PorozumienieWstecz Polsko-niemiecka współpraca

 

W dniu 10 listopada 2005 roku ZSP nr 1 w Pleszewie gościł czteroosobową delegację z Burgsitzschule w Spangenbergu: dyrektora szkoły Detleva Wischniowskiego, nauczycieli Janę Helm i Mathiasa Konrada oraz przedstawiciela magistratu Wolfganga Wodtke. Podpisane zostało wówczas porozumienie o współpracy szkół przez panią dyrektor Danutę Konieczną i pana dyrektora Detleva Wischniowskiego. Odpowiedzialni za współpracę szkół są: ze strony niemieckiej – Jana Helm i Mathias Konrad, natomiast ze strony polskiej nauczyciele języka niemieckiego. Goście zwiedzali szkołę, odwiedzili uczniów na zajęciach a także uczestniczyli w przedstawieniu o zjednoczonej Europie. „Ziemia Kaliska” (z 10 listopada 2005 r.) podaje, iż Zespół Szkół Publicznych nr 1 opracował projekt, „..który ma obejmować między innymi wymianę młodzieży, wymianę doświadczeń pomiędzy uczniami i nauczycielami oraz wzajemne poznawanie obrzędowości, tradycji szkolnych i tradycji lokalnych. W planach jest także realizacja równoległych programów edukacyjnych, wydawanie folderów okazujących najbardziej urokliwe zakątki obu miast, czy organizacja spotkań teatralnych”.
Od 25 do 28 listopada 2005 roku trwała wizyta delegacji z ZSP nr 1 w Spangenbergu. Zespół Szkół Publicznych reprezentowały pani dyrektor Danuta Konieczna, nauczycielka informatyki pani Iwona Tywanek oraz germanistki pani Daria Olejniczak i pani Marzena Bociańska. Spotkanie było okazją do uściślenia charakteru współpracy. Pan dyrektor Detlev Wischniowski wraz z nauczycielami Janą Helm i Mathiasem Konradem oprowadził panią dyrektor Danutę Konieczną i nauczycielki z ZSP nr 1 po tamtejszej szkole. Dyrektorzy szkół i nauczyciele omawiali także projekt wymiany młodzieży polsko – niemieckiej, który zaplanowano w miesiącu maju 2006 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Goście z Polski uczestniczyli również w tradycyjnym Jarmarku Adwentowym, który ma miejsce każdego roku w Spangenbergu. Wizycie polskiej delegacji „Melsunger Allgemeine” poświęciła wiele uwagi opisując szczegółowo przebieg pobytu oraz założenia współpracy obu szkół. Gazeta poinformowała również, że pierwsza wymiana młodzieży zaplanowana jest jeszcze w roku szkolnym 2005/2006.
Na wzór Jarmarku Adwentowego w Niemczech nauczyciele i uczniowie naszej szkoły zorganizowali 11 grudnia pierwszy w Pleszewie Szkolny Jarmark Adwentowy. Gazeta Pleszewska - nr 52 (658) podaje, iż: ”...do jego zorganizowania zainspirował uczniów i nauczycieli duży przedświąteczny jarmark, jaki widzieli podczas wizyty w Spangenbergu”. Na różnych stoiskach odwiedzający mogli zakupić ozdoby świąteczne, stroiki, pierniki. Z koncertem kolęd wystąpił chór szkolny „Stretto”. Dzieci miały okazję zrobić sobie zdjęcie ze Świętym Mikołajem. Można było skosztować pysznego barszczu z uszkami oraz wypić bezalkoholowy grzaniec malinowy. Ponadto uczniowie naszej szkoły rozpoczęli korespondencję z uczniami z Burgsitzschule, wysyłając listy i własnoręcznie wykonane kartki świąteczne z życzeniami.
W lutym 2006 roku Zespół Szkół Publicznych nr 1 złożył wniosek do Fundacji „Polsko – Niemiecka Współpraca Młodzieży” w Warszawie w celu uzyskania dofinansowania wymiany młodzieży. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Szkole przyznano 3, 7 tys. złotych – to jest około 40 procent planowanej sumy kosztów. Piętnaścioro uczniów z naszego gimnazjum postanowiło wziąć udział w wymianie i przyjąć młodzież niemiecką w swoich domach rodzinnych. Szkoła znalazła sponsorów, którzy pomogli finansowo w zorganizowaniu zaplanowanego przedsięwzięcia. W dniach 28.05 – 03.06.2006 roku odbyła się wymiana młodzieży z Gimnazjum nr 1 i z Burgsitzschule ze Spangenbergu. Spotkanie miało miejsce w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie. Uczestniczyło w nim 30 uczniów wraz z opiekunami: panią Janą Helm i panem Mathiasem Konradem. Młodzież zwiedziła Pleszew i okolice, uczestniczyła w zawodach sportowych, w lekcji języka polskiego. Oprócz tego oglądała występ chóru szkolnego i brała udział w zgadywance muzycznej. W szkole zorganizowano dyskotekę z okazji Dnia Dziecka, w której uczestniczyli gimnazjaliści z naszej szkoły i goście z Niemiec. Uczestniczy wymiany zwiedzili „Wigwamy pod księżycem” w Brzeziu, gdzie zorganizowano ognisko. Ponadto brali udział w podchodach i pikniku w „Plantach”. Zobaczyli też stare dęby w Rogalinie i stolicę Wielkopolski – Poznań.
Młodzież spangenberskiej Burgsitzschule była zachwycona pobytem w Pleszewie i zamierza częściej przyjeżdżać do Polski. Uczestnicy wymiany pozostają w stałym kontakcie, a uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Spangenbergu w roku szkolnym 2006/2007.