WymianaWstecz  

 

Młodzież ze Spangenbergu w "Jedynce"

W dniach 14-21 maja w ZSP nr 1 w Pleszewie odbyła się już po raz drugi polsko – niemiecka wymiana młodzieży. Tym razem z zaprzyjaźnionej szkoły w Spangenbergu w Hesji przyjechało aż 24 uczniów z opiekunami: panią Janą Helm i Mathiasem Konradem. Młodzież w wieku 12-16 lat gościła u rodzin uczniów naszej szkoły. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji. Goście poznali życie naszej szkoły, wzięli udział w lekcji języka polskiego przygotowanej przez panią dyrektor Aldonę Jańczak, w lekcji muzyki przygotowanej przez pana Michała Koniecznego, w zajęciach plastycznych, przeprowadzonych przez panie Małgorzatę Jenerowicz i Violettę Tarkę, oraz zajęciach sportowych pod kierunkiem pań: Doroty Gorzaniak i Doroty Piaseckiej. Ponadto doskonale bawili się na międzynarodowej dyskotece szkolnej.

Poza tym uczniowie zwiedzili Pleszew i okolice. Weekend spędzili w Gołuchowie, zwiedzili zamek, muzeum leśnictwa, odwiedzili zagrodę żubrów i uczestniczyli w zawodach sportowych, przygotowanych przez panią dyrektor Elwirę Łucką, panów Pawła Kołodziejskiego i Szymona Adamskiego z ZSP nr 2 w Pleszewie oraz nauczycieli wychowania fizycznego z „Jedynki”: Łukasza Ratajczyka, Jacka Wypuszcza i Jarosława Pinkowskiego. Główną atrakcją pobytu w Gołuchowie był nocleg pod namiotami oraz nocna  wędrówka do głazu narzutowego w Jedlcu.

W poniedziałek szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w jednostce Staży Pożarnej w Pleszewie. Młodzież polska i niemiecka mogła podziwiać umiejętności pleszewskich strażaków w trakcie trwania Wielkopolskich Zawodów Strażackich. Ciekawostką była również wizyta i wypiekanie bułeczek w Muzeum Piekarstwa państwa Vogtów.

Podczas całodniowej wycieczki do Wrocławia natomiast młodzież podziwiała m. in. panoramę miasta z pokładu statku wycieczkowego, Ogród Japoński oraz Stare Miasto.

Ostatniego dnia pobytu odbył się piknik w pleszewskich Plantach, na który zostali zaproszeni również rodzice podejmujący trud ugoszczenia naszych przyjaciół ze Spangenbergu.

Organizatorzy: Daria Olejniczak, Marzena Bociańska i Anna Kostka wraz z dyrekcją szkoły składają serdeczne podziękowania sponsorom: pani Dorocie i Romanowi Kołodziejczakom z hotelu Akwador,  firmie „Delta” i „Visatos”, komendantowi jednostki Straży Pożarnej w Pleszewie panu Jackowi Jarusowi, panom Tomaszowi i Janowi Vogt, właścicielom sklepu mięsno-wędliniarskiego państwu I.B. Bartczakom, właścicielowi firmy handlowo-usługowej panu Franciszkowi Nowickiemu, dyrektorowi Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie panu Benedyktowi Roźniarkowi. Natomiast szczególne wyrazy wdzięczności kierujemy do Rodziców i Uczniów za wyjątkowe zaangażowanie  i pomoc w organizacji pobytu dla gości z Niemiec.

Daria Olejniczak, Marzena Bociańska i Anna Kostka

Zobacz galerię8