwo Macmillan. W Turnieju uczestniczyło 6 szkół z naszego powiatu: z Pleszewa, Broniszewic, Kwilenia, Taczanowa, Kuczkowa.
W kategorii wiekowej klas 4-6 pierwsze miejsce zdobył Jakub Kujawiński ( ZSP nr 1 Pleszew) , drugie Michał Matłoka (ZSP nr 3 Pleszew), a trzecie Weronika Wykrętowicz (SP Taczanów Drugi).
Wśród dzieci klas 1-3 najlepsza okazała się Wiktoria Korzeniewska (ZSP nr3 Pleszew), drugie miejsce przypadło Sandrze Marcinkowskiej (SP Kwileń), a na trzeciej pozycji znalazł się Dorian Grala (ZSP nr3 Pleszew). Organizatorkami konkursu były nauczycielki j. angielskiego w ZSP nr 1 w Pleszewie Agnieszka Łukowska i Klaudia Janiak. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Kwiecień 2013 Podchody kl. III D gimnazjum

Wreszcie po egzaminach - z ulgą, że już minęły egzaminy, cała klasa III D gimnazjum (100% obecności)  spotkała się w piątek tj. 26 kwietnia 2013r. około godz. 8.30 na boisku. Piękna słoneczna pogoda zachęcała do pieszej wędrówki. Z zapałem podzielili się na dwie drużyny i rozpoczęli swoją zabawę w podchody. Jedna grupa uciekająca z p. Pauliną Sroczyńską zostawiała zadania, a druga pod okiem wychowawczyni z uśmiechem i rozbawieniem realizowała plan wycieczki. Przy okazji powstało mnóstwo zdjęć, które utrwaliły: tańce na chodniku, gimnastykę poranną, przytulankę  „słupkową” i wiele innych mniej lub bardziej wymyślnych zadań. We wspaniałych nastrojach dotarli do parku w Marszewie, gdzie czekali na nich koledzy, którzy wierzyli z „dziecinną naiwnością” , że ich druga drużyna nie wytropi.  Było wspaniale, wesoło, słonecznie i przede wszystkim tak jak być powinno na luzie i fajnie, jak zgodnie stwierdzili uczniowie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Biblioteka

Kwiecień 2013 Aktualności z biblioteki

W miesiącu kwietniu obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Książki Dziecięcej. Z tej  okazji biblioteka szkolna zorganizowała imprezy  popularyzujące książkę i czytelnictwo wśród młodszych i starszych uczniów  naszej szkoły.

Uczennice  klasy II a Gimnazjum – Klaudia Winiecka, Anna  Jędrzejczak,  Julia  Zacharczuk i Wiktoria Biadała przygotowani przez p. Danutę Basińską – Szablewską przedstawili dzieciom przebywającym w świetlicy inscenizację bajki „Księżniczka na ziarnku grochu”. Występ spotkał  się z dużym zainteresowaniem młodych widzów.

29 kwietnia w szkolnej bibliotece odbył się konkurs czytelniczy dla uczniów Gimnazjum „Książka, którą lubię i polecam”. Zadaniem uczestników konkursu było zaprezentowanie  swojej ulubionej książki  oraz piękne przeczytanie wybranego fragmentu tekstu. Wśród ulubionych tytułów znalazły się m. in.książki Małgorzaty Musierowicz („Kłamczucha”), Beaty Andrzejczuk („ Pamiętnik nastolatki”), Katarzyny Majgier („Po co mi chłopak?), a także Beccy Fitzpatrick „Cisza”. Popularnością czytelników cieszyła się  powieść Henryka Sienkiewicza „W pustyni  i w puszczy” ze względu na ciekawe przygody i bohaterskie postawy głównych bohaterów oraz „Mały książę” - książka skłaniająca do refleksji nad przyjaźnią i swoim miejscem w świecie. 

Dwa równorzędne pierwsze miejsca komisja przyznała Klaudii Gabryelczyk z kl.Ia i Klaudii Winieckiej z kl.IIa,  miejsce II zdobyła Natalia Walczak z kl. Ia, natomiast dwa równorzędne trzecie miejsca przyznano Oldze Każmierskiej z kl.Ic i Kindze Derwich z kl.Ia.  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i piękne nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Kwiecień 2013 Basia Sadowska otrzymała powołanie na Mistrzostwa Europy!

Kolejny sukces odniosła uczennica klasy IC gimnazjum Basia Sadowska. Dziewczynka została powołana do kadry Polski, która uczestniczyć będzie w Mistrzostwach Europy w Karate Fudokan we Włoszech w miejscowości Caorle koło Wenecji w dniach 16-19 maja 2013 roku. [Powołanie]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Kwiecień 2013 Egzaminy gimnazjalne już za nami

Ubiegły tydzień upłynął klasom III gimnazjum bardzo pracowicie, gdyż od 23 do 25 kwietnia 2013 r. trwały egzaminy podsumowujące wiedze i umiejętności uczniów. 90 młodych ludzi z "Jedynki" zmierzyło się z testami z historii i WOS-u, języka polskiego, przedmiotów przyrodniczych, matematyki, języka angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Wszystkie egzaminy przebiegły zgodnie z procedurami, bez zakłóceń. Więcej informacji o testach można zdobyć ze strony OKE w Poznaniu. [Czytaj] [Zobacz relację fotograficzną].

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Kwiecień 2013 VIII Szkolne Targi Edukacyjne w "Jedynce"

19 kwietnia 2013 r. w naszej szkole po raz ósmy odbyły się Szkolne Targi Edukacyjne. Targi edukacyjne są adresowane do uczniów klas III gimnazjum. W tym roku po raz pierwszy w naszej imprezie uczestniczyli uczniowie klas II gimnazjum. W piątkowy ranek w "Jedynce" zjawili się przedstawiciele szkół ponadgimnazjalnych z Ostrowa Wlkp., Kalisza, Jarocina, Przygodzic i Pleszewa. Gimnazjaliści chętnie wysłuchali i obejrzeli prezentacje przedstawione przez w/w szkoły. Zadawali także wiele pytań, które pozwolą dokonać im trafnego wyboru przyszłej szkoły i zawodu. A jak wiemy, są to ważne decyzje! [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI MRM

Kwiecień 2013 Eliminacje konkursu "Talent Show"

Młodzieżowa Rada Miejska pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew organizuje międzyszkolny konkurs „Talent Show” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Eliminacje rozpoczną się 29 kwietnia 2013 roku w pleszewskim kinie „Hel” przy ul. Poznańskiej 36 o godzinie 13.00. Etap finałowy konkursu przeprowadzony zostanie na pleszewskim Rynku podczas Dni Pleszewa. Prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu. [Regulamin] [Karta zgłoszenia]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2013 Sukcesy na Mistrzostwach Polski w karate

Wielkim sukcesem naszych uczniów zakończył się  start w Mistrzostwach Polski Karate Fudokan oraz Międzynarodowym Turnieju Dzieci o Puchar Prezesa PZKF rozegranych w sobotę, 13 kwietnia  w Warszawie. Na najwyższym stopniu podium stanęła Barbara Sadowska zdobywając złoty medal w kategorii kumite juniorek mł.; +54kg. W równolegle rozgrywanym Międzynarodowym Turnieju Dzieci o Puchar Prezesa PZKF dzięki dobrej postawie na tatami złoty medal zdobył Maksymilian Sadowski w kategorii kumite ind. dzieci 10-11 lat; +40kg. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2013 Na koncercie Majki Jeżowskiej w "Jedynce"

11.04.2013 r. dzieci z pleszewskich przedszkoli i klas I-III SP uczestniczyły w koncercie Majki Jeżowskiej. Były tańce, zabawa, wspólny śpiew znanych piosenek piosenkarki, oraz konkursy. Podczas koncertu Majka Jeżowska rozdawała własne plakaty, zdjęcia oraz płyty, które podpisywała po koncercie. Spotkanie z piosenkarką zostanie na długo w naszej pamięci. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Kwiecień 2013 „Najpiękniejsze pisanki”

10 kwietnia 2013 r. w Centrum Kultury w Koźminie Wlkp. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na „Najpiękniejsze pisanki”, na której wręczono nagrody laureatom. Z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie laureatkami zostały uczennice: Agata Urbaniak z kl. III a SP, Martyna Sokołowska z kl. VI b SP - opiekun artystyczny pani Anna Pluta Dąbrowska, Wiktoria Koza z kl. I c Gim., Klaudia Winiecka z kl. II a Gim. - opiekun artystyczny pani Violetta Tarka. Gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2013 Co nowego w naszej świetlicy?

Świetlica szkolna dla najmłodszych proponuje zajęcia rozwijające zainteresowania oraz umiejętności. W czasie, kiedy mały uczeń przebywa w świetlicy ma możliwość poznawać różne zagadnienia, które przydatne są w życiu codziennym. Poprzez prace manualne, gry i zabawy edukacyjne uczy się przystosowania do życia. Zwiedza Polskę, świat, zapoznaje się z panującymi zwyczajami, obowiązkami. W zabawach dramowych uczeń gra na scenie, zaznajamia się z teatrem. Bawiąc się, poznaje obowiązujące zasady zachowania w różnych sytuacjach oraz niesienia pomocy innym. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2013 Eliminacje powiatowe konkursu "Czytanie jest sztuką"
W kwietniu 2013 r. w bibliotece Publicznej w Pleszewie odbyły się eliminacje powiatowe Konkursu "Czytanie jest sztuką" dla uczniów Szkół Podstawowych. 3. 04. 2013 r. podczas eliminacji powiatowych dla kl. I-III SP naszą szkołę reprezentowała uczennica kl. III B Aleksandra Góralczyk. 10. 04. 2013 r. brali udział w eliminacjach powiatowych uczniowie kl. V oraz VI - Wiktor Klamecki z kl. V A oraz Maciej Kempiński z kl. VI A. Uczniowie czytali teksty z prozy pisarzy polskich, m. in. Małgorzaty Musierowicz, Hanny Ożogowskiej, Ewy Nowak. W eliminacjach powiatowych dla kl. IV - VI wyróżnienie otrzymał Wiktor Klamecki z kl. V A. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

 

AKTUALNOŚCI SP1

Kwiecień 2013 Sprawdzian dla uczniów klas VI

4 kwietnia 2013 r. uczniowie szóstych klas Szkoły Podstawowej nr 1 im. 70 Pułku Piechoty w Pleszewie pisali swój pierwszy poważny egzamin, który sprawdzał wiedzę i umiejętności z przedmiotów humanistycznych i matematyczno-przyrodniczych. Sprawdzian szóstoklasisty był obowiązkowy, ale jego wynik nie ma wpływu na ukończenie szkoły. Tegoroczny test składał się z 26 zadań - 20 zamkniętych i 6 otwartych. Dwa ostatnie zadania polegały na napisaniu dłuższych wypowiedzi. Motywem przewodnim sprawdzianu szóstoklasisty 2013 była kultura słowa. Oficjalne wyniki zostaną podane 27 maja br. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2013 Wręczenie nagród laureatom konkursów przedmiotowych

27 marca 2013 r. w Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. M. Karłowicza odbyła się uroczystość wręczenia zaświadczeń i nagród laureatom konkursów przedmiotowych, organizowanych dla uczniów gimnazjów województwa wielkopolskiego. Na uroczystości tej nie zabrakło również naszego ucznia Jakuba Kujawińskiego, który został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego. Obecna była również Pani Ilona Kubiak, opiekun naukowy Jakuba. Impreza uświetniona została występami uczniów Szkoły Muzycznej.

Nagrody i zaświadczenia wręczali Kurator Wielkopolski Elżbieta Walkowiak oraz Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2013 Dzień Teatru w teatrze

27 marca br. odbyła się wycieczka do Poznania. Wzięli w niej udział uczniowie klasy IV a, IV b i V b wraz z nauczycielkami Lidią Lewandowską, Marią Wieczorek i Sylwią Depą. Tego dnia udali się do Teatru Muzycznego na musical pt. „Królowa Śniegu” oparty na motywach baśni H. Ch. Andersena. Spektakl przeniósł ich do zimowego świata pełnego mroźnych zdarzeń i gorących uczuć, zamkniętych w pięknej muzyce. Jak na musical przystało, nie zabrakło porywających songów i niezapomnianych scen aktorskich i tanecznych. Po spektaklu uczniowie spotkali się z artystami: Agnieszką Wawrzyniak odtwórczynią tytułowej roli, Anną Lasotą i Maciejem Ogórkiewiczem, którzy wcielili się w rolę Gerdy i Kaja. Następnie uczestnicy wycieczki zwiedzili Poznańską Palmiarnię. Przewodnik zabrał ich w podróż po odległych kontynentach, wśród bogatej roślinności różnych stref klimatycznych. Wrażenia wzbogaciły dźwięki żywych ptaków, szum wody i akwaria pełne egzotycznych ryb. Wycieczkę zorganizowała Sylwia Depa. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2013 Sukcesy w konkursach przedmiotowych

Na zdjęciu: Jan Olejczuk, Maciej Karczewski

Kolejne sukcesy odnieśli nasi uczniowie w konkursach przedmiotowych zorganizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz ODN w Pleszewie. Finalistą konkursu fizycznego został uczeń klasy IIIA naszego gimnazjum Adam Karczewski.

Także w powiatowych zmaganiach ortograficznych, matematycznych i anatomicznych uczniowie "Jedynki" zajęli miejsca na podium:

VII Powiatowy Konkurs Matematyczny dla uczniów klas IV – V szkoły podstawowej

I miejsce – Jan Olejczuk, opiekun S. Depa

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2013 Projekt ,,Sport to zdrowie". Pierwsze lekcje na pływalni.

rs-ortograficzny/"> X Powiatowy Konkurs Ortograficzny

Kategoria II – sp klasy IV-VI

I miejsce – Jakub Kujawiński, opiekun H. Grządzielewska

II miejsce – Aleksandra Antczak, opiekun S. Sawada

Kategoria III – gimnazjum

III miejsce – Małgorzata Urbaniak, opiekun A. Jańczak

IV Powiatowy Konkurs „Człowiek – anatomia, fizjologia, zdrowy styl życia”

w kategorii gimnazja

III miejsce – Adam Krzysztof Karczewski, opiekun Karol Trawiński

Wszystkim laureatom gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2013 Projekt ,,Sport to zdrowie". Pierwsze lekcje na pływalni.

Mamy już za sobą pierwsze lekcje na krytej pływalni Planty Pleszew. W zajęciach bierze udział 24 uczniów z klas I-III i I-VI Szkoły Podstawowej. Nauka pływania sprawia dzieciom ogromną radość. Pierwsze lekcje to oswojenie z wodą, nurkowanie, ćwiczenia wypornościowe i poślizgi na piersiach i grzbiecie. Dzieci bardziej zaawansowane w nauce kontynuują doskonalenie technik pływackich takich jak kraul na piersiach i grzbiecie. Na koniec zajęć uczniowie mogą korzystać z znajdujących się na basenie atrakcji. Organizatorem wyjazdów jest p. T. Grzesiak, który prowadzi także lekcje pływania. W prowadzeni zajęć pomaga także p. P. Szczepaniak, który jest instruktorem pływania na basenie Planty Pleszew. Widać już pierwsze efekty żmudnych ćwiczeń, a celem głównym zajęć jest opanowanie przez uczniów podstaw pływania kraulem na piersiach i grzbiecie. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Marzec 2013 Dzień Kobiet w "Jedynce"

Dzień Kobiet w naszej szkole został uwieńczony apelem przygotowanym przez klasę IVa  i IIC gimnazjum pod kierownictwem p. Ilony Kubiak i p. Iwony Wabińskiej. Uczniowie zaprezentowali wiersze, złote myśli i aforyzmy o kobietach. Został także wpleciony wątek miłosny do …matematyki, która przecież także jest „kobietą”. Były więc i oświadczyny miłosne „po matematycznemu”, i wiersze. Całość dopełniały piosenki o tematyce kobiecej. Na koniec chłopcy złożyli życzenia wszystkim kobietom i rozdali naszym Paniom broszki - przebiśniegi. Upominki wykonała p. Małgorzata Jenerowicz. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2013 Pięknie recytowali i czytali w naszej bibliotece szkolnej

Biblioteka  szkolna  ZSP nr 1 w Pleszewie  zorganizowała  eliminacje szkolne Konkursu Recytatorskiego „Rok Juliana Tuwima - w  60 rocznicę śmierci ” oraz Konkursu Pięknego Czytania. Konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nich udział aż uczniów 79 uczniów Szkoły Podstawowej. Tak duża popularność cieszy tym  bardziej, że  żyjemy w dobie kultury obrazkowej, która nie zachęca niestety dzieci do czytania. Uczniowie udowodnili też, że biblioteka w szkole jest potrzebna i  pytali o następne imprezy czytelnicze. Do eliminacji miejsko-gminnych zakwalifikowali się: Anna  Śliwa, Mikołaj Szkudlarek, Oliwia Penkala, Aleksandra Pinkowska, Klaudia Kałużna, Konrad Roźiński, Przemysław Przywarciak, Dobrawa Szymura, Jagoda Michałowicz, Patryk Penkala, Aleksandra Góralczyk, Tymoteusz Janos, Aleksandra Spychała,  Simon Kwieciński, Maciej Kempiński. Konkursy wspierali nauczyciele języka polskiego oraz Rada Rodziców, która ufundowała uczestnikom nagrody książkowe oraz słodycze.

 

AKTUALNOŚCI SP1

Marzec 2013 Jakub Kujawiński laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego!

Stuprocentowy matematyk!

W sobotę 2 marca 2013 r. w Poznaniu o godzinie 11.00 w Szkole Podstawowej nr 17 nasz uczeń Jakub Kujawiński z klasy VI b przystąpił do finału Matematycznego Konkursu Wojewódzkiego organizowanego przez Kuratorium w Poznaniu. Aby dojść do trzeciego etapu wojewódzkiego, Jakub musiał przejść szkolne eliminacje, a następnie rejonowe. Wynik z etapu rejonowego (40pkt/40pkt) dał mu możliwość udziału w końcowym etapie. Aby zostać Laureatem, musiał osiągnąć co najmniej 34 punkty na 40 możliwych. Dzisiaj okazało się, iż Jakub zdobył maksymalną liczbę punktów i został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego dla uczniów szkół podstawowych. W związku z tym chłopiec będzie zwolniony ze sprawdzianu po klasie VI przeprowadzanego przez OKE w Poznaniu. Jakubowi oraz jego rodzicom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w gimnazjum. Opiekunem naukowym Jakuba jest p. Ilona Kubiak.

 

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2013 Nagrody na Gali Pleszewskiego Sportu

28 lutego 2013 r. w kinie „Hel” odbyła się V Gala Pleszewskiego Sportu, na której ogłoszone zostały wyniki konkursu na najlepszego i plebiscytu na najpopularniejszego sportowca Ziemi Pleszewskiej w 2012 roku. II miejsce w rywalizacji na najpopularniejszego sportowca głosami internautów i czytelników "Życia Pleszewa" przypadło naszej uczennicy Basi Sadowskiej. Po raz pierwszy rozdano również nagrody finansowe dla sportowców, którzy w ubiegłym roku osiągnęli wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym. Wśród 44 zawodników nalazło się 7 uczniów naszej szkoły: Barbara Sadowska, Maksymilian Sadowski, Jakub Konowalczyk, Adam Konowalczyk, Nicola Kaczmarek, Bartłomiej Jenerowicz, Jan Olejczuk. Wszystkim uczniom i ich rodzicom gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Luty 2013 Gimnazjaliści oglądają "Balladynę"

W ramach kształcenia teatralnego uczniowie klas II i III naszego gimnazjum uczestniczyli w przedstawieniu przygotowanym przez aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia, które odbyło się we wtorek 12.02.2013 r. w ostrowskim Domu Kultury. Wyjazd do teatru, który stał się okazją do dyskusji o postawach bohaterów oraz specyfice sztuki aktorskiej, zorganizowały nasze polonistki: Aldona Jańczak i Lidia Lewandowska.

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2013 Projekt "Sport to zdrowie" - III edycja

Dnia 27.02.13 r. zajęciami na krytej pływalni rozpoczęła się realizacja trzeciej edycja projektu edukacyjnego ,,Sport to zdrowie". Zajęcia na pływalni Planty Pleszew skierowane są do uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. W lekcjach weźmie udział grupa 15 uczniów. Będzie to 10 godzin zajęć w wodzie, po których dzieci opanują podstawy techniki pływania kraulem na piersiach i grzbiecie. Być może uda się stworzyć jeszcze jedną 15 osobowa grupę. Oprócz zajęć na basenie planowane są jeszcze wycieczki rowerowe i mała olimpiada sportowa dla uczniów biorących udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych. Koordynatorem projektu jest p. T.Grzesiak, który poprowadzi także lekcje pływania. Ogromną pomoc w organizacji grup okazują koleżanki uczące w klasach I-III Szkoły Podstawowej.

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Luty 2013 Sukces w konkursach przedmiotowych - tym razem fizyka!

Dnia 11 lutego 2013 r. troje uczniów klasy IIIA wzięło udział w I Powiatowym Konkursie z Fizyki dla uczniów gimnazjum. Dziś cieszymy się ich sukcesem. Adam Karczewski i Michał Mastalerek zostali laureatami konkursu, zajmując równorzędne I miejsce (zdobyli 34 punktów). Należy także wspomnieć, że obaj chłopcy zmagali się z zadaniami rejonowego etapu Wojewódzkiego Konkursy Fizycznego organizowanego przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty, który odbył się 8 lutego 2013 r. w Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu. Tutaj kolejny sukces odniósł Adam Karczewski. 15 marca czeka go etap wojewódzki, tym razem w Poznaniu. Uczniów do konkursów przedmiotowych przygotowała p. Joanna Dudkowiak. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2013 Uczestniczymy w projekcie MKK!

W ramach projektu MKK - Moje Kluczowe Kompetencje uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach matematycznych - SP i w zajęciach z przedsiębiorczości - Gimnazjum. W ramach zajęć z przedsiębiorczości uczniowie po odbyciu części teoretycznej mają okazję sprawdzić sie w ekonomicznej grze edukacyjnej Farmersi. Naszym gimnazjalistom gra wyjątkowo się spodobała i okazało się, że potrafią dobrze i mądrze inwestować, gromadzić majątek, przewidywać zagrożenia, realizować swoje marzenia. Na razie tylko wirtualnie, ale to dobry początek do podejmowania ekonomicznych decyzji w dorosłym życiu. Ich trud został doceniony - są w czołówce najlepszych w Polsce. Warto było popracować, ponieważ wszyscy otrzymali miłe upominki.

a

 

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2013 Nicola Kaczmarek wicemistrzynią świata w taekwondo!

Wielki sukces odniosła nasza uczennica klasy Vb Nicola Kaczmarek, która na Mistrzostwach Świata Dzieci w Taekwondo Olimpijskim do lat 13, odbywających się na początku lutego w niemieckim Sindelfingen, zdobyła srebrny medal i tytuł wicemistrzyni świata. W walce finałowej w kategorii wagowej - 33 kg przegrała tylko z zawodniczką z Hiszpanii. Nicoli, jej rodzicom i trenerom serdecznie gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Luty 2013 Bal karnawałowy w przedszkolu

W piątek 1 lutego 2013 r. w naszym przedszkolu odbył się karnawałowy bal przebierańców. Relację fotograficzną tym razem przygotowała p. dyrektor Elwira Łucka. Jeśli chcesz zobaczyć swoje dziecko, zajrzyj do naszej galerii. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2013 IV Oficerski Bal Jedynki

2 lutego 2013 r. w pleszewskiej restauracji BAX odbył się IV Oficerski Bal Jedynki, który został zorganizowany przez Radę Rodziców ZSP nr 1 w Pleszewie. W sobotni wieczór bawiło się z nami ponad 120 osób. Jedną z atrakcji balu była loteria fantowa, w czasie której można było wygrać wiele atrakcyjnych nagród, np.: telewizor, tablet, rower, odkurzacz, aparat fotograficzny, sprzęt AGD oraz wiele innych nagród. Wszystkie upominki i fanty udało się pozyskać dzięki hojnym sponsorom. Uczestnikom balu towarzyszył zespół muzyczny „Razem”. [Zobacz] [Lista darczyńców]

 

 

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2013 Bal karnawałowy w klasach I-III

31 stycznia 2013 r. w naszej szkole, odbył się bal karnawałowy, na którym bawili się uczniowie klas młodszych.  Imprezę przygotowali wychowawcy klas I-III wspólnie z rodzicami. Podczas balu dzieci prezentowały „na wybiegu” zaprojektowane i wykonane wspólnie z dorosłymi przepiękne, kolorowe i bardzo pomysłowe kostiumy. Były czarujące księżniczki, dzielni rycerze, słodkie króliczki i straszne diabliki. Zabawę umilały dzieciom konkurencje z balonami i słodkości przygotowane przez rodziców. Wszyscy bawili się wyśmienicie! [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI SP1

Luty 2013 Zapisy do klas pierwszych szkoły podstawowej

Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 1
w Pleszewie
informuje
wszystkich rodziców dzieci 6 i 7-letnich,
iż trwają zapisy
do klas pierwszych szkoły podstawowej.
Wnioski można pobrać w sekretariacie
ZSP nr 1 w Pleszewie,
ul. Szkolna 5, Tel. 627428373
Czekamy na Ciebie i Twoje dziecko!

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Luty 2013 Międzyszkolny konkurs informatyczny

Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie
przy współpracy BS w Pleszewie
organizuje
Międzyszkolny Konkurs Informatyczny
Uczestnicy konkursu przygotowują indywidualnie pracę w postaci prezentacji multimedialnej lub strony internetowej na jeden z podanych w regulaminie tematów.
Regulamin i Karty zgłoszenia do pobrania na naszej stronie. [Regulamin] [Karta zgłoszenia]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2013 Ferie na sportowo

Bardzo aktywnie spędzili zimowy czas nasi uczniowie, uczestnicząc w zawodach w pływaniu, piłce halowej, bowlingu, darcie i siatkówce. Grali także w koszykówkę. Byli również na meczu Skry Bełchatów. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2013

Podsumowujemy minione 4 miesiące nauki

 

Przedszkole w "Jedynce"

Nauka pływania

Konkursy przedmiotowe

"Jedynka": Czas na podsumowania...

11 stycznia 2013 r. odbyła się klasyfikacyjna rada pedagogiczna. Czas więc na podsumowanie tego wszystkiego, co zdarzyło się  w "Jedynce" do września 2012 r. Każdy z nas pamiętać będzie coś innego, każdy zwróci uwagę na inne aspekty naszego działania. Nowości: w "Jedynce" zaczęły działać trzy nowe oddziały przedszkolne; uczniowie klas IV SP i I Gimnazjum biorą udział w obowiązkowych zajęciach z nauki pływania. Jak zawsze uczestniczymy w konkursach przedmiotowych i tematycznych, nasi uczniowie walczą - z sukcesami - na boiskach sportowych. Aktywnie działają w Młodzieżowej Radzie Miejskiej. Organizujemy koncerty poetycko-muzyczne oraz uroczystości patriotyczne. Przygotowujemy się do sprawdzianu i egzaminów gimnazjalnych...

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2013 WOŚP w "Jedynce"

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2013 Noworoczny Koncert Kolęd               

Muzyka zawsze była i będzie nieodzownym elementem wszelkiego świętowania. Symbolizuje radość i uświetnia uroczystości. Z uroczystością Narodzenia Pańskiego łączy się śpiew specjalnych pieśni zwanych kolędami. Etymologię i genezę  kolędy przybliżyli uczniowie naszej szkoły podczas Noworocznego Koncertu Kolęd, który odbył się  dn. 11.01.2013 r. Podczas koncertu wykonawcy pragnęli wyrazić wdzięczność kolędą swoim rodzicom, nauczycielom, wychowawcom i wszystkim bliskim. Grę  artystów, specjalizujących się w grze na wybranym instrumencie muzycznym i wokalistów, przeplatały strofy polskiej poezji. Występ młodzieży przygotowali: S. Sawada, A. Pluta-Dąbrowska i M. Konieczny. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Styczeń 2013 WOŚP w "Jedynce"

Młodzieżowa Rada Miejska włączyła się w zbiórkę pieniędzy w ramach WOŚP. W dniach 10,11 (czwartek, piątek) na terenie naszej szkoły odbędzie się zbiórka pieniędzy z których pół puszki  będzie przeznaczona na ratowanie dzieci, a druga połowa na godną opiekę medyczną

seniorów. Ponadto w czwartek na długich przerwach tzn. o 12.15 i 13.15 na pierwszym piętrze przed gablotą ze sztandarem będziemy licytować okolicznościowy kubek. Cena wywoławcza 20 zł. Licytujemy co 2 zł. Będą licytowane pamiątkowe puszeczki. Cena wywoławcza 5 zł. Licytujemy co 1 zł. Wszystkich zachęcamy do udziału w zbiórce i licytacji.

 

 
 

AKTUALNOŚCI SP1

Styczeń 2013 Eliminacje Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego w "Jedynce"

4 stycznia 2013 r. po raz drugi gościliśmy w naszej szkole uczestników etapu rejonowego Wojewódzkiego Konkursu Humanistycznego, który organizowany jest przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. W piątkowe południe zebrali się uczniowie szkół podstawowych z terenu powiatów jarocińskiego i krotoszyńskiego. Przybyłych przywitał dyrektor pleszewskiej "Jedynki" oraz członkowie komisji konkursowej - Lidia Lewandowska, Beata Kubiak, Katarzyna Maciejewska oraz Aldona Jańczak. Pieczę nad organizacją eliminacji sprawowała Alina Banaszak - wizytator KO w Poznaniu. Po zakończeniu części konkursowej uczniowie i ich opiekunowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek. Wyniki eliminacji rejonowych opublikowane zostaną na stronie naszej szkoły w poniedziałek 7 stycznia 2013 r. [Zobacz] [Wyniki etapu rejonowego WKH dla uczniów SP]

Przewodniczącym Wojewódzkiej Komisji Konkursu Humanistycznego jest pani Anna Dykier, nauczyciel Zespołu Szkół z Oddziałami Sportowymi nr 1 w Poznaniu, Osiedle Pod Lipami 106, telefon 61 82 00 591, adres  e-mail – doradca.dykier@odn.poznan.pl.  

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2012 Dzień Świąteczny w "Jedynce"

Tradycyjnie ostatni dzień przed przerwą bożonarodzeniową obchodzimy w "Jedynce" jako Dzień Świąteczny. 21 grudnia 2012 r. był więc wypełniony spotkaniami klasowymi, w czasie których składaliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia, obdarowaliśmy się prezentami, dzieliliśmy się bożonarodzeniowym opłatkiem. Tego dnia odbyły się: kiermasz świąteczny, jasełka dla uczniów klas I-III, konkursy na najładniejszego aniołka oraz najpiękniejszy wystrój klas. W szkole podstawowej zorganizowano konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną w języku obcym, a w gimnazjum konkurs na prezentację multimedialną przedstawiającą zwyczaje świąteczne w krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych. Uczniom i nauczycielom  życzenia składali kolędnicy oraz zaproszeni specjalnie Gwiazdorowie. W sali sportowej natomiast odbył się kolejny świąteczny turniej w piłkę siatkową. W oczekiwaniu na pierwszą gwiazdkę bawili się także nasi przedszkolacy. [Zobacz więcej] [Wyniki konkursów językowych]

 

 

AKTUALNOŚCI SP1

Grudzień 2012 Anielskie zastępy

W ZSP nr 1 w Pleszewie  w dniu świątecznym 21 grudnia 2012 r. na korytarzu nauczania zintegrowanego po raz kolejny pojawiły się anioły. Opiekunka działającego od kilku lat  Kółka Młodego Twórcy Małgorzata Wojtczak zorganizowała konkurs plastyczny „Anioły i Aniołki”. Dzieci z klas I- III pod kierunkiem opiekunki kółka  oraz rodziców  od początku grudnia wykonywały aniołki. [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Grudzień 2012 Lekcja multimedialna klasy Vb w Kaliszu

Dn. 17 grudnia 2012r. uczniowie klas podstawowych, w tym Vb, wraz z opiekunami wyjechali do Kalisza. W Centrum Kultury i Sztuki brali udział w multimedialnej lekcji na temat etapów powstawania filmów, tworzenia efektów specjalnych i planów filmowych. Poznali też nazwy zawodów osób pracujących w branży filmowej.
W drugiej części zajęć odbyła się projekcja wzruszającego filmu z Richardem Gerem pt. "Mój przyjaciel Hachiko". Film oparty na faktach opowiada on o niezwykłej przyjaźni człowieka z wiernym psem. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2012 "Jedynka" w Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową

15 grudnia 2012 r. w kinie Hel odbyło się uroczyste podsumowanie i wręczenie nagród w 16 Wielkopolskim Konkursie Plastycznym na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Uroczystość poprzedził koncert kolęd i pastorałek zespołu "Turnioki".
Na konkurs wpłynęło ponad 1300 prac nie tylko z Wielkopolski. Nagrodami uhonorowano 105 osób przyznając 49 nagród, 46 wyróżnień, w tym 10 nagród specjalnych ufundowanych przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego i Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.
W kategorii klas szkoły podstawowej z "Jedynki" nagrodę otrzymał Mikołaj Olenderek z klasy 6c, a nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew - Weronika Trybulska. również z klasy 6c.
W kategorii klas gimnazjalnych nagrodę otrzymała Magdalena Tokarska z klasy 3d, a wyróżnienie Patrycja Bandzwołek z klasy 2c.Obecnie wystawę nagrodzonych prac można obejrzeć w kinie Hel w Pleszewie, a od 22 stycznia 2013 r. w Centrum Kultury "Zamek" w Poznaniu. Zapraszamy. Gratulujemy laureatom zdobycia nagród. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Grudzień 2012 "Góra Grosza"

W naszej szkole zakończyła się coroczna akcja pod hasłem "Góra grosza". W przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. W dość krótkim czasie udało się zebrać sporo groszy, które zostaną przekazane Fundacji Nasz Dom. Podczas liczenia monet uczniowie musieli się natrudzić, aby sprostać wyzwaniu jakim było przeliczenie takiej ilości monet. Po przeliczeniu pieniądze zostaną zapakowane, a następnie przesłane pocztą kurierską do fundacji. W ten sposób młodzi ludzie będą mieli możliwość wspomóc swoich potrzebujących rówieśników.

 

AKTUALNOŚCI SP1

Grudzień 2012 Zajęcia sportowo-rekreacyjne

22 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej bierze udział w zajęciach rekreacyjno-sportowych prowadzonych w sali gimnastycznej ZSP nr 1 w Pleszewie. Zajęcia mają na celu podnoszenie sprawności fizycznej uczniów, a w ich ramach prowadzone są ćwiczenia z koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, unihokeja i gimnastyki. Dzieci są wprowadzane w tajniki tych dyscyplin sportowych. Ćwiczenia prowadzone są w formie zabawowej, mini-gier oraz konkretnych zadań mających na celu naukę i doskonalenie technik sportowych. Treningi pozwolą ukierunkować i przygotować dzieci do ewentualnej edukacji w klasach sportowych. Zajęcia prowadzi T. Grzesiak. W prowadzeniu treningów pomagają uczniowie naszej szkoły - P. Przodaszek, K.Niedbała, K.Dolata i M.Szczepaniak. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Grudzień 2012 "Jedynka" pod Bramą Brandenburską i na Jarmarku Adwentowym w Berlinie

6 i 7 grudnia 2012 dwie grupy z ZSP nr 1 w Pleszewie, liczące łącznie ponad 90 osób, uczestniczyły w wycieczkach do Berlina. W trakcie całodniowych wypraw młodzież i nauczyciele mieli okazję zwiedzić siedzibę parlamentu niemieckiego - Reichstag, zobaczyć Bramę Brandenburską, pomnik ofiar Holocaustu, pospacerować aleją Unter den Linden, zwiedzić Muzeum Pergamońskie z Wielkim Ołtarzem Zeusa, a przede wszystkim uczestniczyć w Jarmarku Adwentowym. Mimo śniegu i mrozu wszystkim dopisały humory, dlatego możemy te wyjazdy uznać za bardzo udane. Wycieczki zorganizowały nauczycielki języka niemieckiego: Katarzyna Mrowicka, Daria Olejniczak i Paulina Sroczyńska. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI SP1

Grudzień 2012 Konkurs plastyczny

5 grudnia 2012 r. w pleszewskim kinie "Hel" odbyła się uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień w konkursie zorganizowanym przez UMiG Pleszew pt. "Co ogrzewa nasz dom? Kiedy chłodno i wiatr wieje, co z piwnicy dom ogrzeje?" Głównym sponsorem konkursu byli: firma "KOTŁOSPAW" oraz UMiG Pleszew.

Do konkursu zgłoszono ponad 280 prac. Podczas spotkania członków komisji dokonano wyboru 12 równorzędnych nagród głównych oraz 30 wyróżnień. Prace musiały spelnić podstawowe kryteria regulaminu. Ponadto brano pod uwagę trafną interpretację tematu, samodzielność oraz estetykę prac.

Jedną z głównych nagród zdobyła nasza uczennica Jagoda Michałowicz (kl. IIIa), a Martyna Michalak (również kl. IIIa) otrzymała wyróżnienie.

Dodatkowo praca Jagody Michałowicz została wydrukowana w kalendarzu reklamowym firmy "KOTŁOSPAW". Promocja kalendarza odbyła się podczas otwarcia wystawy pokonkursowej. Opiekunką dzieci była p. Monika Skomro - wychowawczyni klasy IIIa Szkoły Podstawowej nr 1 w Pleszewie.

 

AKTUALNOŚCI SP1/Gimnazjum1

Grudzień 2012 Andrzejkowe wróżby

Andrzejkowe wróżby w świetlicy szkolnej, dyskoteka dla klas IV-VI, koncert muzyczny dla uczniów gimnazjum, andrzejkowe spotkania w klasach, lanie wosku w przedszkolu - to wszystko działo się w ostatnich dniach listopada, w przededniu imienin wszystkich Andrzejów. Jeśli chcecie zobaczyć więcej, zajrzyjcie na nasze strony: [Foto1] [Foto2] [Foto3]

 

 

AKTUALNOŚCI SP1/Gimnazjum1

Grudzień 2012 Eliminacje konkursów przedmiotowych

Trwają kolejne eliminacje konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Biorą w nich udział także uczniowie naszej szkoły. Oto lista uczniów, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego:

SP1

Język polski: Martyna Sokołowska kl. VIb, Magdalena Staniszewska kl. VIa

Matematyka: Maciej Karczewski kl. VIa, Maciej Kempiński kl. VIa, Jakub Kujawiński kl. VIb, Norbert Rybarczyk kl. VIa

Przyroda: Jakub Kujawiński kl. VIb

 

Gimnazjum1

Język polski: Emil Bartczak kl. IIID, Paulina Jankowska kl. IIIC, Aleksandra Olenderek kl. IIID, Małgorzata Urbaniak kl. IIIA

Język angielski: Małgorzata Urbaniak kl. IIIA

Matematyka: Małgorzata Urbaniak kl. IIIA

Fizyka: Adam Karczewski kl. IIIA, Michał Mastalerek kl. IIIA

Wszystkim uczniom, ich rodzicom i nauczycielom gratulujemy!

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Listopad 2012 W bazie na Krzesinach

27 listopada 2012 r. uczestnicy projektu „Handmade. Ręcznie robione” zwiedzili 31 Bazę Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. 70 Pułku Piechoty, Gimnazjum nr 3 im Powstańców Wielkopolskich oraz absolwenci tych szkół mogli zobaczyć, ale też dotknąć najnowocześniejsze samoloty myśliwskie polskiego lotnictwa – amerykańskie F16. Mogli je także usłyszeć – czego niestety nie da się odpowiednio pokazać na stronie internetowej. Huk startujących myśliwców to niesamowite wrażenie dla wszystkich. A to, że piloci ze swoich kabin przed startem „szesnastek” pomachali najpiękniejszym (tzn. projektowym) dziewczynom było dodatkową atrakcją. [Zobacz]

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Listopad 2012 Światowy Dzień Misia

W poniedziałek 26 listopada obchodziliśmy w naszym przedszkolu Dzień Pluszowego Misia. To święto sprawiło, że nasze sale przedszkolne wypełniły się po brzegi pluszakami. Najmłodsza grupa Motylków wraz z panią Zosią tego dnia wykonała miśkowe obrazki z folii, kolorowych papierków i guzików. Krasnoludki ze swoją panią Kasią tego dnia również przyniosły maskotki do swojej sali. Na początek w ruch poszły nożyczki, kolorowe bloki oraz kleje, z których maluch wyczarowały przepiękne miśki. Najstarsza grupa Biedronki wraz z panią Izą rozpoczęła ten dzień na sportowo. Na zajęciach gimnastycznych wszystkim dzieciom towarzyszył ich ulubiony przytulaczek. [Więcej]

 

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Listopad 2012 Sukces w konkursie wiedzy o Powstaniu Styczniowym

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Towarzystwo Upamiętniania Powstania Wielkopolskiego w Pleszewie. Impreza okazała się naszym dużym sukcesem, ponieważ nie tylko byliśmy najliczniejszą grupą, ale również zdobyliśmy czołowe miejsca. W kategorii historycznej II miejsce zajęła L. Wieczorek z kl. II c gimnazjum, a III lokatę  A. Olenderek z kl. III d gimnazjum. Poza tym została wyróżniona praca A. Klotzela. Opiekunem uczniów była p. I.Kowańska. W kategorii plastycznej nagrody otrzymali: M.Sopniewski - II miejsce i M. Kempiński - wyróżnienie  Opiekunem tych uczniów była p.M.Jenerowicz. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2012 II miejsce w mistrzostwach powiatu w "halówce"

23 listopada 2012 r. w Gołuchowie rozegrane zostały Mistrzostwa Powiatu w Halowej Piłce Nożnej. W mistrzostwach uczestniczyły drużyny z Gołuchowa, Czermina, Chocza, Dobrzycy, SP2 Pleszew, SP1 Pleszew, Białobłot i Jedlca. W swoich meczach nasz zespół pokonał SP2 Pleszew 1:0, Białobłoty 1:0 oraz zremisował z Jedlcem 1:1.Z grupy wyszliśmy z pierwszego miejsca i zagraliśmy w finale, który niestety przegraliśmy z Dobrzycą 0:1.
Skład SP1 Pleszew: Kamil Kwiatkowski, Paweł Frąckowiak, Maciej Michalski, Mateusz Niewiada,Tymoteusz Janos, Bartosz Jędrzejak, Daniel Bacik. Opiekun Łukasz Ratajczyk. Gratulujemy!!! [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum1

Listopad 2012 Prowadziliśmy sesję Młodzieżowej Rady Miejskiej

W czwartek 22 listopada 2012 r. w sali sesyjnej UMiG Pleszew odbyła się kolejna sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej, którą przygotowali i prowadzili uczniowie naszego gimnazjum nr 1 im. 70 Pułku Piechoty. Głównym tematem tego spotkania był "Współczesny patriotyzm". Ola Hyla oraz Magda Rybak przedstawiły poglądy młodzieży dotyczące pojmowania patriotyzmu, jego przejawów i znaczenia. Swoje wypowiedzi ilustrowały filmami, zdjęciami i prezentacjami przygotowanymi także przez uczniów naszej szkoły. Wszystkim uczniom i ich opiekunce - p. S. Madalińskiej, gratulujemy ciekawej prelekcji!

 

AKTUALNOŚCI SP1

Listopad 2012 Sukces w badmintonie

W dniu 20 listopada odbyły się Mistrzostwa Rejonu kaliskiego w badmintonie dziewcząt szkół podstawowych, znakomicie spisały się zawodniczki pleszewskiej Jedynki zajmując 2 miejsce wśród 10 startujących drużyn. Zawody odbyły się na sali OSiR w Krotoszynie i starowały w nich najlepsze drużyny z poszczególnych powiatów rejonu kaliskiego. Zespoły zostały podzielone na 3 grupy: 2 grupy 3-drużynowe i grupę 4 - zespołową. Nasza drużyna zagrała w grupie B gdzie pokonała 3:0 drużynę SP nr 1 z Ostrzeszowa i w tym samym stosunku zwyciężyła SP w Hanulinie, awansując do czołowej trójki zawodów. W kolejnym meczu po dramatycznym jego przebiegu zawodniczki Jedynki pokonały 3:2 zespół SP nr 3 w Krotoszynie, a finale niestety przegrały z zawodniczkami SP z Niedźwiedzia 3:0. Pleszewską Jedynkę reprezentowały: Patrycja Matuszak, Aleksandra Antczak i Julia Czajka, opiekunem zespołu jest Jacek Wypuszcz. Gratulujemy! [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Listopad 2012 Wręczenie stypendiów naukowych Burmistrza MiG Pleszew

W poniedziałek 12 listopada 2012 r. w sali Domu Parafialnego w Pleszewie odbyła się miła uroczystość wręczenia stypendiów Burmistrza Mariana Adamka dla najlepszych uczniów naszego miasta. 84 uczniów "podstawówek" oraz 51 gimnazjalistów otrzymało z rąk wiceburmistrzów - Arkadiusza Ptaka i Andrzeja Jędruszka - pamiątkowe dyplomy a także nagrody pieniężne. W tym roku gospodarzem uroczystości była pleszewska "Jedynka". Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do uświetnienie tego sympatycznego spotkania. [Foto] [Lista nagrodzonych z "Jedynki"] [Sprawozdanie]

 

 

9 listopada 2012 r.

Święto Niepodległości

W piątek uczniowie i nauczyciele ZSP 1 obchodzili kolejną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Była więc uroczysta akademia dla "podstawówki" oraz zakątek patriotyczny przygotowany przez SU gimnazjum, w którym można było przysiąść na  "Ławeczce dla zakochanych w Ojczyżnie" i podumać o swoim kraju, a jednocześnie obejrzeć i poczytać o zapatrywaniach młodych na sprawy Ojczyzny. Poza tym szkola została oplakatowana pracami o tematyce patriotycznej. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP1

Październik 2012 Ślubowanie pierwszoklasistów

W piątek 26 października 2012 r. o godz. 9.00 odbyła się w auli szkoły uroczystość ŚLUBOWANIA PIERWSZOKLASISTÓW. Uczestniczyli w niej: zaproszeni rodzice, pani wicedyrektor szkoły Aldona Jańczak i uczniowie klasy Ia , Ib i Ic wraz ze swoimi wychowawczyniami, panią: Elżbietą Borowiak, Iwoną Szubert i Jolantą Robaczyk. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły i odśpiewaniu hymnu państwowego - co nadało wielkiej powagi naszej uroczystości, pierwszoklasiści zaprezentowali swój program artystyczny ukazujący umiejętności nabyte przez  dwa miesiące obecności w nowej szkole. Następnie głos zajęła pani wicedyrektor, która podkreśliła jak ważny jest to moment dla dzieci, dla ich rodziców i pań wychowawczyń. Jak wiele od nich zależy w edukacji milusińskich, aby wyposażyć ich w podstawowe  umiejętności, w tym czytania i pisania.

Wreszcie nadszedł najważniejszy moment uroczystości. Każde dziecko wychodząc na środek auli zostało pasowane na ucznia przez dotknięcie ramienia olbrzymim ołówkiem.

Ponadto pani wicedyrektor przeczytała tekst ślubowania, który zawierał obowiązki i prawa każdego ucznia. Dzieci z wielką ochotą wcieliły się w nowa rolę i ślubowały przestrzegać nowych obowiązków, jako pełnoprawni już uczniowie szkoły. Na koniec pierwszoklasiści otrzymali pamiątkowe dyplomy od pań wychowawczyń oraz  piękne prezenty od swoich rodziców. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP 1

Październik 2012 Poszukiwanie dendrologicznych skarbów

Dnia 24 października 2012 r. klasa IIIb wraz z wychowawczynią Beatą Guźniczak i opiekunem Hubertem Briske pojechała do parku w Gołuchowie. Uczniowie brali udział w zielonej lekcji. Tematem zajęć było: „Poszukiwanie dendrologicznych skarbów”. Celem zajęć było poszukiwanie przez dzieci drzewa – skarbu. Klasę podzielono na sześć grup. Każda grupa otrzymała kartę pracy z mapką, opisem swojego skarbu, oraz dodatkowe informacje które miały na celu pomóc uczniom odnaleźć swoje drzewo – skarb. Dla wszystkich dzieci zadanie okazało się przyjemne i nie sprawiło trudności. Na zakończenie wszystkie grupy kolejno prezentowały swoje prace i wskazywały swoje drzewa – skarby. Następnie dzieci zwiedziły Muzeum Leśnictwa. W przepięknych pomieszczeniach muzealnych mogły obejrzeć eksponaty ginących i zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i roślin. W innych salach poznały różnorodność świata roślin. Uczniowie wraz z opiekunami wzbogaceni o nowe doświadczenia mile wspominają zieloną lekcję. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Październik 2012 Młodzieżowa Rada Miejska

22 października 2012 r. w naszej szkole odbyło się robocze spotkanie Młodzieżowej Rady Miejskiej. W czasie posiedzenia, w którym uczestniczyli również opiekunowie gimnazjalistów, opracowano plan pracy na rok 2012/2013 oraz wybrano komisje rady. W tym roku szkolnym w składzie Młodzieżowej Rady Miejskiej znaleźli się:

Anna Śmigielska - sekretarz Młodzieżowej Rady Miejskiej, Magdalena Rybak, Aleksandra Hyla i

Grzegorz Gorzaniak. Opiekunem naszych gimnazjalistów jest Pani Sławomira Madalińska.

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP 1

Październik 2012 Nić porozumienia

19.10.2012 r. stowarzyszenie „Zrozumieć i pomóc” przygotowało  uliczny happening  w ramach projektu „Nić porozumienia”, który ma celu budowanie porozumienia na różnych płaszczyznach życia niezależnie od stanu  zdrowia psychicznego i fizycznego oraz możliwości intelektualnych. Z naszej szkoły we wspólnym,  belgijskim tańcu integracyjnym uczestniczyły klasy III b i II a SP wraz z wychowawczyniami. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI SP 1

Październik 2012 Pamiętamy o grobach

Zbliża się 1 listopada - Święto Zmarłych, w czasie którego oddajemy cześć wszystkim zmarłym z naszych rodzin, ale także ludziom obcym, nieznanym. Wszystkie lampki zapalone na grobach i pomnikach są świadectwem naszej pamięci o czasach i ludziach, którzy już odeszli od nas, a których kochaliśmy lub szanowaliśmy.

2 października 2012 r. klasy III a i III b SP wraz z wychowawczyniami udały się na cmentarz przy ulicy Kaliskiej w celu zapalenia zniczy na grobie ofiar nalotu na Pleszew 1 września 1939 r.

W tym miejscu warto dodać, iż cmentarz parafialny przy ul. Kaliskiej istnieje już 155 lat. Jest skarbnicą wiedzy o kolejnych pokoleniach pleszewian. [Zobacz]

 

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Październik 2012 Zawody pływackie w pleszewskim Parku Wodnym

12 października o godz. 11.00 odbyło się uroczyste otwarcie Parku Wodnego „Planty”.

Po części oficjalnej rozegrane zostały pierwsze zawody pływackie o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Pięć reprezentacji gimnazjów prowadzonych przez Miasto i Gminę Pleszew rywalizowało w sztafecie 4 x 25 metrów stylem dowolnym.  Nasza wspaniała drużyna w składzie Aleksandra Antczak, Barbara Sadowska, Sebastian Doliński oraz Jan Owczarski uplasowała się na trzecim miejscu, ulegając minimalnie pleszewskiej dwójce. Na basenie sportowym odbył się także pokaz ratownictwa wodnego przygotowany przez kadrę ratowniczą Parku Wodnego „Planty” – Drużynę WOPR Pleszew. W pokazie uczestniczyła Pani Dorota Gorzaniak, która posiada uprawnienia ratownicze.  Ratownicy zaprezentowali różne sposoby holowania w wodzie: ratowanie osoby nieprzytomnej, agresywnej, zmęczonej oraz akcję ratunkową z deską ortopedyczną stosowaną u osób z podejrzeniem urazu kręgosłupa.

Wyniki rywalizacji sztafetowej:

I miejsce : Gimnazjum nr 3 w Pleszewie
II miejsce : Gimnazjum nr 2 w Pleszewie
III miejsce : Gimnazjum nr 1 w Pleszewie
IV miejsce : Gimnazjum w Taczanowie Drugim
V miejsce : Gimnazjum w Kowalewie

[Zobacz więcej]

 

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Październik 2012 Ślubowanie klas I gimnazjum

Dnia 10 października 2012 r. odbyła się uroczystość ślubowania klas I gim. przygotowana przez uczniów
SU gim. oraz młodzież kl. III . Uczniowie kl. I przeszli chrzest bojowy, biorąc udział w różnych konkurencjach, polegających na wykazaniu się sprawnością nie tylko fizyczną, ale również umiejętnościami z innych dziedzin. Na początek odbyło się czołganie na czas, następnie mierzenie 20 cm linijką długości szkolnego boiska. Ze względu na chłód pozostała część imprezy odbyła się pod dachem w auli szkoły. To tutaj miała miejsce degustacja ostrych przypraw, karmienie się nawzajem jogurtem przy zawiązanych oczach. Na koniec klasy miały przygotować piosenkę o swojej klasie i ją zaprezentować. Udało się wszystko świetnie. Pani wicedyrektor A. Jańczak przyjęła ślubowanie uczniów kl.I i uroczyście pasowała ich na uczniów Gimnazjum nr 1 w Pleszewie, za co młodzi ludzie podziękowali kwiatami. Rodzice uczniów kl.I przygotowali dla młodzieży słodki poczęstunek , na który zaprosili również wychowawców oraz tych, którzy przygotowywali imprezę. Po zakończonej uroczystości młodzież rozeszła się do swoich klas wraz z wychowawcami. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI Gimnazjum 1

Wrzesień 2012 "Co z tą przemocą?"

W dniu 3 października 2012 r. klasy I gimnazjum wraz z nauczycielami i pedagogiem szkolnym uczestniczyły w zorganizowanej przez Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Pleszewie pogadance pt. „Co z tą przemocą?”. W trakcie 45-minutowego spotkania pracownik POIK pani Agnieszka Kusiak przedstawiła uczniom definicję przemocy i omówiła jej rodzaje i cykl. Ponad to gimnazjaliści zostali zapoznani z działalnością Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz z innymi instytucjami pomagającymi ofiarom przemocy.

 

 

1 października 2012

Po raz pierwszy na pleszewskim basenie!

Nasi czniowie klas IV szkoły podstawowej oraz       I gimnazjum jako pierwsi mieli okazję skorzystać   z pleszewskiego kompleksu "Park Wodny Planty". Zobacz>>

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2012 Zobacz bloga zespołu matematyczno-przyrodniczego!

Jeśli chcesz zobaczyć, co robią nasi nauczyciele przedmiotów matematyczno-przyrodniczych oraz ich uczniowie, wejdź na bloga, który stworzyła i prowadzi p. Halina Rembowska. [Wejdź]

 

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2012 „Sprzątanie świata” w Polsce już po raz 19-sty!


„Kocham, lubię, szanuję… nie śmiecę” - pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”. W tym roku termin polskiej odsłony akcji „Clean up the World” przypada na 14 - 16 września. 14 września o godz. 11.00 rozpoczął się XVIII Rajd Ekologiczny po Ziemi Pleszewskiej.
Cele rajdu:
1.Propagowanie ekologii i ochrony środowiska naturalnego,
2.Upowszechnianie akcji „Sprzątanie Świata”,
3.Upowszechnianie zasad turystyki wśród dzieci i młodzieży.

Jak co roku w rajdzie uczestniczyli uczniowie z naszej szkoły. Klasy V b, VI b szkoły podstawowej oraz klasy I B i II C gimnazjalne wraz z opiekunami rozpoczęli rajd przed nasza szkołą. Następnie wytyczonymi trasami udali się w kierunku Wigwamu przy basenie Sport Pleszew. Po drodze uczestnicy rajdu zbierali śmieci. Na miejscu uczestniczyli w konkursach rajdowych oraz piekli kiełbaski. W ramach tegorocznej kampanii organizatorzy namawiają nas do przeprowadzenie ogólnopolskiej inwentaryzacji dzikich wysypisk odpadów. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2012 Pięć lat nauki pływania w Jedynce

Pięć lat minęło od rozpoczęcia nauki pływania w ZSP nr 1 w Pleszewie. Inicjatywę tę
podjął nauczyciel wychowania fizycznego w pleszewskiej jedynce p. Tomasz Grzesiak.
Zajęcia skierowane były głównie do uczniów szkoły podstawowej, szczególnie z klas
I-III oraz IV-VI, ale brali w nich udział także uczniowie gimnazjum. Pierwszym projektem była ,,Akademia pływania” realizowana w latach 2007-2009... [Więcej]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Wrzesień 2012 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2012/2013


To już koniec wakacji! Dwa miesiące wypoczynku minęło jak jeden dzień. Mimo iż atrakcji było co niemiara, uczniowie i nauczyciele z ochotą rozpoczynają kolejny rok szkolny. Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że będzie to rok trudny - wypełniony wieloma obowiązkami, planami. Chcemy wspólnie budować dobrą, przyjazną szkołę, która będzie jak najlepiej przygotowywać uczniów do podejmowania coraz trudniejszych wyzwań edukacyjnych. W imieniu dyrekcji oraz Rady Rodziców życzymy wszystkim powodzenia i sukcesów w realizacji ważnych i ciekawych projektów edukacyjnych. [Zobacz]

  

AKTUALNOŚCI Przedszkole

Wrzesień 2012 Nowe oddziały przedszkolne w "Jedynce"

Ponad siedemdziesięcioro 4, 5 i 6-latków z naszego miasta rozpoczęło zajęcia w nowo utworzonych oddziałach przedszkolnych, które funkcjonują od 1 września br. w pleszewskiej "Jedynce". Dzięki niemałym nakładom finansowym oraz wielkiemu wkładowi pracy nauczycieli przedszkola oraz pracowników obsługi udało nam się wyremontować oraz wyposażyć sale do zajęć, łazienki oraz szatnie. Wszystkie pomieszczenia są piękne, kolorowe, funkcjonalne i bardzo dobrze wyposażone.

Dzieci - pod opieką pań: Katarzyny Żurek, Zofii Meller, Iwony Cierniak i Anny Siereckiej, realizować będą podstawę programową wychowania przedszkolnego oraz uczestniczyć w  (bezpłatnych!) zajęciach dodatkowych: z języka angielskiego, logopedii, teatralnych i korekcyjnych. [Zobacz]

 

AKTUALNOŚCI ZSP1

Sierpień 2012 Obóz sportowo-rekreacyjny w Kobylej Górze

W dniach od 11-19 sierpnia 2012 r. uczniowie klas sportowych ZSP nr 1 w Pleszewie uczestniczyli w I Obozie Sportowo-Rekreacyjnym w Kobylej Górze. Były to dzieci z klas IV- VI szkoły podstawowej oraz I-II gimnazjum. Organizatorami obozu byli nauczyciele wychowania fizycznego: Maciej Szablewski, Łukasz Ratajczyk, Jacek Wypuszcz, Jarosław Pinkowski. W trakcie trwania obozu dzieci brały udział w różnego rodzaju zajęciach sportowych: lekkoatletyka terenowa, nauka i doskonalenie pływania, koszykówka, siatkówka, piłka nożna, siatkówka plażowa czy unihokej. Ponadto organizowane były zajęcia rekreacyjne takie jak: jazda rowerami po najbliższej okolicy, pływanie po zalewie rowerami wodnymi, grill integracyjny z udziałem rodziców, ognisko z pieczeniem kiełbasek. [Więcej] [Zobacz]

Archiwum>>