"Jedynka" - Projekt Czytelniczy - 2021 w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie
  • 2022-05-13
Blog Images

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Pleszewie

W bieżącym roku szkolnym w naszej szkole realizowany był Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Była to już druga edycja tego programu do którego zakwalifikowała się nasza szkoła. Otrzymaliśmy ogółem 15 000,00 złotych na zakup nowości książkowych do biblioteki szkolnej. Zakupy zostały poprzedzone ankietami czytelniczymi w których sami uczniowie decydowali o wyborze książek. Przeprowadzono również konsultacje z Radą Rodziców i Samorządem Uczniowskim. W zakupach książek uwzględnione zostały potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Program, którego koordynatorem została p. Danuta Szablewska, nauczyciel bibliotekarz, przewidywał realizację szeregu obowiązkowych działań czytelniczych. We wszystkich oddziałach klas I – VIII nauczyciele przeprowadzili edukacyjne projekty czytelnicze wykorzystujące zbiory biblioteki szkolnej takie jak między innymi: „Bajki terapeutyczne, kolorowy potwór”- projekt realizowany w klasie II, „Projekt zakładki do książki” w kl. IV, „Polskie powstania narodowe w literaturze i w malarstwie w kl. VII czy ”Wędrówki po starożytnym Rzymie z bohaterami Quo vadis”- kl. VIII. Biblioteka szkolna przy współpracy z nauczycielami zorganizowała wiele wydarzeń promujących czytelnictwo. Były to m. in. konkursy: „Mój ulubiony bohater książkowy” dla klas I-III, konkurs plastyczny „Zareklamuj tę książkę” dla klas IV – VIII, konkurs „Na Najlepszą Prezentację Multimedialną” popularyzującą czytelnictwo dla klas VII – VIII. Ciekawe były konkursy w których zastosowano innowacyjne formy promocji czytelnictwa jak konkurs fotograficzny sleeveface czyli „Ubierz się w książkę”, gdzie uczniowie pozowali do zdjęć tworząc wymyślone przez siebie kreacje z książką oraz „Konkurs Booktalking” czyli żywa reklama książki. Działania uczniów mogli oglądać również rodzice zaproszeni na specjalne podsumowanie konkursów połączone z inscenizacją teatralną bajki. Rodzice uczniów klas I mieli także możliwość zapoznania się z tematyką wpływu czytania na prawidłowy rozwój ich dzieci.
Uczniowie klas VII i VIII podczas spotkania w szkolnej bibliotece dowiedzieli się o warsztacie pisarskim nauczycieli zajmujących się historią regionu i publikujących swoje pracy w regionalnych wydawnictwach. Niecodziennym wydarzeniem, również promującym czytelnictwo, było nagranie filmu „Czas świątecznej poezji”, gdzie nauczyciele, dyrekcja i pracownicy szkoły czytali uczniom wiersze z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Biblioteka szkolna kontynuowała dobrą współpracę z Biblioteką Publiczną w Pleszewie, czego owocem było uczestnictwo dzieci klasy I w warsztatach czytelniczych oraz popularyzacja konkursów świątecznych organizowanych przez Bibliotekę Publiczną na terenie naszej szkoły. Natomiast pod przewodnictwem Biblioteki Pedagogicznej zorganizowano w bibliotece ZSP nr 1 konferencję nauczycieli bibliotekarzy z Miasta i Gminy Pleszew. Ogółem księgozbiór biblioteki szkolnej dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa wzbogacił się o 655 książek z literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz o 15 audiobooków. Są to głównie nowe tytuły poszukiwane przez uczniów, na przykład dla młodszych dzieci seria książek Holly Webb ”Zaopiekuj się mną”, czy „ Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki lub zabawna seria „Moje życie jako…” Są książki o podróżowaniu, zwierzętach, przyrodzie, o historii Polski. Kupiliśmy poradniki o przemocy wśród nastolatków, samotności, gotowaniu, ogrodnictwie. Chłopców zainteresują z pewne książki o sporcie i samochodach, dziewczyny natomiast chętnie sięgną po książki Jenny Han „Do wszystkich chłopców, których kochałam” czy też o podróżach Neli. Wśród nowych tytułów lektur znalazły się m. in. „Niesamowite przygody 10 skarpetek”, a dla starszych uczniów „Pamiętnik z Powstania Warszawskiego”. Nowości książkowe zostały zaprezentowane na wystawie w szkolnej bibliotece. Uczniowie uczestniczyli też w akcji „Czytamy – polecamy”. Warto było wziąć udział w tym programie!

Wystawa nowości.mp4

Fragment książki.mp4

Prezentacja książki.mp4